official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
ENGEL Mark
1991
USA
1:42.21
7.19
2
VIETZE Sandy
1993
USA
+0.20
8.62
3
FOURNIER Simon
1997
CAN
+0.60
11.48
4
READ Jeffrey
1997
CAN
+0.85
13.26
5
WALLACE Liam
1999
CAN
+1.27
16.26
6
KELLEY Robby
1990
USA
+1.71
19.40
7
ESTEVE Axel
1994
AND
+1.79
19.97
8
LEEVER Alex
1995
USA
+2.02
21.62
9
RITCHIE Benjamin
2000
USA
+2.12
22.33
10
SHARP Keegan
1997
CAN
+2.40
24.33
11
ROEISLAND Max
1994
NOR
+2.53
25.26
12
SEGER Brodie
1995
CAN
+2.59
25.69
13
KUUS Karl
1995
CAN
+2.63
25.97
14
SOLHEIM Aage
1996
NOR
+2.73
26.69
15
ARVIDSSON Erik
1996
USA
+2.78
27.05
16
WEISEL Kipling
1995
USA
+2.81
27.26
16
WOOLSON Thomas
1993
USA
+2.81
27.26
18
NEGOMIR Kyle
1998
USA
+2.86
27.62
19
JORDAN Asher
1999
CAN
+3.00
28.62
20
KRUPKA Jimmy
1998
USA
+3.01
28.69
21
LIEN Joachim Bakken
1997
NOR
+3.04
28.90
22
WALCH Linus
1994
AUT
+3.20
30.04
23
GAVETT Tim
1998
USA
+3.38
31.33
24
DILLING Jacob
1999
USA
+3.40
31.47
25
DVORACEK Addison
1996
USA
+3.87
34.83
26
PHILP Huston
1997
CAN
+4.53
39.54
27
GILE Bridger
1999
USA
+4.73
40.97
28
CARRY Patrick
1995
CAN
+5.09
43.54
29
KEANE Brendan
1999
USA
+5.36
45.47
30
KINSELLA Kellen
2001
USA
+6.84
56.04
31
RIEMENSCHNEIDER Noah
2001
USA
+6.89
56.40
32
CORNELIUS Cooper
1999
USA
+7.28
59.18
33
MARTIN Max
2000
USA
+7.29
59.26
34
SZWEBEL Florian
1996
USA
+7.95
63.97
35
MILLER Andrew
1998
USA
+8.32
66.61
36
KOWALCZYK Myles
2000
CAN
+8.47
67.68
37
LESSARD Raphael
2001
CAN
+8.89
70.68
38
PETKOVIC Konstantin
2000
CAN
+9.04
71.76
39
LANIEL Jeremy
2001
CAN
+9.10
72.18
40
SLATTERY Logan
1997
USA
+9.92
78.04
41
UNDERHILL Bradshaw
2000
USA
+10.00
78.61
42
COUGHLIN Patrick
2001
USA
+10.02
78.75
43
SEYMOUR Trey
2000
USA
+10.24
80.33
44
MYAGKOV Fedor
1996
RUS
+10.42
81.61
45
MAURSTAD Fredrik
1995
NOR
+11.98
92.75
46
NELSON Isaiah
2001
USA
+13.29
102.11
Did not finish 2nd run
SENECAL Marc-Eugene
2000
CAN
BOCOCK Scott
2000
USA
POITRAS Pierre-Elliot
2001
CAN
KIRWOOD Clayton
1996
USA
MCCORMACK Declan
1999
CAN
ANDERSON Tommy
1998
USA
SANTANIELLO Nick
1995
USA
SANDERBERG Olav Engelhardt
1997
NOR
MUHLEN-SCHULTE Louis
1998
AUS
DUFFY Drew
1995
USA
MARSHALL Tucker
1990
USA
MULLIGAN Sam
1997
CAN
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 1st run
MATEJKO Adam
2001
CAN
ATHANS Marcus
2000
CAN
VAN SOEST Gerrit
2001
CAN
LANE Tristan
1998
USA
CARRUTHERS Caeden
2001
CAN
STRAUCH Tucker
2000
USA
MILLER Max
2001
USA
WRIGHT Spencer
1999
USA
ALARIE Charles-Antoine
2000
CAN
FANCHER Burke
2000
USA
BAMBER Moro
2001
USA
MUSGRAVE Angus
1999
CAN
ALEXANDER Kyle
1999
CAN
COCHRANE Kelvin
1999
CAN
PRINCE-JUDD Dashiell
2000
USA
DONALD Gavin
1999
CAN
MITTERTREINER Devin
2000
CAN
TRUDEAU William
1999
USA
SALVADORES Xavier
1996
AND
FUCIGNA Peter
1996
USA
DOMONOSKE David
1997
USA
DUFF Sam
2000
CAN
QUENNEVILLE Raphael
1996
CAN
RIUS GIMENEZ Alex
1998
AND
ALEXANDER Cameron
1997
CAN
CASSELMAN Jamie
2000
CAN
GUT Ian
1995
LIE
BRAYTON Hunter
1999
USA
SEGER Riley
1997
CAN
GRASIC Martin
1995
CAN
WAGNER Kalle
1997
USA
BAKKE Morten Ungersness
1994
NOR
VINTER Zak
1998
GBR
Disqualified 1st run
Did not start 1st run