official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
NEF Tanguy
1996
SUI
1:36.41
13.72
2
ROEISLAND Max
1994
NOR
+0.55
17.83
3
KELLEY Robby
1990
USA
+0.67
18.72
4
KUUS Karl
1995
CAN
+1.43
24.40
5
MCLAUGHLIN Brian
1993
USA
+1.55
25.30
6
MARSHALL Tucker
1990
USA
+2.61
33.21
7
WAGNER Kalle
1997
USA
+2.80
34.63
8
MCCONVILLE Patrick
1994
CAN
+3.44
39.41
9
ARVIDSSON Erik
1996
USA
+4.21
45.16
10
DUFFY Danny
1994
USA
+4.36
46.28
11
GRIMSRUD Mathias Mjelde
1993
NOR
+4.54
47.63
12
GRIMSRUD Torjus Mjelde
1995
NOR
+4.59
48.00
13
HARRISON Charles
1995
USA
+4.68
48.67
14
QUENNEVILLE Raphael
1996
CAN
+4.72
48.97
15
DERWIN Colbey
1997
NZL
+4.93
50.54
16
WOOLSON Thomas
1993
USA
+4.96
50.76
17
TALBOTT Marc
1995
USA
+5.06
51.51
18
SCHMIDT Ryan
1997
USA
+5.11
51.88
19
COOKSON Bryan
1994
CAN
+6.02
58.68
20
BRUNEAU-BOUCHARD William
1996
CAN
+6.08
59.13
21
FRISK David
1997
SWE
+6.19
59.95
22
GRAND Guillaume
1992
FRA
+6.29
60.69
23
MARTIN Logan
1997
USA
+6.47
62.04
24
JANCO Cole
1997
USA
+6.54
62.56
25
STEINKE Chris
1993
CAN
+6.74
64.06
26
LUIK Tonis
1995
EST
+6.78
64.35
27
FERRI Paul
1999
USA
+7.11
66.82
28
BENEY William
1999
GBR
+7.48
69.58
29
STAMLER Max
1996
USA
+7.94
73.02
30
MCINNIS Tristan
1995
USA
+8.06
73.91
31
YATES Cooper
1997
CAN
+8.36
76.15
32
WILSON Cody
1996
USA
+8.67
78.47
33
CALARCO Matthew
1996
USA
+9.75
86.53
34
GRAHAM Hayes
1994
USA
+9.86
87.36
35
PRICE Cameron
1994
USA
+10.19
89.82
36
SHANTLER Thomas
1999
USA
+10.25
90.27
37
MARSHALL James
1995
USA
+10.34
90.94
38
HARTNETT Marc
1999
FRA
+11.53
99.83
39
MCCLURE Yuri
1998
USA
+11.70
101.10
40
PLANT Riley
1995
USA
+12.53
107.30
41
VAN DEURSEN Jake
1994
USA
+12.96
110.51
42
WETZEL Tyler
1998
USA
+13.91
117.60
43
NEILL Ned
1999
AUS
+15.19
127.16
44
WILSON Connor
1996
RSA
+17.25
142.54
45
FERRI Michael
1994
USA
+21.75
176.15
46
CAMPBELL Pate
1997
USA
+22.59
182.42
47
HANUS Matthew
1997
USA
+24.84
199.23
48
WILSON Calvin
1998
USA
+26.65
212.74
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
DORFMAN Robert
1998
GBR
O ROURKE Sean
1995
USA
WEEMAES Pieter
1997
NED
SCHNEIDER Maximilian
1999
GER
DESPRES Jack
1998
USA
CLERMONT Ryan
1997
USA
SHEILS Paul
1997
USA
MIDDLETON Fraser
1998
GBR
TOMEI Pietro
1997
ITA
MORGAN Chauncey
1999
USA
BERTRAM Christopher
1997
USA
GUTSTEIN Trent
1998
USA
LILLEY Austin Michael
1998
USA
TOWNSEND Michael
1996
USA
PALCHAK Cole
2000
USA
MACOMBER Clark
1996
USA
WILSON Matthew
1998
USA
STUERCKE Hunter
1995
USA
KENNEY Patrick
1997
USA
MUELLER Tagert
1997
USA
KENNEDY John Austin
1994
CAN
GAVETT Tim
1998
USA
ALKIER Justin
1998
CAN
BRAYTON Hunter
1999
USA
COOPER Michael
1997
USA
DOMONOSKE David
1997
USA
RIVET Philippe
1992
CAN
ST-GERMAIN William
1992
CAN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run