official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
TESCARI Fabrizio
1969
ITA
1:35.57
2.70
2
MIKLAVC Andrej
1970
SLO
+0.28
4.40
3
GROS Sacha
1974
USA
+0.31
4.58
4
CASANOVA Marco
1976
SUI
+0.38
5.01
5
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+0.51
5.80
6
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+0.55
6.04
7
REITER Mario
1970
AUT
+0.71
7.01
8
MATT Mario
1979
AUT
+0.74
7.19
9
MARILA Mika
1973
FIN
+0.82
7.68
10
SAETER Aane
1975
NOR
+1.04
9.01
11
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
+1.10
9.38
12
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+1.11
9.44
13
ISHIOKA Takuya
1971
JPN
+1.41
11.26
14
HERBST Reinfried
1978
AUT
+1.63
12.59
15
LLORACH Gaetan
1974
FRA
+1.64
12.65
16
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
+1.82
13.75
17
BAPTENDIER Jerome
1975
FRA
+1.88
14.11
17
BERGAMELLI Sergio
1970
ITA
+1.88
14.11
19
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+1.99
14.78
20
COGOLI Patrick
1976
ITA
+2.06
15.20
21
ENGL Kurt
1979
AUT
+2.11
15.51
22
LACAS Eric
1977
FRA
+2.45
17.57
23
PERATHONER Alan
1976
ITA
+2.49
17.81
24
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
+2.60
18.48
25
THORNE THOMSEN Drew
1977
USA
+3.13
21.70
26
ZINSLI Andrea
1972
SUI
+3.30
22.73
27
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
+4.34
29.04
27
GANAHL Markus
1975
LIE
+4.34
29.04
29
LEWEN Lars
1975
SWE
+4.93
32.62
30
BRUGGE Jesper
1975
SWE
+5.15
33.95
31
HOGAN Brad
1979
USA
+5.70
37.29
32
PRANGER Manfred
1978
AUT
+5.84
38.14
33
PLONER Alexander
1978
ITA
+6.05
39.42
33
ROLANDO Riccardo
1975
ITA
+6.05
39.42
35
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
+6.39
41.48
36
ROTHROCK Tom
1978
USA
+6.79
43.91
37
PAQUIN Pierre
1979
FRA
+7.39
47.55
38
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+8.44
53.92
39
LOPEZ ANGLADA Camilo
1979
ESP
+9.19
58.47
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
ANTOR Alex
1979
AND
BJORNSSON Kristinn
1972
ISL
COUSINEAU Julien
1981
CAN
ECKERT Florian
1979
GER
GONITIANER Niclas
1978
GER
IMBODEN Urs
1975
SUI
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
KUOSMANEN Aleksi
1977
FIN
LARSSON Markus
1979
SWE
LIZEROUX Julien
1979
FRA
MLEKUZ Rene
1975
SLO
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
POOL Thomas
1974
SUI
SCHANDENE Jerome
1977
FRA
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
VAJDIC Bernard
1980
SLO
VICQUERY Simone
1975
ITA
VOGL Alois
1972
GER
VRHOVNIK Matjaz
1972
SLO
WYSSEN Koebi
1974
SUI
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BAXTER Alain
1973
GBR
BENKERT Franz
1978
GER
BERGAMELLI Thomas
1973
ITA
CASTELLANO Christian
1974
ITA
DEFAGO Daniel
1980
SUI
EGGER Pierre
1978
AUT
ERTL Andreas
1975
GER
FOSSLAND Kai Are
1976
NOR
GEISSER Thomas
1977
SUI
GRAVIER Richard
1974
FRA
GROEBMER Roman
1981
ITA
GUFLER Michael
1979
ITA
HANSSON Martin
1975
SWE
HELL Wolfgang
1980
ITA
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
KALWA Michal
1978
POL
KJAEMPERUD Jarl Rune
1978
NOR
KNIGHT Chip
1975
USA
LONGHI Omar
1980
ITA
MARINAC Martin
1979
AUT
MERTENS Filip
1967
BEL
MOLLIN Bart
1981
BEL
NIEDERKOFLER Christian
1978
ITA
OKADA Rishu
1978
JPN
OLLIKKA Toni
1978
FIN
OLSSON Pierre
1979
SWE
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
PODGORNY Wojciech
1980
POL
PROSCH Alexander
1976
ITA
RINFRET Thomas
1981
CAN
SEER Florian
1976
AUT
STAUDACHER Patrick
1980
ITA
STRAND Stein Kristian
1979
NOR
WAREMAN Hayo
1974
NED
WEISS Angelo
1969
ITA
WHITFIELD Doug
1975
AUS
ZAMORA Josep Manel
1978
AND
DEFLORIAN Mirko
1980
ITA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run