official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
STEEN OLSEN Alexander
2001
NOR
1:50.96
27.76
2
GUNLEIKSRUD Halvor Hilde
2000
NOR
+0.26
30.13
3
GUSEV Grigoriy
1998
RUS
+0.90
35.95
4
ZIMMER Oscar
2001
NOR
+1.12
37.95
5
KAZAZAEV Nikita
2001
RUS
+2.09
46.78
6
KRAUSE Werner
2000
GER
+2.16
47.42
7
COLLINI Filippo
2000
ITA
+3.51
59.71
8
TRIULZI Jordi M.
2001
ESP
+3.99
64.08
9
ZANELLA Tommaso
2002
ITA
+4.98
73.09
10
SKOREPA Jan
1996
CZE
+5.05
73.73
11
D AMICO Edoardo
2002
ITA
+5.28
75.82
12
GASPARINI Michele
1999
ITA
+5.41
77.00
13
CHRISTEY David
1999
GBR
+5.65
79.19
14
SPERI Tommaso
2004
ITA
+6.39
85.92
15
ROSSI Filippo
2002
ITA
+6.51
87.02
16
KOMAC Nejc
2003
SLO
+7.07
92.11
16
GANDINI Alessandro
2001
ITA
+7.07
92.11
18
LINHART Adam
2002
CZE
+7.09
92.30
19
DICKSON SOMMERS Rodolfo Roberto
1997
MEX
+7.16
92.93
20
VILALTA Marc
2002
ESP
+7.23
93.57
21
BUFFATTI Pietro
2000
ITA
+7.24
93.66
22
BUIO Daniele
2000
ITA
+7.35
94.66
23
ZUPAN ORESKOVIC Ziga
2003
SLO
+7.45
95.57
24
MATTIOLI Daniel
2002
ITA
+8.37
103.95
25
CORNALE Pietro
2001
ITA
+9.24
111.87
26
TERZIC Dino
2000
BIH
+9.51
114.32
27
CAPRETTI Tommaso Guglielmo Francesco
2003
ITA
+9.58
114.96
28
ALVAREZ ANTUNA Aritz
2003
AND
+9.75
116.51
29
GASPERI Pietro
2004
ITA
+9.79
116.87
30
MERTELJ Enej
2003
SLO
+9.89
117.78
31
GANDINI Enrico Lorenzo Giovanni
2003
ITA
+9.92
118.06
32
PERKOLIC RAILIC Nikola
2003
SLO
+10.25
121.06
33
CHINCARINI Pietro-angelo
2004
ITA
+10.73
125.43
34
CARRAIN Brenno
2001
ITA
+11.00
127.89
35
AGOSTINIS Cristiano
2002
ITA
+11.33
130.89
36
CASE Toby
2002
GBR
+11.52
132.62
37
STEFANESCU Alexandru Stefan
1999
ROU
+11.65
133.80
38
CAPUTO Lorenzo
2004
ITA
+11.91
136.17
39
SANELLI Paolo
2004
ITA
+12.25
139.26
40
FOSSLAND Warner
2001
USA
+12.33
139.99
41
STANESCU Andrei Tudor
2003
ROU
+12.47
141.27
42
PICCOLO Alessio
2001
ITA
+13.12
147.18
43
CATTURANI Umberto Albino
2004
ITA
+13.35
149.28
44
BLOOM Ryan
2001
GBR
+13.37
149.46
45
MEOZZI Giacomo
2004
ITA
+13.49
150.55
46
CLAAR Massimiliano
2004
ITA
+13.99
155.10
47
BATTISTONI Tommaso
2004
ITA
+14.09
156.01
48
CHIESA Leo
2004
ITA
+14.19
156.92
49
LUDWIG Max
2002
GER
+14.47
159.47
50
YUNG Hau Tsuen Adrian
2004
HKG
+14.89
163.29
51
CACCIATORE Alessio
2002
ITA
+14.95
163.84
52
CORNELLA GUITART Pere
2004
AND
+15.34
167.39
53
MONI Giovanni
2004
ITA
+15.43
168.21
54
DE GARA Alessandro
2004
ITA
+16.03
173.67
55
BOGHETTO Alberto
2004
ITA
+16.93
181.86
56
VECELLIO GALENO Giulio
2004
ITA
+16.95
182.05
57
GIL SIXTO Cerni
2004
AND
+17.47
186.78
58
HEISLITZ Paul
