official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
HAAKERUD Joergen Kollevold
1997
NOR
1:38.56
34.47
2
WESTERMARCK William
1997
FIN
+0.56
38.56
3
LEONSAARI Antti
1997
FIN
+0.88
40.90
4
AASTROEM Ludvig
1998
SWE
+1.12
42.65
5
MOSESOV Gleb
1998
RUS
+1.15
42.87
6
JASICZEK Jedrzej
1997
POL
+1.28
43.82
7
MEDHUS Anders Lysklett
1995
NOR
+1.36
44.41
8
HAHLIN Olle
1997
SWE
+1.56
45.87
9
KROGH Constantin
1998
NOR
+1.67
46.67
10
HOLM Albin
1998
SWE
+2.13
50.03
11
PARTANEN Jose
1998
FIN
+2.21
50.61
12
PRIKHODCHENKO Vadim
1998
RUS
+2.42
52.15
13
LUIK Juhan
1997
EST
+2.49
52.66
14
FROELAND Haakon Isaksen
1996
NOR
+2.56
53.17
15
CASTENBORG Gustav
1997
SWE
+3.43
59.53
16
ENGROOS Robert
1997
FIN
+3.51
60.11
17
HUURINAINEN Markus
1999
FIN
+3.57
60.55
18
GUDBRANDSEN Andreas
1997
NOR
+3.94
63.25
19
VIRKKULA Santeri
1996
FIN
+4.49
67.27
20
VUORI Justus
1999
FIN
+4.75
69.17
21
EDVINSSON Mattias
1997
SWE
+5.86
77.28
22
KARLSSON Filip
1997
SWE
+6.71
83.49
23
LANDSHOLM Andreas
1999
NOR
+6.82
84.29
24
LINDBERG Jon Mikkel
2000
FIN
+6.83
84.36
25
KABLUKOV Konstantin
1999
RUS
+6.97
85.39
26
WIKSTROM Wilhelm
2000
FIN
+8.03
93.13
27
KERANEN Lasse
1998
FIN
+8.04
93.20
28
FURUHJELM Edvard
2000
FIN
+8.83
98.97
29
MIKKONEN Rasmus
2000
FIN
+9.88
106.65
30
KERVEN Christopher
2000
SWE
+10.05
107.89
31
BILMAK Georgii
2000
RUS
+10.12
108.40
32
LOSS Daniels
2000
LAT
+10.68
112.49
33
FJAELLBERG William
1998
SWE
+10.93
114.32
34
BROMSETH Adrian
1998
NOR
+16.05
151.72
35
LAUHAMO Leevi
1999
FIN
+29.00
246.32
36
LASSILA Kalle
1972
FIN
+56.67
448.46
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
MANSNER Jesper
2000
FIN
NILSEN Eivind
1999
NOR
AATAMILA Lauri
2000
FIN
FIELER Joergen
2000
NOR
KAINULAINEN Kalle
1998
FIN
JOKIAHO Oskari
2000
FIN
HAMALAINEN Aapo
1999
FIN
LINJAKUMPU Juho
1999
FIN
MIKKONEN Kalle
1999
FIN
MAKLIN Eemeli
2000
FIN
KUIKKANIEMI Tuukka
1998
FIN
MARKLUND Emil
1999
SWE
BERNTSEN Alexander
1997
NOR
BERGMAN Antti
1997
FIN
BERGMAN Johan
1998
SWE
WESTLING Anton
1998
SWE
PESOLA Elias
1998
FIN
LINDEROTH NAGY Jonathan
1999
SWE
PALANDER Saku
1997
FIN
UTTERSTROEM Fredrik
1997
SWE
KUKKONEN Niko
2000
FIN
LOEF Max
1997
SWE
GURYANOV Nikita
1999
RUS
ALFREDSEN Andreas
1997
NOR
TORVINEN Turo
2000
FIN
OVCHINNIKOV Aleksey
1997
RUS
Disqualified 1st run
Did not start 1st run