official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
NULLMEYER Ali
1998
CAN
1:49.66
6.09
2
O BRIEN Nina
1997
USA
+1.03
12.85
3
FORD Julia
1990
USA
+2.86
24.87
4
NORBYE Tuva
1996
NOR
+3.10
26.44
5
KOMSIC Andrea
1996
CRO
+5.25
40.56
6
EINARSDOTTIR Freydis Halla
1994
ISL
+5.62
42.99
7
MOORE Kelly
1994
CAN
+5.66
43.25
8
ENGLISH Francesca
1997
USA
+7.10
52.71
9
CHENOWETH Kelsey
1995
USA
+7.28
53.89
10
BURGESS Georgia
1997
CAN
+8.92
64.66
11
LORD Madison
1997
USA
+10.29
73.65
12
JOHNSON Hannah
1996
USA
+10.58
75.56
13
IRWIN Madison
1991
CAN
+10.59
75.62
14
GERRARD Olivia
1998
USA
+10.71
76.41
15
DEKKO Madeleine
1998
USA
+11.65
82.58
16
OBRIEN Mikaela
1998
CAN
+12.19
86.13
17
CUTLER Haley
1997
USA
+12.20
86.19
18
BRUCE Anna
1998
USA
+12.26
86.59
19
IDE Nellie
1999
USA
+12.32
86.98
20
DENIS Darquise
1995
CAN
+12.76
89.87
21
UTTER Hannah
1999
USA
+13.72
96.17
22
WILKINSON Alix
2000
USA
+19.32
132.94
23
SORIA Hannah
2000
USA
+28.03
190.13
Did not finish 2nd run
MASON Sydney
2000
CAN
COSSETTE Alexandra
2000
CAN
SMITH Erin
1999
USA
SHERMAN Sophia
1998
USA
SMITH Sierra
2000
CAN
WEST Hannah
1998
USA
DANAGHER Sinead
1998
USA
BICKERT Maia
1997
USA
THOMAS Claire
1998
USA
LEBEL Maureen
1998
USA
VESTERSTEIN Kaitlyn
1999
USA
RYDER Sierra
1996
USA
FOLEY Anna
1998
USA
ROUSSIN Heidi
1998
CAN
UTTER Kathleen
1997
USA
BARTLETT Caroline
1995
CAN
POITRAS Adrienne
1995
CAN
HUST Rosie
1998
USA
SCHMIDT Hannah
1994
CAN
DAVID Sandrine
1994
CAN
MCCARTHY Jocelyn
1996
CAN
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
PETERSON Foreste
1993
USA
TRUDEAU Brianna
2000
USA
HURT A J
2000
USA
KEARING Emma
2000
USA
QUIMBY Gabrielle
1999
USA
LEVEY Nadine
2000
USA
CARLE Eloise
2000
CAN
MCCORMACK Rylee
2000
USA
TREMBLAY Maxime
1999
CAN
WILSON Mckenna
1999
USA
DANNIS Alexa
1999
USA
THOMAS Abby
1998
CAN
LEVEILLE Florence
1998
CAN
PATTERSON Soleil
1998
CAN
JEWETT Abi
2000
USA
PARKE Juliette
1998
USA
HOUGH Annabelle
1999
AUS
PROFITT Stephanie
1999
CAN
JAMES Daphne
1998
USA
GIBSON Libby
1994
USA
MACDONALD Brianna
1999
CAN
STANDTEINER Tenaya
1996
USA
SMITH Gabrielle
1998
CAN
WILLIAMS Elizabeth
1999
USA
NATALENKO Kristina
1999
CAN
WEARMOUTH Antonia
1997
CAN
PARKER Kathryn
1998
AUS
DESROCHERS Rachael
1997
USA
ANDERSON Nicole
1994
USA
VIRKKULA Sohvi
1993
FIN
CUMMING Meg
1997
CAN
HENSIEN Katie
1999
USA
SYMONS Jennie
1999
USA
O BRIEN Audrey
1996
USA
HENRY Mia
1996
CAN
MELINCHUK Hannah
1996
CAN
BAILEY Lucia
1998
USA
HUNSAKER Hannah
1995
USA
VILANOVA Marina
1999
CAN
GARTNER Stephanie
1996
CAN
WEDSJOE Lisa
1994
SWE
EDSETH Marte Berg
1998
NOR
REMME Roni
1996
CAN
CRAWFORD Candace
1994
CAN
DLOUHY Alexa
1996
CAN
CURRIE Stephanie
1997
CAN
WARDLE Galena
1998
USA
MANGAN Patricia
1997
USA
FLECKENSTEIN Stefanie
1997
CAN
CASHMAN Keely
1999
USA
MOLTZAN Paula
1994
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run