official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
BARRETT Scott
1983
CAN
1:26.12
25.16
2
CENTAURO Jody
1986
CAN
+0.82
30.87
3
EADES Bradley
1986
CAN
+1.13
33.03
4
WRIGHT Patrick
1986
CAN
+1.89
38.33
4
NELLA Tyler
1988
CAN
+1.89
38.33
6
JIRA Anthony
1985
CAN
+2.57
43.07
7
GILLHAM Jonathan
1984
CAN
+2.92
45.50
8
FINDLAY Patrick
1985
CAN
+3.35
48.50
9
WEINBERG Cale
1987
CAN
+3.61
50.31
10
GYLES William
1984
CAN
+3.89
52.26
11
FEMY Robin
1989
CAN
+4.61
57.28
12
COOK Dustin
1989
CAN
+4.86
59.02
13
VINING Christian
1987
CAN
+5.10
60.69
14
DUVALL Brendon
1986
CAN
+5.45
63.13
15
PARR Nicholas
1988
CAN
+5.93
66.47
16
MCNAMARA Kevin
1989
USA
+6.43
69.96
17
HALBERT Creighton
1987
CAN
+6.63
71.35
18
DAVIDSON Robbie
1978
CAN
+6.87
73.02
19
JACKSON Trevor
1989
CAN
+7.96
80.62
20
HALBERT Kelby
1990
CAN
+8.00
80.90
21
BEADON Christopher
1989
CAN
+9.42
90.79
22
BURGART Christopher
1989
USA
+10.17
96.01
23
FARRELL Liam
1988
CAN
+10.57
98.80
24
DAVIDSON Johnny
1981
CAN
+10.87
100.89
25
KINSIE Jonathan
1988
CAN
+10.92
101.24
26
SABISTON Trevor
1989
CAN
+11.71
106.74
27
SPEAR Parker
1990
USA
+12.11
109.53
28
MOSER Alex
1990
CAN
+13.31
117.89
29
MOSER Greg
1989
CAN
+14.02
122.84
30
WELLING Matthew
1990
CAN
+16.59
140.74
31
FINNEGAN Patrick
1989
CAN
+16.89
142.83
32
BAKER Jeffrey
1989
CAN
+17.06
144.02
33
PHINNEY Aj
1988
CAN
+17.32
145.83
34
WHITNEY Taylor
1990
CAN
+17.62
147.92
35
VEENSTRA Jordan
1990
CAN
+22.36
180.94
36
HYDE Chris
1990
CAN
+24.69
197.18
37
NORRIS Jordan
1990
CAN
+25.08
199.89
38
GOODWIN Andrew
1988
CAN
+26.51
209.86
39
WATT Ross
1990
CAN
+35.44
272.07
40
JACKSON Angus
1990
CAN
+43.04
325.02
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
KANSUN Robert
1990
CAN
PARR Michael
1990
CAN
JOYCE Andy
1990
CAN
LUSH Curtis
1990
CAN
LOVAT Richard
1990
CAN
TRAJKOVICH Scott
1990
CAN
MACLEOD Ross
1990
CAN
WATT Perry
1990
CAN
WILKINS Michael
1990
CAN
BARBATO Massimo Maria
1989
ITA
COMMON Matthew
1989
CAN
ALLEN Brendan
1989
CAN
LEVINE John David
1988
CAN
BUCKHAM Adam
1989
CAN
POTVIN Vincent
1989
CAN
LAMPE William
1989
CAN
LIBERT Alexandre
1989
CAN
FISK Gavin
1987
CAN
ANDERSON Geoffrey
1988
CAN
GHENT KYLE David
1989
CAN
LONG Braden
1989
CAN
HOPPER Alexander
1988
CAN
WILSON Graham
1989
CAN
WICKHAM Cameron
1988
CAN
PEREIRA Alex
1989
CAN
LAZAR Benjamin
1988
CAN
WORKMAN Cody
1988
CAN
LAVERDURE Philippe
1989
CAN
DEA Mike
1989
CAN
GYSLER Stefan
1988
CAN
CLARKSON James
1986
CAN
ATKINSON Paul
1987
CAN
FARRELL Skyler
1987
CAN
CONNOR Alastair
1987
CAN
O NEILL James
1985
CAN
SHEPHERD Jesse
1989
CAN
DONALDSON David
1986
CAN
VAN ROON Alexander
1985
CAN
BARBER Chris
1987
CAN
ZORICIC Nick
1983
CAN
Disqualified 1st run