official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
NEF Tanguy
1996
SUI
2:11.60
6.00
2
MCLAUGHLIN Brian
1993
USA
+0.37
8.84
3
SEGER Riley
1997
CAN
+0.58
10.45
4
KRAUSE Nicholas
1993
USA
+1.34
16.28
5
SEGER Brodie
1995
CAN
+1.52
17.67
6
READ Jeffrey
1997
CAN
+1.91
20.66
7
NEGOMIR Kyle
1998
USA
+1.92
20.74
8
DVORACEK Addison
1996
USA
+2.06
21.81
9
DUFFY Drew
1995
USA
+2.08
21.96
9
DRILLER Garret
1996
USA
+2.08
21.96
11
CRAWFORD James
1997
CAN
+2.11
22.19
12
GOWER Jack
1994
GBR
+2.12
22.27
13
KOGLER Tobias
1996
AUT
+2.15
22.50
14
DUPRATT Samuel
1993
USA
+2.36
24.11
15
KRUPKA Jimmy
1998
USA
+2.41
24.50
16
BIESEMEYER Thomas
1989
USA
+2.58
25.80
17
SOLHEIM Aage
1996
NOR
+2.61
26.03
18
FOURNIER Simon
1997
CAN
+2.65
26.34
19
CONE Robert
1992
USA
+2.67
26.49
19
LIEN Joachim Bakken
1997
NOR
+2.67
26.49
21
ROBERTS Hig
1991
USA
+2.78
27.34
22
ROEISLAND Max
1994
NOR
+3.01
29.10
23
ALKIER Justin
1998
CAN
+3.10
29.79
24
GUNLEIKSRUD Halvor Hilde
2000
NOR
+3.15
30.18
25
SMITH Jack
2001
USA
+3.44
32.40
25
GRAND Guillaume
1992
FRA
+3.44
32.40
27
FOREJTEK Filip
1997
CZE
+3.46
32.55
27
BARWOOD Adam
1992
NZL
+3.46
32.55
29
VIETZE Sandy
1993
USA
+3.48
32.71
30
KELSEY Sky
1997
USA
+3.49
32.78
31
LANE Tristan
1998
USA
+3.52
33.02
32
NELSON Isaiah
2001
USA
+3.68
34.24
33
CORNELIUS Cooper
1999
USA
+3.75
34.78
33
VOELLO Gustav Rosberg
1999
NOR
+3.75
34.78
35
LEEVER Alex
1995
USA
+3.79
35.09
36
TEFRE Mathias
1999
NOR
+3.84
35.47
37
GILE Bridger
1999
USA
+3.88
35.78
38
ARENE Martin
1996
FRA
+3.89
35.85
39
WINTERS Luke
1997
USA
+4.39
39.69
40
MUHLEN-SCHULTE Louis
1998
AUS
+4.77
42.61
41
MCCONVILLE Patrick
1994
CAN
+4.90
43.61
42
DILLING Jacob
1999
USA
+5.02
44.53
42
WATSON Hunter
1999
CAN
+5.02
44.53
44
DOMONOSKE David
1997
USA
+5.07
44.91
45
ARVIDSSON Erik
1996
USA
+5.36
47.14
46
MONSEN Zack
1997
SWE
+5.44
47.75
47
SANDERBERG Olav Engelhardt
1997
NOR
+5.52
48.36
48
SEYMOUR Trey
2000
USA
+5.76
50.21
49
MORGAN Oliver
2001
USA
+5.89
51.20
50
KIRWOOD Clayton
1996
USA
+5.95
51.66
51
MAURSTAD Fredrik
1995
NOR
+6.13
53.05
52
SHARP Keegan
1997
CAN
+6.30
54.35
Did not qualify for 2nd run
OWENS Cam
2002
USA
PROFITT John Daniel
2002
CAN
UNDERHILL Robert
2000
USA
REICH Jack
2002
USA
WOOD Mackenzie
2002
CAN
TERASHIMA Kai
2001
JPN
RAINVILLE Dominic
2001
CAN
WILSON Reed
2001
USA
PUCKETT Cole
2000
USA
BAMBER Moro
2001
USA
ATHANS Marcus
2000
CAN
JEWELL Jackson
2001
USA
HANLON Luke
1999
USA
RICHEDA Nicolas
2002
USA
KORNYA William
2000
CAN
RIEMENSCHNEIDER Noah
2001
USA
O BRIEN Preston
2001
USA
LALONDE Mathys
2000
CAN
DUFF Sam
2000
CAN
PERKINS Tanner
2001
USA
KINSELLA Kellen
2001
USA
COUGHLIN Patrick
2001
USA
VINTER Zak
1998
GBR
FLANAGAN Gray
2001
USA
SENECAL Marc-Eugene
2000
CAN
POITRAS Pierre-Elliot
2001
CAN
ALARIE Charles-Antoine
2000
CAN
RITCHIE Benjamin
2000
USA
KEANE Brendan
1999
USA
MARTIN Max
2000
USA
BOWERS Jack
2000
USA
LESSARD Raphael
2001
CAN
UNDERHILL Bradshaw
2000
USA
STRAUCH Tucker
2000
USA
PHILLIPS Jordan
1998
CAN
CASSELMAN Jamie
2000
CAN
NACIUK Anthony
1994
CAN
MCCORMACK Declan
1999
CAN
MATEL Samuel
1996
USA
HOLSCHER Diego
2001
CHI
SMITH Spencer
1998
USA
CARRY Patrick
1995
CAN
BRUNEAU-BOUCHARD William
1996
CAN
FARROW Tanner
1993
USA
QUENNEVILLE Raphael
1996
CAN
JORDAN Asher
1999
CAN
BRAYTON Hunter
1999
USA
KUUS Karl
1995
CAN
THROM Benjamin
1996
USA
FRISK David
1997
SWE
KENNEY Patrick
1997
USA
TAKKI Teddy
1996
FIN
SEYMOUR Jett
1998
USA
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run