official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
2:03.43
6.00
2
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
+0.21
7.50
3
HELL Wolfgang
1980
ITA
+0.79
11.63
4
GUFLER Michael
1979
ITA
+1.07
13.63
5
PLONER Alexander
1978
ITA
+1.18
14.41
6
SANDELL Marcus
1987
FIN
+1.19
14.48
7
NOESIG Christoph
1985
AUT
+1.60
17.41
8
SCHEIBER Florian
1987
AUT
+1.74
18.41
9
LEINO Jukka
1978
FIN
+1.79
18.76
10
SCHIEPPATI Alberto
1981
ITA
+1.80
18.83
11
MISSILLIER Steve
1984
FRA
+1.85
19.19
12
BRAND Olivier
1980
SUI
+1.97
20.05
13
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+2.02
20.40
14
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
+2.04
20.54
15
GRAF Bernhard
1988
AUT
+2.06
20.69
16
PICHOT Sebastien
1981
FRA
+2.35
22.75
16
BJERKESTRAND Iver
1987
NOR
+2.35
22.75
18
OLSSON Matts
1988
SWE
+2.48
23.68
19
ZACH Michael
1986
AUT
+2.55
24.18
20
OBERT Anthony
1985
FRA
+2.57
24.32
21
NEUREUTHER Felix
1984
GER
+2.59
24.47
22
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+2.66
24.96
23
ROMAR Andreas
1989
FIN
+2.99
27.32
24
FREY Thomas
1984
FRA
+3.05
27.75
25
SCHMID Philipp
1986
GER
+3.07
27.89
26
MUFFAT JEANDET Victor
1989
FRA
+3.15
28.46
26
LONGHI Omar
1980
ITA
+3.15
28.46
28
PITTSCHIELER Kurt
1984
ITA
+3.17
28.60
29
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
+3.49
30.88
30
SPENCE Brad
1984
CAN
+3.87
33.59
31
PINTURAULT Alexis
1991
FRA
+4.05
34.87
32
KUERNER Miha
1987
SLO
+5.06
42.08
33
GREGORAK Will
1990
USA
+5.51
45.28
34
THOULE Nicolas
1990
FRA
+5.57
45.71
35
GANONG Travis
1988
USA
+5.62
46.07
36
SANDBICHLER Manuel
1985
ITA
+5.75
46.99
36
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
+5.75
46.99
38
GAFNER Beat
1986
SUI
+5.85
47.71
39
MRAVLJA Anze
1987
SLO
+6.63
53.27
40
NOBLE Andrew
1984
GBR
+6.73
53.98
41
KELLEY Tim
1986
USA
+6.77
54.27
42
BONER Sandro
1988
SUI
+6.81
54.55
43
BORSOTTI Giovanni
1990
ITA
+6.83
54.69
44
KANTOLA Petteri
1986
FIN
+7.06
56.33
Did not qualify for 2nd run
SEDIANKOV Mihail
1982
BUL
STUERMER Bastian
1988
GER
OHKOSHI Ryuunosuke
1988
JPN
DI RONCO Jacopo
1990
ITA
JENOT Olivier
1988
MON
ANTHAMATTEN Gabriel
1991
SUI
STAUBITZER Benedikt
1990
GER
SOEDERBERG Fredrik
1986
SWE
BAECK Axel
1987
SWE
CHODOUNSKY David
1984
USA
GISIN Marc
1988
SUI
STEHLE Dominik
1986
GER
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
KINGSTAD Fredrik
1983
SWE
KAUKONIEMI Tuukka
1985
FIN
Did not finish 2nd run
ROBERTSSON Petter
1985
SWE
FISCHER Daniel
1985
GER
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
BLANC Samy
1988
FRA
JAZBEC Janez
1984
SLO
PLACE Francois
1989
FRA
HAVER-MATHIESEN Hermann
1984
NOR
ZUEGER Diego
1986
SUI
PIERUZ Aronne
1983
ITA
FORD Tommy
1989
USA
COCHRAN Jimmy
1981
USA
NORDH Fredrik
1984
SWE
NILSEN Markus
1989
NOR
FALCOZ Lucas
1986
FRA
DOPFER Fritz
1987
GER
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
Did not start 1st run