official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
1:35.10
12.58
2
RAINER Niklas
1983
SWE
+0.10
13.21
3
BAECK Axel
1987
SWE
+0.11
13.27
4
MYHRER Andre
1983
SWE
+0.21
13.90
5
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+0.74
17.25
6
HAVER-MATHIESEN Hermann
1984
NOR
+1.46
21.79
7
SOEDERBERG Fredrik
1986
SWE
+1.52
22.17
8
OLSSON Erik
1986
SWE
+1.66
23.05
9
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
+1.69
23.24
10
KINGSTAD Fredrik
1983
SWE
+1.85
24.25
11
JOHANSEN Truls
1989
NOR
+1.99
25.14
11
ERICSSON Daniel
1987
SWE
+1.99
25.14
13
STEFFENSEN Tobias
1987
SWE
+2.03
25.39
14
ROBERTSSON Petter
1985
SWE
+2.04
25.45
15
OEHAGEN Johan
1987
SWE
+2.11
25.89
16
STEEN John Reidar
1988
NOR
+2.18
26.33
17
SAXVALL Per
1989
SWE
+2.20
26.46
18
DYBORN Tom
1986
SWE
+2.39
27.66
19
SAELLSTROEM Gustav
1990
SWE
+2.43
27.91
20
BAUMANN Thomas
1988
SWE
+2.55
28.67
21
SANDVIK Eian
1989
NOR
+2.58
28.86
22
HARMANEN Niko
1988
FIN
+3.49
34.60
23
CHRISTENSEN Simen Ramberg
1993
NOR
+3.95
37.50
24
GUNNARSSON Henrik
1991
SWE
+4.76
42.61
25
HAUG Andreas Willumsen
1989
NOR
+4.80
42.86
26
MAGNUSSON Anton
1989
SWE
+5.32
46.14
27
OESTER Carl Johan
1992
SWE
+5.50
47.28
28
JANSSON Emil
1991
SWE
+5.52
47.41
29
OESTER Carl-Filip
1989
SWE
+5.59
47.85
30
NIEMI Arto
1989
FIN
+6.87
55.92
31
ROALD Viking
1991
SWE
+9.25
70.94
32
JOHANSSON Marcus
1992
SWE
+9.29
71.19
33
DANILOCHKIN Yuri
1991
RUS
+9.50
72.52
34
ERIKSSON Jakob
1990
SWE
+10.24
77.19
35
TANGEN Daniel Steensen
1991
NOR
+10.34
77.82
36
UNANDER Max
1992
SWE
+10.84
80.97
37
KAAHRE Rickard
1991
SWE
+11.37
84.32
38
DEHNISCH Joel
1990
SWE
+12.54
91.70
39
LINDH Johan
1987
SWE
+13.80
99.65
40
LINDSTROEM Jesper
1991
SWE
+14.41
103.49
41
SJOEBERG Jonas
1991
SWE
+16.44
116.30
42
LANSMANIS Einars
1988
LAT
+20.25
140.34
43
HAMBORG Henrik
1983
SWE
+37.55
249.49
44
JONASON Paul
1956
SWE
+51.74
339.02
Did not finish 2nd run
SELIN Magnus
1993
SWE
OLOFSSON Andre
1993
SWE
OPRJA Deyvid
1982
EST
STICKO Victor
1991
SWE
MAEHLER Patrik
1992
SWE
GABRIELSSON Bjoern
1991
SWE
MASCHEL Victor
1992
SWE
ERIKSSON/AENSTH Kim
1991
SWE
DJUPSJOE Nick
1992
SWE
SJOEDIN Sebastian
1991
SWE
LENNMALM Viktor
1991
SWE
MONSEN Sam
1992
SWE
NOREN Fredrik
1991
SWE
HEDMAN Bjoern
1992
SWE
STEDING Daniel
1992
SWE
NAESLUND Johan
1991
SWE
HARJU Arttu
1992
FIN
KRONSTAD Christian Bo
1990
NOR
MASDAL Ola
1989
NOR
MALMSTROM Victor
1991
FIN
BERGSTEDT Oskar
1990
SWE
HOEGBOM Nils
1990
SWE
STAURSET Bjoern Tore
1988
NOR
ROOIJ VAN Joery
1986
NED
LOESETH Lars Sunde
1982
NOR
PIETILAE HOLMNER Johan
1991
SWE
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
NORDH Fredrik
1984
SWE
BYLUND Peter
1979
SWE
ROMAR Andreas
1989
FIN
Did not start 2nd run
UNICUME Cody
1991
USA
SAEFVENBERG Johan
1992
SWE
KLING Per
1992
SWE
FLOWERS Kitt
1991
USA
KUPCOK Jakub
1992
SVK
LINDGREN Joakim
1992
SWE
BROWN Philip
1991
CAN
HARDEN Braden
1987
USA
NOBLE Andrew
1984
GBR
MOLLIN Bart
1981
BEL
LEINONEN Mikko
1986
FIN
ERIKSSON Ricko
1989
SWE
LARSSON Anton
1989
SWE
SANDELL Marcus
1987
FIN
Did not finish 1st run
LINDH Daniel
1992
SWE
FORSMARK Oliver
1992
SWE
MIKKELSEN Gustav
1992
SWE
BJARNHAGEN Rickard
1988
SWE
MYHRGREN Johan
1992
SWE
HOERNFELDT Olle
1993
SWE
SARS FREDRIK
1991
SWE
VAROLI Francesco
1990
USA
LINDQUIST Alexander
1991
SWE
SANDSTROEM Felix
1992
SWE
SKOOG Marcus
1989
SWE
REVFALK Markus
1991
SWE
SUNDQVIST Fredrik
1991
SWE
LUNDGREN Jonas
1992
SWE
STERNAAS Calle
1991
SWE
LINDSTROEM Emil
1992
SWE
WESTERLUND Michael
1993
SWE
MOBERG Mattias
1991
SWE
ISACSON HJORTZBERG Isak
1993
SWE
BEHM Carl Magnus
1992
SWE
HOEGBOM Erik
1992
SWE
MONSEN Max
1991
SWE
SCHAEUFELE Andreas
1990
SWE
JAKOBSSON Daniel
1989
SWE
NETTERSTRAND Torsten
1989
SWE
OTTOSSON Jonas
1990
SWE
PLYHR Marcus
1988
SWE
KAUNISVAARA Johannes
1990
FIN
NAESLUND Kim
1989
SWE
KLING Alexander
1988
SWE
IRWIN Geoffrey
1988
CAN
NYBERG Jonas
1990
SWE
PENTTINEN Juho-Pekka
1991
FIN
RISHWORTH Michael
1987
AUS
LUSH Curtis
1990
CAN
ADDE Andreas
1988
NOR
ROSEN Jonathan
1987
SWE
VAKKURI Jussi
1988
FIN
LESKINEN Roope
1990
FIN
SUNDBERG Jesper
1985
SWE
BUDAL Martin
1989
NOR
HUTTUNEN Tuomas
1988
FIN
ENOCSON Calle
1984
SWE
Disqualified 1st run
Did not start 1st run