official results - third training
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
1
PINTURAULT Alexis
1991
FRA
1:22.62
2
FILL Peter
1982
ITA
+0.09
3
HINTERMANN Niels
1995
SUI
+0.13
4
MONSEN Felix
1994
SWE
+0.22
5
GOLDBERG Jared
1991
USA
+0.32
6
DRESSEN Thomas
1993
GER
+0.33
7
PARIS Dominik
1989
ITA
+0.38
8
CAVIEZEL Mauro
1988
SUI
+0.39
9
PERKO Rok
1985
SLO
+0.51
9
FERSTL Josef
1988
GER
+0.51
9
CLAREY Johan
1981
FRA
+0.51
12
KLUSAK Michal
1990
POL
+0.80
13
BIESEMEYER Thomas
1989
USA
+0.87
13
CASSE Mattia
1990
ITA
+0.87
15
VON APPEN Henrik
1994
CHI
+0.97
16
FAYED Guillermo
1985
FRA
+1.04
17
KILDE Aleksander Aamodt
1992
NOR
+1.08
18
KOELL Alexander
1990
SWE
+1.10
19
BENNETT Bryce
1992
USA
+1.17
20
HROBAT Miha
1995
SLO
+1.19
21
KLINE Bostjan
1991
SLO
+1.33
22
KUZNETSOV Ivan
1996
RUS
+1.35
23
MURISIER Justin
1992
SUI
+1.36
24
KOSI Klemen
1991
SLO
+1.58
25
WEIBRECHT Andrew
1986
USA
+1.60
26
OLIVERAS Marc
1991
AND
+1.64
27
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
+1.75
28
COCHRAN-SIEGLE Ryan
1992
USA
+1.86
29
CATER Martin
1992
SLO
+1.94
30
TRIKHICHEV Pavel
1992
RUS
+1.95
30
FAARUP Christoffer
1992
DEN
+1.95
32
MAYER Matthias
1990
AUT
+2.26
33
RUBIE Brennan
1991
USA
+2.29
34
BERNDT Ondrej
1988
CZE
+2.36
35
FRANZ Max
1989
AUT
+2.44
36
BYDLINSKI Maciej
1988
POL
+2.49
37
TONETTI Riccardo
1989
ITA
+2.50
38
ZABYSTRAN Jan
1998
CZE
+2.60
39
VERDU Joan
1995
AND
+2.61
40
VUKICEVIC Marko
1992
SRB
+2.81
41
HADALIN Stefan
1995
SLO
+3.01
42
AERNI Luca
1993
SUI
+3.02
43
BERTHOLD Frederic
1991
AUT
+3.12
44
MUFFAT-JEANDET Victor
1989
FRA
+3.18
45
DEBELAK Tilen
1991
SLO
+3.44
46
BENDIK Martin
1993
SVK
+3.79
47
KRYZL Krystof
1986
CZE
+4.04
48
SCHWARZ Marco
1995
AUT
+4.14
48
PFIFFNER Marco
1994
LIE
+4.14
50
FOREJTEK Filip
1997
CZE
+4.24
51
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+5.00
52
STEVOVIC Marko
1996
SRB
+6.47
53
VON APPEN Sven
1997
CHI
+6.81
54
ZAKURDAEV Igor
1987
KAZ
+6.92
55
ACHIRILOAIE Ioan Valeriu
1990
ROU
+7.98
55
TAHIRI Albin
1989
KOS
+7.98
57
HORWITZ Kai
1998
CHI
+9.92
58
KEKESI Marton
1995
HUN
+10.47
Did not finish 1st run
Did not start 1st run
NAGY Bence
1998
HUN
ZUBCIC Filip
1993
CRO
ULLRICH Max
1994
CRO
HUDEC Jan
1981
CZE
HIRSCHER Marcel
1989
AUT
MANI Nils
1992
SUI
POISSON David
1982
FRA
MUZATON Maxence
1990
FRA
GIEZENDANNER Blaise
1991
FRA
ROGER Brice
1990
FRA
SANDER Andreas
1989
GER
BAUMANN Romed
1986
AUT
GANONG Travis
1988
USA
FEUZ Beat
1987
SUI
KUENG Patrick
1984
SUI
KRIECHMAYR Vincent
1991
AUT
OSBORNE-PARADIS Manuel
1984
CAN
REICHELT Hannes
1980
AUT
JANKA Carlo
1986
SUI
GUAY Erik
1981
CAN