official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
GASTALDI Sebastiano
1991
ARG
1:16.16
29.18
2
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+1.58
41.83
3
ANGUITA Martin
1991
CHI
+1.89
44.32
4
CAPDEVILA Guillem
1985
ESP
+2.38
48.24
5
BARBEITO Juan Segundo
1994
ARG
+3.20
54.81
6
MARCACCINI Matias
1985
ARG
+3.37
56.17
7
GUT Ian
1995
SUI
+3.89
60.34
8
FERNANDEZ Juan Rodrigo
1993
ARG
+4.35
64.02
9
FREEMAN CRESPO Ignacio
1992
ARG
+4.49
65.14
10
HUBAUD Maxime
1994
FRA
+4.72
66.98
11
CARVALLO Nicolas
1991
CHI
+4.81
67.71
12
RICOU Ivo
1994
FRA
+4.94
68.75
13
SWEEK Miles
1993
USA
+5.03
69.47
14
COLLINS Harlan
1993
USA
+5.08
69.87
15
CARVALLO Benjamin
1991
CHI
+5.10
70.03
16
MICHEL Maxime
1990
FRA
+5.20
70.83
17
FREGONESE Ramiro
1996
ARG
+5.43
72.67
18
GOWLAND Santiago Cesar
1994
ARG
+5.97
77.00
19
ANTUN Martin
1994
ARG
+5.99
77.16
20
SALERNO Hugo
1995
FRA
+6.74
83.16
21
WEISEL Kipling
1995
USA
+6.89
84.37
22
GUGLIELMINI Fabio
1994
BRA
+7.40
88.45
23
ECHEVERRIA Jose Tomas
1992
CHI
+7.49
89.17
24
QUIROGA Gonzalo
1993
ARG
+8.06
93.74
25
MARTI Ignacio
1994
CHI
+8.42
96.62
26
KANELLITSAS Ben
1995
USA
+8.56
97.74
27
ARROYO Maximiliano
1993
ARG
+9.34
103.99
28
ROMERO MARENGO Alvaro
1988
ARG
+9.97
109.03
29
MORON Santiago
1992
ARG
+11.16
118.57
30
HARDER William
1996
USA
+11.35
120.09
31
KRATTLI Walter
1996
ESP
+13.54
137.63
32
MCCLELLAN Jonathan
1994
ESP
+14.51
145.40
33
SANLLEHI Eduard
1996
ESP
+14.64
146.44
34
BERTANI Juan
1994
ARG
+15.37
152.29
35
MORESCHI Jose
1995
ARG
+15.68
154.77
36
JOSEY Tanner
1996
USA
+16.79
163.66
37
SHIPLEY Logan
1995
USA
+16.83
163.98
38
VITIELLO Juan Jose
1996
ARG
+17.83
171.99
39
DELOR Benjamin
1988
FRA
+19.32
183.92
40
CHAJECKI Julian
1993
GBR
+19.81
187.85
41
MARQUEZ DE LA PLATA Alfonso
1996
CHI
+25.47
233.18
42
GAITE Manuel
1996
ARG
+29.96
269.14
43
LARES HARBIN Santiago
1995
ARG
+31.97
285.24
44
ANGELO Gabriel
1994
BRA
+38.89
340.67
Did not finish 2nd run
GIANDO Martin Leandro
1996
ARG
BEAUVAIS Theophile
1996
FRA
BELVIS Juan I.
1996
ARG
SZOKE Juan
1996
ARG
BONACALZA Juan
1994
ARG
CLEMENT Benjamin
1995
CHI
CLEMENT Simon
1995
CHI
LARA Nicolas
1995
ARG
BLAQUIER Santiago Segundo
1995
ARG
PFINGSTHORN Sebastian
1994
CHI
GREEFS Sam
1995
BEL
NOBIS Gunter
1994
ARG
ECHEVERRIA Sebastian
1995
CHI
PREBISCH Alberto Iv
1994
ARG
VERDAGUER Arnau
1994
ESP
BRIZZI Ramiro
1985
ARG
DIRSTINE Tanner
1993
USA
DELOR Emilien
1994
FRA
BIRKNER KETELHOHN Jorge F.
1990
ARG
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
VERUSSA RUNITSKY Ramiro
1996
ARG
HURTADO Diego
1996
CHI
SAMSING Hans
1996
CHI
PITA Manuel Tomas
1996
ARG
PICARD Eliot
1996
FRA
RIVARA Tomas
1995
ARG
HEMMER Guillaume
1993
BEL
MATHIEU Paco
1992
FRA
ARZA Marcelo
1995
ARG
EGUIGUREN Gonzalo
1992
CHI
SANCHEZ Marcos
1980
ARG
CLARO Eugenio
1993
CHI
DUKE William
1995
ARG
MARTINEZ Diego Manuel
1992
ARG
MURTAGH Rodrigo
1991
ARG
Disqualified 1st run
Did not start 1st run