official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
NOGER Cedric
1992
SUI
2:08.46
6.43
2
BALLERIN Andrea
1989
ITA
+0.04
6.74
3
MAURBERGER Simon
1995
ITA
+0.28
8.63
4
ANDRIENKO Aleksander
1990
RUS
+0.49
10.28
5
BORSOTTI Giovanni
1990
ITA
+0.57
10.91
6
SOLHEIM Fabian Wilkens
1996
NOR
+0.65
11.54
7
RAPOSO Charlie
1996
GBR
+0.76
12.41
8
NETELAND Bjoernar
1991
NOR
+0.85
13.11
9
EIDE Peder Dahlum
1994
NOR
+1.11
15.16
10
MCGRATH Atle Lie
2000
NOR
+1.23
16.10
11
HAUGAN Timon
1996
NOR
+1.37
17.20
12
SETTE Daniele
1992
SUI
+1.42
17.59
13
MONSEN Marcus
1995
NOR
+1.48
18.07
14
JENAL Sandro
1992
SUI
+1.51
18.30
15
ZINGERLE Hannes
1995
ITA
+1.57
18.77
15
HIRSCHBUEHL Christian
1990
AUT
+1.57
18.77
17
NANI Roberto
1988
ITA
+1.90
21.37
18
ROENNGREN Mattias
1993
SWE
+2.01
22.23
19
BOSCA Giulio Giovanni
1990
ITA
+2.04
22.47
20
ZINGERLE Alex
1992
ITA
+2.21
23.81
20
VEISTEN Patrick Haugen
1994
NOR
+2.21
23.81
22
GSTREIN Fabio
1997
AUT
+2.41
25.38
23
NORYS Frederik
1996
GER
+2.49
26.01
24
GUALAZZI Michele
1994
ITA
+2.62
27.03
25
VINATZER Alex
1999
ITA
+2.66
27.34
25
GRAF Mathias
1996
AUT
+2.66
27.34
27
RAUCHFUSS Julian
1994
GER
+2.68
27.50
28
ISHII Tomoya
1989
JPN
+2.75
28.05
29
DORNER Thomas
1998
AUT
+2.95
29.62
30
ANGUENOT Leo
1998
FRA
+3.76
35.99
31
PFOEDERL Nikolaus
1998
GER
+3.78
36.15
32
BARUFFALDI Stefano
1992
ITA
+3.88
36.94
33
PUENTE TASIAS Alejandro
1994
ESP
+3.96
37.56
34
HOFER Alex
1994
ITA
+4.16
39.14
35
SORIO Daniele
1994
ITA
+4.62
42.75
36
ALLIOT LUGAZ Baptiste
1995
FRA
+4.68
43.23
37
KASTLUNGER Tobias
1999
ITA
+4.97
45.51
38
PATRICKSSON Axel William
1992
NOR
+5.00
45.74
39
REYMOND Marco
1994
SUI
+5.15
46.92
40
GRATZ Fabian
1997
GER
+5.22
47.47
41
GUSEV Grigoriy
1998
RUS
+6.30
55.96
42
PARAND Loevan
1999
FRA
+6.35
56.36
42
GRAMMEL Anton
1998
GER
+6.35
56.36
44
HAUGEN Per Torstein
1994
NOR
+7.11
62.33
45
MOLING Samuel
1998
ITA
+7.26
63.51
46
BOZIC Borut
2000
SLO
+8.50
73.26
47
BRONDEX Alexis
1996
FRA
+8.92
76.56
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
GRAHN Dan Axel
1994
SWE
HAASER Raphael
1997
AUT
PERTL Adrian
1996
AUT
MEISEN Bastian
1996
GER
VON GRUENIGEN Noel
1995
SUI
ILIANO Nicholas
1992
SUI
WALCH Magnus
1992
AUT
ZUCCARINI Giulio
1997
ITA
LIBERATORE Federico
1995
ITA
BRAATHEN Lucas
2000
NOR
FEURSTEIN Patrick
1996
AUT
RASCHNER Dominik
1994
AUT
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
LAGIER Jeremie
1998
FRA
LEHTO Elian
2000
FIN
GARAY Aingeru
1998
ESP
FETSCHER Moritz
1999
GER
CANINS Matteo
1998
ITA
JONSSON Carl
2000
SWE
HACKER Pirmin
1996
AUT
KATO Seigo
1998
JPN
RUELAND Simon
1997
AUT
KUZNETSOV Ivan
1996
RUS
BISSIG Semyel
1998
SUI
SPARR Maurus
1998
SUI
MEISEN Adrian
1997
GER
PERRIER Paul
1995
FRA
GOWER Jack
1994
GBR
ASK Jesper
1994
SWE
VERDU Joan
1995
AND
BREAN Alessandro
1991
ITA
LAIDLAW Harry
1996
AUS
GUILLOT Victor
1996
FRA
TENTORI Michelangelo
1991
ITA
MEINERS Maarten
1992
NED
MAES Sam
1998
BEL
NIEMELA Arttu
1994
FIN
FALGOUX Remy
1996
FRA
TORSTI Samu
1991
FIN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run