official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
RYAN Matthew
2002
IRL
1:31.61
39.70
2
RAINVILLE Dominic
2001
CAN
+0.41
42.97
3
MORGAN Chauncey
1999
USA
+0.62
44.64
4
VAN VUUREN Arie
1997
GBR
+0.68
45.12
5
UNDERHILL Bradshaw
2000
USA
+0.69
45.20
6
MORGAN Oliver
2001
USA
+0.76
45.76
7
GENTILE Crowley
1998
USA
+0.81
46.15
8
DAHL Hayden
2000
USA
+1.41
50.94
9
KURSH Gerrit
2003
USA
+1.63
52.69
10
POSTAL Andrew
2002
USA
+1.66
52.93
11
SAMPSON Mitchell
2000
USA
+2.01
55.72
12
HAYDEN Sam
2000
USA
+2.15
56.83
13
HOLSCHER Pedro
2004
CHI
+2.31
58.11
14
STRAUCH Tucker
2000
USA
+2.33
58.27
15
SHACKLETON Dominic
2004
GBR
+2.40
58.82
16
HEJNA Ethan
1998
USA
+2.52
59.78
17
SEGRE Sebastian
2003
USA
+2.70
61.22
18
HOFFMAN Harry
2004
AUS
+2.76
61.69
19
UNDERHILL Robert
2000
USA
+2.94
63.13
20
FUMEAUX Benoit
1999
SUI
+3.08
64.24
21
KEARING Henry
1998
USA
+3.33
66.24
22
HOTERMANS Nicolas
2002
BEL
+3.34
66.31
23
SELTZER Brian
1999
USA
+3.39
66.71
24
HERHUSKY Ryan
2003
USA
+3.66
68.86
25
MCNABB Alex
2002
USA
+4.10
72.37
26
BERTRAM Will
2002
USA
+4.39
74.68
27
GALLAGHER Patrick
1998
USA
+5.35
82.33
28
LALLA Jackson
2003
USA
+5.42
82.89
29
STEED William
2005
CAN
+6.26
89.58
30
BECKERMAN Benjamin
2005
USA
+6.64
92.61
31
LANG Charlie
2000
USA
+7.01
95.56
32
PEAKE Derick
1999
USA
+7.05
95.88
33
FOGARTY Andrew
2002
USA
+7.74
101.38
34
DEGUARDIA Dominick
2005
USA
+7.87
102.41
35
BIANCHI Ryan
2002
USA
+8.07
104.01
36
VAN SLYKE Andrew
2001
USA
+8.44
106.95
37
GILLIS Robert
2000
USA
+8.60
108.23
38
RICHEDA Spencer
2005
USA
+8.71
109.11
39
CAREY Cameron
2000
USA
+9.55
115.80
40
KERBAUGH John
2005
USA
+10.52
123.53
41
AUGUST Owen
2002
USA
+12.97
143.05
42
BARTHOLOMEW Colton
2005
CAN
+13.44
146.80
43
GOLDEN Christopher
2001
USA
+14.23
153.09
44
LEITNER Brandon
2002
PHI
+16.28
169.43
45
GALPERIN Josef Mark
2004
RUS
+17.11
176.04
46
HODER Maximilien
2005
USA
+22.97
222.74
47
ABDOW Alex
2001
USA
+24.80
237.32
48
GONZALEZ GONZALO Pedro
2005
ESP
+45.59
402.99
Did not finish 2nd run
APPLE Cailin
2005
USA
RADWAN Adam
2005
GBR
BARON Simon
2005
USA
ROSENBLOOM James
2005
CAN
GRAMAS Evan
2005
USA
KIDD Logan
2004
CAN
KELLEHER John
2004
USA
PARISIEN Jack
2004
USA
REED Sawyer
2005
USA
NORFOLK Rowen
2004
USA
TURNER Bobby
2003
USA
HALLAGAN Leo
2002
USA
CHIPMAN Brody
2003
USA
KALLMAN William
2004
USA
SWEENEY Nolan
2004
USA
HOLM Erik
2003
USA
JONES Lawton
2003
USA
TURNER Teagan
2003
USA
KEARING Luke
2002
USA
TEFRE Mathias
1999
NOR
NERSNAES Peder
2000
NOR
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
HIBSHMAN Barrett
2005
USA
LAROCHE Sebastien
2005
CAN
ROBBINS Tanner
2005
USA
POTTER Cole
2004
USA
BOUCHARD Ethan
2005
USA
HUBER Alexander
2005
USA
HORSCH Caleb
2002
USA
APPLE Morgan
2002
USA
HUBER Nikolaus
2004
USA
VILLENEUVE Kaiden
2003
CAN
ORRANGE PATON Trent
2003
USA
COOK Evan
2004
USA
HENYON Walker
2004
USA
NAKAMURA Riki
2003
USA
WELCH Dylan
2004
USA
DAVENPORT Topher
2003
USA
NODDINGS Max
2000
USA
DESPRES Jack
1998
USA
REED Brooks
2002
USA
JONES Crawford
1999
USA
FRISK David
1997
SWE
MCCONVILLE Corey
1997
CAN
PHILLIPS Jordan
1998
CAN
PALCHAK Cole
2000
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run