official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
JONSSON Carl
2000
SWE
1:33.79
9.00
2
TREMMEL Anton
1994
GER
+1.73
22.47
3
ROSSUM VAN Max
1998
NED
+1.82
23.17
4
MAES Sam
1998
BEL
+1.94
24.10
5
LAINE Tormis
2000
EST
+2.17
25.89
6
ESTEVE Axel
1994
AND
+2.35
27.29
7
VAN DEN BROECKE Dries
1995
BEL
+2.36
27.37
8
SPIK Jakob
1994
SLO
+2.46
28.15
9
GEDRA Zaks
1998
LAT
+2.56
28.93
10
GASTALDI Sebastiano
1991
ARG
+2.62
29.39
11
TODOROV Yoan
1997
BUL
+2.63
29.47
12
SNORRASON Sturla Snaer
1994
ISL
+2.64
29.55
13
ALAERTS Kai
1989
BEL
+2.66
29.70
14
VERBEKE Tom
1997
BEL
+2.86
31.26
15
BIRAN Itamar
1998
ISR
+2.89
31.49
16
ZVEJNIEKS Miks
1995
LAT
+2.95
31.96
17
SCOTT Alec
1997
AUS
+2.98
32.19
18
PUENTE TASIAS Alejandro
1994
ESP
+3.05
32.74
19
PAULUS Daniel
1994
CZE
+3.17
33.67
20
ANDRIENKO Aleksander
1990
RUS
+3.21
33.98
21
MAJOR Billy
1996
GBR
+3.25
34.30
22
SLJIVIC Marko
1996
BIH
+3.26
34.37
23
ABRAMASHVILI Iason
1988
GEO
+3.33
34.92
24
VINTER Zak
1998
GBR
+3.50
36.24
25
BIRKNER DE MIGUEL Tomas
1997
ARG
+3.56
36.71
26
STASZOWSKI Michal
1995
CZE
+3.60
37.02
27
BARWOOD Adam
1992
NZL
+3.66
37.49
28
BREITFUSS KAMMERLANDER Simon
1992
BOL
+3.92
39.51
29
HYSKA Martin
1994
SVK
+4.03
40.37
30
OSCH Matthieu
1999
LUX
+4.91
47.22
31
DYRBYE NAESTED Casper
1996
DEN
+4.93
47.37
32
STANISIC Strahinja
1995
SRB
+5.20
49.47
33
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+5.59
52.51
34
FEASEY Willis
1992
NZL
+5.68
53.21
35
VORRE Marcus
1998
DEN
+5.76
53.83
36
COMERFORD Cormac
1996
IRL
+6.73
61.38
37
OPMANIS Elvis
1997
LAT
+6.74
61.46
38
DANILOCHKIN Yuri
1991
BLR
+7.16
64.73
39
NAGY Bence
1998
HUN
+7.74
69.24
40
LOKMIC Emir
1997
BIH
+8.52
75.31
41
BLAGOJEVIC Rastko
1999
SRB
+8.77
77.26
42
SALIHOVIC Eldar
1999
MNE
+9.01
79.13
43
DEHARI Dardan
1990
MKD
+9.08
79.67
44
DRUKAROV Andrej
1999
LTU
+10.27
88.93
45
JAFARI Seyedmorteza
1992
IRI
+10.32
89.32
46
CHERTSIN Daniil
1997
BLR
+10.99
94.54
47
LOSS Daniels
2000
LAT
+11.05
95.01
48
TOLA Erjon
1986
ALB
+11.10
95.40
49
HAUKSSON Sigurdur
1996
ISL
+11.59
99.21
50
TAHIRI Albin
1989
KOS
+12.24
104.27
51
KUCHIN Zakhar
1997
KAZ
+12.41
105.59
52
MAROTY Matyas
2000
HUN
+12.80
108.63
53
ZHANG Yangming
1994
CHN
+13.43
113.53
54
