Tignes (FRA)

National Junior Championships
Men's Slalom

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
VERBEKE Tom
1997
BEL
1:31.06
22.56
2
VAN DEN BROECKE Dries
1995
BEL
+0.75
28.49
3
BIRKNER DE MIGUEL Tomas
1997
ARG
+0.97
30.23
4
TOMLINSON Henry
1995
USA
+1.19
31.97
5
HAUGEN Per Torstein
1994
NOR
+1.61
35.29
6
WALCH Linus
1994
AUT
+1.80
36.79
7
POTH Robert
1997
GBR
+3.33
48.89
8
NORRIS Kieran
1995
IRL
+3.38
49.29
9
GUILLOT Clement
1999
FRA
+3.52
50.39
10
SCHIELE Louis
1999
FRA
+3.61
51.10
11
BAROUNOS Alex
1995
GBR
+4.01
54.27
12
HENDERSON Paul
1995
GBR
+4.04
54.50
13
RIGAMONTI Giacomo
1996
ITA
+4.26
56.24
14
SOMWEBER Andre
1998
AUT
+4.71
59.80
15
BAMERT Robin
1998
FRA
+4.99
62.02
16
KOVBASNYUK Ivan
1993
UKR
+5.83
68.66
17
KICK Euan
1997
GBR
+6.11
70.87
18
YATES SMITH Fred
1999
FRA
+7.03
78.15
19
COATES Theodore
1999
AUS
+7.34
80.60
20
DICKSON SOMMERS Rodolfo Roberto
1997
MEX
+7.80
84.23
21
PIERCE Zac
1997
GBR
+7.87
84.79
22
MIDDLETON Fraser
1998
GBR
+8.51
89.85
23
CHAPMAN Lloyd
1999
GBR
+16.45
152.63
24
FERRI Paul
1999
USA
+17.54
161.25
25
O NEILL Jack
1999
GBR
+18.24
166.78
26
KARAVASILI Leonidas
1999
GBR
+26.40
231.30
27
DEIGHTON Toby
1999
GBR
+27.93
243.40
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
GREENSHIELDS Andrew
1999
GBR
ALAERTS Xan
1992
BEL
MYRSEP FRANCE Nicholas
1998
GBR
PITKETHLY Calum
1999
GBR
MACPHERSON Stuart
1998
GBR
STORER James
1998
GBR
TARANTELLI Leone
1999
GBR
BREESE Nathan
1999
GBR
GASH Morgan
1999
GBR
WOOD Edmund
1999
GBR
BUCHAN Fraser
1997
GBR
DE FIERLANT DORMER Henry
1999
BEL
FARR Oliver
1995
GBR
BUCHAN Scott
1999
GBR
KANG Chang-Yeon
1999
KOR
CARACCI Juan Agustin
1999
CHI
PRINCIOTTA Giorgio
1999
ITA
DICKSON Graham
1996
GBR
MEALEY Jake
1998
CAN
LISMORE Jake
1997
GBR
WIELAND Paul
1999
AUT
FELLOWS Jordan
1997
GBR
FARREN Rory
1998
GBR
EATON Oliver
1996
GBR
ROGERS Nelson
1999
FRA
GOLDSWORTHY Richard
1995
GBR
LOIRE Florian
1997
FRA
DULIN Thomas
1997
FRA
MEYER Martin
1998
FRA
LE BEL Kiliann
1998
FRA
SCHWARTZ Jonathan
1997
ISR
MURTAGH Federico
1994
ARG
PELTOLA Olli
1998
FIN
BIRAN Itamar
1998
ISR
INNES Iain
1998
GBR
KERBER Maximilian
1997
AUT
SCHMIDT Pierre
1997
FRA
NIKIC Leon
1999
CRO
PRICE Graeme
1995
GBR
BOULANGER Alexis
1994
FRA
ORTNER Felix
1996
AUT
MAES Sam
1998
BEL
LEE Han-Hee
1997
KOR
VETTER Alexander
1993
GER
BAGGIO Max
1995
GBR
DAVIES Oliver
1997
GBR
GASTALDI Sebastiano
1991
ARG
LAIDLAW Harry
1996
AUS
GORI Francesco
1997
ITA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run