official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
ALKIER Justin
1998
CAN
1:48.69
26.33
2
TEFRE Mathias
1999
NOR
+0.23
27.87
3
LINDSTOEL Joachim Jagge
1997
NOR
+0.51
29.76
4
DUFFY Drew
1995
USA
+0.70
31.03
5
ARVIDSSON Erik
1996
USA
+0.85
32.04
6
MCCONVILLE Patrick
1994
CAN
+1.22
34.52
7
MILLER Andrew
1998
USA
+1.43
35.93
8
WEISEL Kipling
1995
USA
+1.85
38.76
9
KUUS Karl
1995
CAN
+1.92
39.23
10
WAGNER Kalle
1997
USA
+1.97
39.56
11
BRUNEAU-BOUCHARD William
1996
CAN
+2.16
40.84
12
LESSARD Raphael
2001
CAN
+2.42
42.58
13
SMITH Spencer
1998
USA
+2.65
44.13
14
KEANE Jack
1998
USA
+2.80
45.14
14
MCCONVILLE Corey
1997
CAN
+2.80
45.14
16
NERSNAES Peder
2000
NOR
+2.83
45.34
17
YATES Cooper
1997
CAN
+2.85
45.47
18
FRISK David
1997
SWE
+2.88
45.67
19
DUFF Sam
2000
CAN
+3.09
47.08
20
GUTSTEIN Trent
1998
USA
+3.76
51.58
21
VAN VUUREN Arie
1997
GBR
+4.12
54.00
22
ARMSTRONG Carter
1997
CAN
+4.16
54.27
23
HOLSCHER Kay
1998
CHI
+4.46
56.28
24
DERWIN Colbey
1997
NZL
+4.47
56.35
25
LANIEL Jeremy
2001
CAN
+4.51
56.62
26
KEANE Brendan
1999
USA
+6.50
69.99
27
KANNEGIESER William
1997
USA
+6.51
70.05
28
SCHMIDT Ryan
1997
USA
+6.83
72.20
29
BERTRAM Christopher
1997
USA
+7.42
76.17
30
SELTZER Brian
1999
USA
+8.30
82.08
31
WILSON Cody
1996
USA
+8.50
83.42
32
LILLEY Austin Michael
1998
USA
+9.17
87.92
33
DESPRES Jack
1998
USA
+10.29
95.44
34
STRAUCH Tucker
2000
USA
+10.43
96.38
35
GONZALEZ Ander
1997
ESP
+10.59
97.46
36
TZIOVAS Nikolaos
1997
GRE
+10.87
99.34
37
MCKIM Liam
1998
USA
+11.26
101.96
38
SNYDER Will
1998
USA
+12.71
111.69
39
FISCHER Michael
1998
USA
+12.83
112.50
40
DIGANGI Harrison
2002
USA
+12.91
113.04
41
KENDIG Carter
1998
USA
+13.06
114.05
42
CROCE Owen
2002
USA
+13.55
117.34
43
GILLIS Joseph
1998
USA
+13.74
118.61
44
PRICE Matthew
1999
USA
+24.83
193.10
45
JANCO Cole
1997
USA
+33.30
249.98
Did not qualify for 2nd run
DORFMAN Robert
1998
GBR
HOLTENMAN Johan
2002
USA
KUSUMI Kazui
1996
USA
TARANTELLI Uberto
2000
GBR
SMITH Chesley
2001
USA
VANDERHOEF Otto
1999
USA
KENDIG Hunter
1999
USA
GALLAGHER Christian
1997
USA
TAYLOR Carson
2001
USA
NOLAN Alec
2002
USA
TERASHIMA Kai
2001
JPN
WRIGHT Spencer
1999
USA
JONES Crawford
1999
USA
DEKKO Zachary
2000
USA
RYAN Elliot
1999
USA
CAMPBELL Payton
1997
USA
JORDAN Colby
1996
USA
KENNEY Patrick
1997
USA
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
WETZEL Tyler
1998
USA
MATEL Samuel
1996
USA
FUJIMOTO Ryosuke
2001
JPN
WINGARD Max
1999
USA
HAYDEN Sam
2000
USA
LAZZARI Giovanni
1999
USA
TABER Benjamin
2000
USA
OSSELAER Ian
1998
USA
TOWNSEND Michael
1996
USA
MORGAN Chauncey
1999
USA
RIIBER Nikolai
2000
NOR
HORWITZ Kai
1998
CHI
MACEDO Michel
1998
BRA
HOLSCHER Diego
2001
CHI
SOLBAKKEN Marius
1998
NOR
QUENNEVILLE Raphael
1996
CAN
WATSON Hunter
1999
CAN
COOPER Michael
1997
USA