official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
RADAMUS River
1998
USA
2:19.30
8.81
2
MCLAUGHLIN Brian
1993
USA
+0.41
11.69
3
LAIDLAW Harry
1996
AUS
+0.42
11.76
4
NEF Tanguy
1996
SUI
+0.43
11.84
5
ROEISLAND Max
1994
NOR
+0.45
11.98
6
CRAWFORD James
1997
CAN
+1.04
16.13
7
WEISEL Kipling
1995
USA
+1.38
18.52
8
MILLER Andrew
1998
USA
+1.42
18.80
9
MEGARRY Morgan
1993
CAN
+1.57
19.86
10
SEGER Brodie
1995
CAN
+1.88
22.04
11
DUPRATT Samuel
1993
USA
+2.02
23.02
12
DVORACEK Addison
1996
USA
+2.04
23.16
13
STEFFEY George
1997
USA
+2.21
24.36
14
MULLIGAN Sam
1997
CAN
+2.24
24.57
15
LORIOT Florian
1998
FRA
+2.34
25.27
16
GRASIC Martin
1995
CAN
+2.53
26.61
17
ANKENY Michael
1991
USA
+2.61
27.17
18
READ Jeffrey
1997
CAN
+2.62
27.24
19
GOWER Jack
1994
GBR
+2.63
27.31
20
SETTE Daniele
1992
SUI
+2.77
28.30
21
WINTERS Luke
1997
USA
+2.81
28.58
22
ILIANO Nicholas
1992
SUI
+2.92
29.35
23
FOURNIER Simon
1997
CAN
+3.08
30.48
23
FRANCESCHETTI Pietro
1993
ITA
+3.08
30.48
25
GREIG Rob
1994
CAN
+3.35
32.38
26
CASSMAN Ludwig
1995
SWE
+3.38
32.59
27
SEYMOUR Jett
1998
USA
+3.74
35.12
28
KUUS Karl
1995
CAN
+3.77
35.33
29
DRILLER Garret
1996
USA
+4.29
38.99
30
FARROW Tanner
1993
USA
+4.53
40.68
31
CORNELIUS Cooper
1999
USA
+5.82
49.75
32
BAKKE Morten Ungersness
1994
NOR
+5.95
50.67
33
MCCONVILLE Patrick
1994
CAN
+6.06
51.44
34
MACALUSO Matthew
1999
USA
+6.10
51.72
35
GILE Bridger
1999
USA
+6.72
56.09
36
CASSELMAN Jamie
2000
CAN
+7.14
59.04
37
GONEAU William
1999
CAN
+7.28
60.03
38
VALENTIN Alexander
1999
CAN
+7.31
60.24
39
BELL Jeffrey
1993
CAN
+7.34
60.45
40
DILLING Jacob
1999
USA
+7.37
60.66
41
HOLSCHER Diego
2001
CHI
+7.52
61.71
42
JORDAN Asher
1999
CAN
+7.54
61.86
43
CRUZ Erik
1994
ESP
+7.76
63.40
44
DESPRES Jack
1998
USA
+8.41
67.98
45
NACIUK Anthony
1994
CAN
+8.87
71.21
Did not finish 2nd run
PAGET Ambroise
1999
FRA
COOKSON Bryan
1994
CAN
KIRSHENBLATT Max
1998
CAN
PHILLIPS Jordan
1998
CAN
WALLACE Liam
1999
CAN
CARRY Patrick
1995
CAN
SANTANIELLO Nick
1995
USA
MASSON Adrien
1997
FRA
LEEVER Alex
1995
USA
WOOLSON Thomas
1993
USA
LUUKKO Max
1994
FIN
SCOTT Alec
1997
AUS
KRAUSE Nicholas
1993
USA
MUHLEN-SCHULTE Louis
1998
AUS
DUFFY Drew
1995
USA
Did not qualify for 2nd run
HAMBLET Chad
1999
USA
ERICKSON Bennett
1999
CAN
DONALD Gavin
1999
CAN
BOWERS Jack
2000
USA
DUFF Alex
1999
CAN
COCHRANE Kelvin
1999
CAN
HOLM Marcus
1998
CAN
WALL Sam
1998
CAN
HILL Dawson
1999
CAN
PETKOVIC Konstantin
2000
CAN
COOK Carson
1998
CAN
KOWALCZYK Myles
2000
CAN
STEUDLE Roy-Alexander
1993
GBR
GRABINSKI Adrien
1999
CAN
SOETAERT Michael
1996
CAN
KRUPKA Jimmy
1998
USA
Did not finish 1st run
WATSON Hunter
1999
CAN
MONOD Cody
2000
CAN
DALTON Eric
1999
CAN
MUSGRAVE Angus
1999
CAN
FORSYTH Jack
2000
CAN
MAXWELL Trevor
1997
USA
BOZHINOVSKI Luka
1998
MKD
WRIGHT Bronson
1993
USA
KEANE Brendan
1999
USA
TORIBIO Devon
1999
USA
GAVETT Tim
1998
USA
SALVADORES Xavier
1996
AND
THROM Benjamin
1996
USA
ALEXANDER Cameron
1997
CAN
MCCORMACK Declan
1999
CAN
FORTIN Alexandre
1997
CAN
VITTECOQ Justin
1999
CAN
KEANE Jack
1998
USA
ALEXANDER Kyle
1999
CAN
UNTERBERGER Dominic
1994
CAN
FRISK David
1997
SWE
SZWEBEL Florian
1996
USA
PHILP Huston
1997
CAN
KENNEY Patrick
1997
USA
QUENNEVILLE Raphael
1996
CAN
ST-GERMAIN William
1992
CAN
NEGOMIR Kyle
1998
USA
DEMSCHAR Dominic
1993
AUS
Disqualified 1st run
Did not start 1st run