2002
GER
+17.52
187.23
59
VIERO Tommaso
2004
ITA
+17.60
187.96
60
PANGRAZZI Stefano
2002
ITA
+17.64
188.33
61
DI PAOLA Emanuele Francesco Maria
2003
ITA
+17.82
189.96
62
DA PONTE BECHER Alessandro
2003
ITA
+17.83
190.06
63
LAUGHLAND Max
2004
GBR
+18.10
192.51
64
PAROLARI Francesco Giacomo
2004
ITA
+18.56
196.70
65
VOJINOVIC Dusan
2004
SRB
+18.64
197.43
66
BRANCAL Ricardo
1996
POR
+18.69
197.88
67
BUTTURINI Pietro
2004
ITA
+18.75
198.43
68
PANAROTTO Paolo
2000
ITA
+19.20
202.53
69
PEDROTTI Mattia
2003
ITA
+19.23
202.80
70
PANOZZO Luca
2002
ITA
+19.28
203.25
71
MAZZOLA Nicola
2003
ITA
+19.60
206.17
72
COSSA Roberto
2004
ITA
+20.09
210.63
73
CHIESA Gio
2001
ITA
+20.38
213.27
74
MARTINI Lorenzo
2002
ITA
+21.32
221.82
75
MENTIL Francesco
2003
ITA
+21.71
225.37
76
DI LENA Rudy
2004
ITA
+21.77
225.92
77
PICOTTI Matteo
1986
ITA
+21.91
227.19
78
BETTEGA Alessandro Giovanni
2004
ITA
+22.02
228.19
79
CATI Alessandro
2004
ITA
+24.67
252.32
80
DALLAGIACOMA Emanuele
2004
ITA
+26.80
271.70
81
OSSANNA Daniele
2004
ITA
+27.74
280.26
82
SILVAGNI Patrick
2004
ITA
+28.18
284.27
83
PELLIZZARI Zeno
2004
ITA
+28.55
287.63
84
FAUSTINELLI Luca Vu
2004
ITA
+28.88
290.64
85
DORIA Bernardo
2004
ITA
+31.98
318.85
86
GUERRA Pietro
2004
ITA
+38.63
379.38
Did not finish 2nd run
ALBY Andrea
2004
ITA
IORI Leonardo
2004
ITA
PARIS Alex
2003
ESP
FALDE Edoardo
2000
ITA
CAROLI Davide
2004
ITA
ROSSINI Pietro
2004
ITA
PRETTI Roberto
2001
ITA
COLLINI Mattia
2003
ITA
NICOLINI Mattia
2001
ITA
SEGATO Marco
2003
ITA
BONAPACE Luca
2004
ITA
PERTILE Andrea
2003
ITA
DANCIU Raul
2000
ROU
BESZTERCZEY Kristof
2003
HUN
ZOGRAFOS-MANOS Emmanouil
2000
GRE
RAINALDI Tommaso
2003
ITA
STEINDL Tobias
2001
GER
COLLINI Filippo
2001
ITA
BONESI Marco
2003
ITA
NIEMEYER Nicola
1994
SUI
PINTI Federico Maria
2002
ITA
RAKOVIC David
2003
SLO
DEL LATTE Mattia
2001
SLO
ZANINI Herman
2001
ITA
D ERCOLE Massimo Maria
2001
ITA
BEASCOECHEA Jordi
2001
ESP
PROFANTER Santino
2001
AUT
KASHINTCEV Artem
1999
RUS
VIGNOLA Matteo
2003
ITA
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
PEDERGNANA Gianluca
2004
ITA
UPTON Jack
2004
GBR
RIGHI Giorgio
2004
ITA
MANZOCCHI Antonio
2004
ITA
TRONCA Riccardo
2003
ITA
REGAZZONI Giorgio
2004
ITA
BENETTOLO Francesco
2003
ITA
PODLIPNIK Anze
2003
SLO
MUSCARELLA Carlo
2001
USA
ARNAUDO Filippo
2003
ITA
PILATI Nicolo
2003
ITA
FORRER Christian
2002
ITA
ZANDOMENI Augusto
2003
ARG
OSCH Matthieu
1999
LUX
CLAUS Luca
2002
ITA
SLOMP Marco
2001
ITA
AGUILA Pol
2000
ESP
Disqualified 1st run
Did not start 1st run