WANG Liwei
1999
CHN
+14.51
121.94
55
DANOV Sergey
1997
KAZ
+14.62
122.79
56
ZOGRAFOS-MANOS Emmanouil
2000
GRE
+14.74
123.73
57
PETKOV Viktor
1999
MKD
+15.00
125.75
58
CHERTSIN Uladzislau
1998
BLR
+15.02
125.91
59
MANTSIOS Vasileios
1998
GRE
+15.24
127.62
60
KOUYOUMDJIAN Yianno
1997
CYP
+15.38
128.71
61
CONG Liang
1997
CHN
+16.01
133.61
62
BLAAFALK Bastian
1998
DEN
+16.45
137.04
63
HEGYI Balazs
1990
HUN
+17.86
148.01
64
ARNOUK Cesar
2000
LBN
+17.87
148.09
65
GAO Qun
1996
CHN
+18.70
154.55
66
WILSON Connor
1996
RSA
+18.77
155.09
67
KAKKOURAS Giorgos
1998
CYP
+19.23
158.67
68
GHAZARYAN Arsen
1992
ARM
+22.39
183.27
69
HARUTYUNYAN Harutyun
2000
ARM
+23.51
191.99
70
PUPOVCI Arbi
2000
KOS
+26.49
215.18
71
RANDRIAMIARISOA Andy
1984
MAD
+27.66
224.29
72
KAYROUZ Cyril
1999
LBN
+27.75
224.99
73
BRANCAL Ricardo
1996
POR
+29.06
235.18
74
KHAN Arif Mohd
1990
IND
+32.93
265.31
75
MAEDER Carlos
1978
GHA
+33.32
268.34
76
VON HOHENLOHE Hubertus
1959
MEX
+34.31
276.05
77
BICOKU Marsel
1997
ALB
+35.40
284.53
78
AZZAM Suhail
1983
JOR
+41.91
335.20
79
SAMAHA Georges
2001
LBN
+42.34
338.55
80
ROY Jean-Pierre
1963
HAI
+1:13.96
584.66
Did not finish 2nd run
IBRAGIMOV Alim
2001
KGZ
PUSHKARNYKH Anton
2000
KGZ
GORDEEV Maksim
1995
KGZ
HO Ping-Jui
1998
TPE
MARIICHYN Andriy
1995
UKR
TSIBELENKO Levko
1996
UKR
TIMOFEEV Evgeniy
1994
KGZ
GUDMUNDSSON Gisli Rafn
1986
ISL
TERZIC Dino
2000
BIH
JAPARIDZE Besarion
1998
GEO
TUKHTAEV Komiljon
1997
UZB
BOZHINOVSKI Luka
1998
MKD
KIA SHEMSHAKI Behnam
1990
IRI
SAVEH SHEMSHAKI Porya
1987
IRI
AUDUNSSON Kristinn Logi
1995
ISL
KOVBASNYUK Ivan
1993
UKR
DJORDJEVIC Mihajlo
1999
SRB
POETTOZ Michael
1998
COL
JAPHARIDZE Soso
1996
GEO
NORRIS Kieran
1995
IRL
BARBU Alexandru
1987
ROU
RISTEVSKI Antonio
1989
MKD
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
SHRESTHA Saphal Ram
1998
NEP
KACO Mathieu
2000
ALB
VERIGA Vasil
1998
ALB
AOUICH Yassine
1990
MAR
KOSIC Bojan
1990
MNE
GOUTT Yohan Goncalves
1994
TLS
FENIANOS Naim
1992
LBN
EPIPHANIOU Andreas
1999
CYP
ALMEIDA Samuel
1997
POR
DJOKANOVIC Strahinja
2000
BIH
MINIC Mateja
2000
SRB
SAVEHSHEMSHAKI Mohammad
1999
IRI
TZIOVAS Nikolaos
1997
GRE
ANTONIOU Ioannis
1995
GRE
Disqualified 1st run
Did not start 1st run