official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
SIMONET Sandro
1995
SUI
1:24.22
9.34
2
BONVIN Anthony
1994
SUI
+0.26
11.56
3
BISSIG Semyel
1998
SUI
+0.80
16.18
4
VON GRUENIGEN Noel
1995
SUI
+1.09
18.66
5
FAVROT Thibaut
1994
FRA
+1.83
24.98
6
KUERNER Miha
1987
SLO
+1.95
26.01
7
NIEDERBERGER Bernhard
1993
SUI
+2.01
26.52
8
TESTA Andrea
1991
ITA
+2.13
27.55
9
MENEGALLI Nicolo
1994
ITA
+2.52
30.88
10
NAKAMURA Shun
1995
JPN
+2.69
32.34
11
GORI Francesco
1997
ITA
+2.86
33.79
12
KONO Kyosuke
1991
JPN
+2.97
34.73
13
HAAS VAN DER Spike
1997
NED
+3.13
36.10
14
GABIOUD Dylan
1995
SUI
+3.26
37.21
15
NARITA Hideyuki
1993
JPN
+3.27
37.30
16
HEGELE Georg
1996
GER
+3.30
37.55
17
CASTELLON Rudy
1994
FRA
+3.32
37.72
18
TREMMEL Anton
1994
GER
+3.42
38.58
19
POPOV Albert
1997
BUL
+3.83
42.08
20
CAPLAZI Moreno
1997
SUI
+3.88
42.51
21
RAUCHFUSS Julian
1994
GER
+3.99
43.45
22
ZABYSTRAN Jan
1998
CZE
+4.03
43.79
23
ISHII Tomoya
1989
JPN
+4.35
46.53
24
JOHN Luca
1995
ESP
+4.58
48.49
25
PIOLAINE Simon
1997
FRA
+4.60
48.67
26
CHABLOZ Yannick
1999
SUI
+4.73
49.78
27
MANI Yanick
1999
SUI
+4.93
51.49
28
HEINZMANN Simon
1995
SUI
+5.26
54.31
29
DOBLER Yannik
1997
SUI
+5.36
55.16
30
ANGUENOT Leo
1998
FRA
+5.40
55.50
31
PADELLO Paolo
1997
ITA
+5.57
56.96
32
SIMONET Livio
1998
SUI
+5.69
57.98
33
ZURBRIGGEN Alain
1998
SUI
+5.84
59.27
34
METTLER Josua
1998
SUI
+5.88
59.61
35
ROGENTIN Silvano
1998
SUI
+6.27
62.94
36
FIOL Sebastien
1998
SUI
+6.34
63.54
37
HABDAS Piotr
1998
POL
+6.43
64.31
38
DARBELLAY Valentin
1997
SUI
+6.56
65.42
39
ZELGER Gian
1996
SUI
+6.80
67.47
40
BUESCHLEN Dario
1999
SUI
+6.84
67.82
41
AREGGER Gabriel
1997
SUI
+7.07
69.78
42
ACKERMANN Arne
1998
SUI
+7.48
73.29
43
MATHIS Shane
1999
SUI
+11.90
111.07
44
TUKHTAEV Kamiljon
1997
UZB
+14.46
132.96
45
PIMENOV Taras
1984
KAZ
+17.35
157.67
46
KARAPETYAN Ashot
1999
ARM
+27.98
248.54
Did not finish 2nd run
HEINZER Thomas
1961
BOL
WIGGENHAUSER Sandro
1997
SUI
MAILLARD Arthur
1998
SUI
PIAZZA Matteo
1998
SUI
BERTHER Rafael
1997
SUI
MESOT Quentin
1998
SUI
HORWITZ Kai
1998
CHI
SCAGLIONE Giacomo
1997
ITA
COLLOMB PATTON Paul
1997
FRA
SORIO Francesco
1997
ITA
KIPPEL Dionys
1998
SUI
BOISSET Arnaud
1998
SUI
BEGUELIN Axel
1997
SUI
ANGUITA Martin
1991
CHI
WINKELHORST Steffan
1992
NED
KLUFTS Evan
1997
FRA
MASSON Adrien
1997
FRA
KOHLER Marco
1997
SUI
MOOSER Marc
1993
SUI
SHIMIZU Dai
1990
JPN
SAUTER Paul
1994
GER
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BALLARIN Mattia
2000
SUI
GORDEEV Maksim
1995
KGZ
TIMOFEEV Evgeniy
1994
KGZ
DANOV Sergey
1997
KAZ
MATHIS Kean
1998
SUI
FURER Nicola
1996
SUI
ZAKURDAEV Igor
1987
KAZ
HOLENSTEIN Lars
1997
SUI
CARROZ Theo
1998
SUI
KOHLER Adrian
1996
SUI
GRUENENWALD Matthias
1999
SUI
LE DANTEC Alexandre
1997
FRA
VON APPEN Sven
1997
CHI
LAGIER Jeremie
1998
FRA
SILVESTRE Baptiste
1998
FRA
FIGUEROA Andres
1996
CHI
NIEMEYER Nicola
1994
SUI
WASMEIER Lukas
1994
GER
KAKIZAKI Yumenosuke
1995
JPN
GUT Ian
1995
SUI
BOESCH Marc
1996
SUI
SCHMID Alexander
1994
GER
FALAT Matej
1993
SVK
TUMLER Marco
1988
SUI
NORYS Frederik
1996
GER
Disqualified 1st run
Did not start 1st run