official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
GINI Marc
1984
SUI
1:40.04
6.00
2
HARGIN Mattias
1985
SWE
+0.59
9.54
3
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
+0.71
10.26
4
TREJBAL Filip
1985
CZE
+1.18
13.08
5
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
+1.19
13.14
6
DREIER Christoph
1981
AUT
+1.55
15.30
7
IMBODEN Urs
1975
MDA
+1.90
17.40
8
VOGEL Markus
1984
SUI
+1.97
17.82
9
SKUBE Matic
1988
SLO
+2.07
18.42
10
OBERT Anthony
1985
FRA
+2.25
19.49
11
SASAKI Akira
1981
JPN
+2.26
19.55
12
ROMAR Andreas
1989
FIN
+2.28
19.67
13
GROSS Stefano
1986
ITA
+2.31
19.85
14
DOPFER Fritz
1987
GER
+2.32
19.91
15
YUASA Naoki
1983
JPN
+2.65
21.89
16
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
+2.67
22.01
16
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
+2.67
22.01
18
CAVIEZEL Mauro
1988
SUI
+2.71
22.25
19
BECHTER Patrick
1982
AUT
+2.77
22.61
20
MUFFAT JEANDET Victor
1989
FRA
+2.79
22.73
21
BLANC Norman
1989
FRA
+2.82
22.91
22
OHKOSHI Ryunosuke
1988
JPN
+2.94
23.63
23
TISSOT Maxime
1986
FRA
+2.98
23.87
24
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+3.08
24.47
25
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+3.10
24.59
26
MRAVLJA Anze
1987
SLO
+3.22
25.31
27
JAZBEC Patrick
1989
SLO
+3.45
26.69
28
MURISIER Justin
1992
SUI
+4.24
31.43
29
OLSSON Matts
1988
SWE
+4.61
33.65
30
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+5.08
36.47
31
JOHANSEN Truls
1989
NOR
+5.14
36.83
32
WIESER Manuel
1990
AUT
+5.34
38.03
33
BONER Sandro
1988
SUI
+5.53
39.17
34
LIEBL Sebastian
1989
GER
+5.65
39.89
35
BAECK Axel
1987
SWE
+5.87
41.21
36
TESTORELLI Moreno
1986
SUI
+6.42
44.50
37
RYDING David
1986
GBR
+6.45
44.68
38
PLANK Andy
1989
ITA
+7.41
50.44
39
JENOT Olivier
1988
MON
+7.60
51.58
40
SAXVALL Per
1989
SWE
+7.73
52.36
41
SAX Thomas
1988
SUI
+7.92
53.50
42
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
+8.00
53.98
43
VIDOSA Roger
1984
AND
+8.23
55.36
44
ISHII Tomoya
1989
JPN
+8.48
56.86
45
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
+8.97
59.80
46
MARINELLI Danko
1987
CRO
+9.84
65.02
Did not finish 2nd run
THEOLIER Steven
1990
FRA
FAVRE MARGOT Gerome
1991
FRA
THOULE Nicolas
1990
FRA
PIETILAE HOLMNER Johan
1991
SWE
SCHMID Philipp
1986
GER
ROOIJ VAN Joery
1986
NED
SOEDERBERG Fredrik
1986
SWE
ZAVIRSEK Matija
1984
SLO
CUCHE Dimitri
1985
SUI
DEVILLE Cristian
1981
ITA
BYGGMARK Jens
1985
SWE
KOGLER Stefan
1981
GER
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
VAN BUYNDER Frederik
1988
BEL
ZIKA Adam
1989
CZE
BLANC Samy
1988
FRA
LYSDAHL Espen
1990
NOR
ROGER Brice
1990
FRA
FALCOZ Lucas
1986
FRA
BOUILLOT Alexandre
1985
FRA
ANTHAMATTEN Gabriel
1991
SUI
TORSTI Samu
1991
FIN
STANCEL Simon
1988
SVK
CASSE Mattia
1990
ITA
KLOTZ Siegmar
1987
ITA
MAYER Matthias
1990
AUT
PERAUDO Adam
1987
ITA
MLINSEK Filip
1988
SLO
FOURRAT Jean Baptiste
1985
FRA
ROLLAND Mathias
1991
FRA
ZUEV Stepan
1988
RUS
RASANEN Joonas
1989
FIN
HAVER-MATHIESEN Hermann
1984
NOR
FAIVRE Mathieu
1992
FRA
PINTURAULT Alexis
1991
FRA
TIPPELREITHER Matthias
1988
AUT
PANGRAZZI Paolo
1988
ITA
MALMSTROM Victor
1991
FIN
ROUX Christophe
1983
MDA
DIGRUBER Marc
1988
AUT
SORREL Sebastien
1985
FRA
PLACE Francois
1989
FRA
VELECIC Tomaz
1987
SLO
TISSOT Stephane
1979
FRA
NOBLE Andrew
1984
GBR
GRAF Bernhard
1988
AUT
KUERNER Miha
1987
SLO
Disqualified 1st run
Did not start 1st run