official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
STIEGLER Resi
1985
USA
1:50.85
6.00
2
ZUZULOVA Veronika
1984
SVK
+1.16
12.38
3
STABER Veronika
1987
GER
+1.24
12.82
4
HOELZL Kathrin
1984
GER
+1.35
13.43
5
STRENG Simone
1987
AUT
+1.40
13.70
6
KARASINSKA Katarzyna
1982
POL
+1.48
14.14
7
DUKE Hailey
1985
USA
+1.63
14.97
8
BONJOUR Aline
1985
SUI
+1.81
15.96
9
KUERNER Alenka
1986
SLO
+2.12
17.67
9
LOESETH Nina
1989
NOR
+2.12
17.67
11
MAZZOTTI Lucia
1985
ITA
+2.36
18.99
12
COSTAZZA Chiara
1984
ITA
+2.66
20.64
13
VIKEN Line
1981
NOR
+2.93
22.12
14
FERK Marusa
1988
SLO
+2.94
22.18
15
CHMELAR Fanny
1985
GER
+3.02
22.62
16
CURTONI Irene
1985
ITA
+3.16
23.39
16
DE LEYMARIE Florine
1981
FRA
+3.16
23.39
18
MUELLER Anne Marie
1980
NOR
+3.41
24.76
19
MARMOTTAN Anemone
1988
FRA
+3.46
25.04
20
DAUTHERIVES Claire
1982
FRA
+3.61
25.87
21
PERNER Nina
1986
GER
+3.63
25.98
22
DUERR Katharina
1989
GER
+3.69
26.31
23
STUHEC Ilka
1990
SLO
+3.81
26.97
24
FERNSEBNER Carolin
1986
GER
+4.27
29.50
25
HANGL Celina
1989
SUI
+4.78
32.30
26
KOBAL Ana
1983
SLO
+5.23
34.78
27
CANDIAGO Giulia
1986
ITA
+5.63
36.98
28
ZAKOURILOVA Petra
1978
CZE
+5.68
37.26
29
RICHARDSON Kaylin L
1984
USA
+5.87
38.30
30
LATHROP Jenny
1983
USA
+5.93
38.63
31
RUBENS Shona
1986
CAN
+6.58
42.21
32
SMUTNA Michaela
1987
CZE
+6.78
43.31
33
HITCHCOCK Katie
1985
USA
+7.18
45.51
34
HOELLBACHER Verena
1987
AUT
+7.21
45.68
35
NOENS Nastasia
1988
FRA
+7.30
46.17
36
BERTHOD Pascale
1987
SUI
+7.89
49.42
37
MADER Regina
1985
AUT
+9.20
56.63
38
KELLEY Jessica C
1982
USA
+10.38
63.12
39
LOLOVIC Jelena
1981
SRB
+10.53
63.95
40
FENNINGER Anna
1989
AUT
+11.64
70.05
41
GROSVOLD Thea
1990
NOR
+14.53
85.96
Did not qualify for 2nd run
KASAKOVA Alena
1984
RUS
STIEPEL Isabelle
1990
GER
RAUCH Helena
1990
GER
PAULSSON Cecilia
1990
SWE
DJUPSJOE Klara
1989
SWE
HUEBNER Monica
1990
GER
DERKSEN Geertje
1985
NED
MOSER Michaela
1990
GER
SCHMID Nicola
1990
GER
STAEDLER Cornelia
1982
SUI
KLINGSEISEN Katja
1990
GER
NEERGAARD Therese
1987
NOR
BRODNIK Vanja
1989
SLO
FEIERABEND Denise
1989
SUI
JAZBEC Katja
1988
SLO
JOCHER Theresia
1986
GER
ABDERHALDEN Marianne
1986
SUI
PEILLEX Melissa
1989
FRA
KOEHLE Stefanie
1986
AUT
EISATH Magdalena
1986
ITA
MCDONALD Jilyne
1986
USA
BERTRAND Olivia
1989
FRA
SMED Veronica
1988
SWE
CARTER Laurel
1986
USA
JARVIS Sarah
1986
NZL
Did not finish 2nd run
PELLISSIER Marion
1988
FRA
SPRINGL Monika
1987
GER
AGUILANIU Aude
1988
FRA
TABERLET Sara
1985
FRA
GOODMAN Anna
1986
CAN
DAUM Alexandra
1986
AUT
AMMERER Christina
1987
GER
CICCONE Caitlin
1985
USA
LOESETH Lene
1986
NOR
NIGG Marina
1984
LIE
GRANT Sterling
1987
USA
YUMOTO Hiromi
1981
JPN
SEKIZUKA Mami
1985
JPN
CERESA Annalisa
1978
ITA
GERG Annemarie
1975
GER
GINI Sandra
1982
SUI
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
Did not start 1st run