official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
NEGOMIR Kyle
1998
USA
1:39.87
6.00
2
DOPFER Fritz
1987
GER
+0.46
9.36
3
TAYLOR Laurie
1996
GBR
+0.57
10.17
4
STRASSER Linus
1992
GER
+0.59
10.31
5
KETTERER David
1993
GER
+0.67
10.90
6
FOURNIER Simon
1997
CAN
+0.83
12.07
7
DRILLER Garret
1996
USA
+0.98
13.16
8
VIETZE Sandy
1993
USA
+1.30
15.50
9
WINTERS Luke
1997
USA
+1.31
15.58
10
READ Jeffrey
1997
CAN
+1.56
17.40
11
MUHLEN-SCHULTE Louis
1998
AUS
+1.94
20.18
12
SEYMOUR Jett
1998
USA
+1.97
20.40
13
KUUS Karl
1995
CAN
+1.98
20.47
14
MARSHALL Tucker
1990
USA
+2.02
20.77
15
FAUSA Louis Gustav
2000
NOR
+2.15
21.72
16
MAJOR Billy
1996
GBR
+2.20
22.08
17
ARENE Martin
1996
FRA
+2.26
22.52
18
DILLING Jacob
1999
USA
+2.34
23.10
19
SEGER Brodie
1995
CAN
+2.36
23.25
20
BROWN Phil
1991
CAN
+2.37
23.32
20
KELLEY Robby
1990
USA
+2.37
23.32
22
LEEVER Alex
1995
USA
+2.38
23.40
23
LIEN Joachim Bakken
1997
NOR
+2.39
23.47
24
MULLIGAN Sam
1997
CAN
+2.65
25.37
25
SHARP Keegan
1997
CAN
+2.73
25.95
26
WINDINGSTAD Tobias
1995
NOR
+2.92
27.34
27
WEISEL Kipling
1995
USA
+2.96
27.64
28
DUFFY Drew
1995
USA
+3.07
28.44
29
TEFRE Mathias
1999
NOR
+3.37
30.63
30
SOLHEIM Aage
1996
NOR
+3.40
30.85
31
NELSON Isaiah
2001
USA
+3.43
31.07
32
GRAND Guillaume
1992
FRA
+3.94
34.80
33
BRUNEAU-BOUCHARD William
1996
CAN
+4.17
36.48
34
CORNELIUS Cooper
1999
USA
+4.49
38.82
35
FEASEY Willis
1992
NZL
+5.16
43.72
36
MORSE Sam
1996
USA
+5.43
45.69
37
NACIUK Anthony
1994
CAN
+5.87
48.91
38
GILE Bridger
1999
USA
+5.94
49.42
39
WOOLSON Thomas
1993
USA
+6.25
51.68
39
KRUPKA Jimmy
1998
USA
+6.25
51.68
41
SANDERBERG Olav Engelhardt
1997
NOR
+7.24
58.92
42
HANLON Luke
1999
USA
+7.31
59.43
43
FUCIGNA Peter
1996
USA
+7.55
61.19
44
LANE Tristan
1998
USA
+8.06
64.91
45
MARTIN Max
2000
USA
+8.64
69.15
46
ATHANS Marcus
2000
CAN
+9.04
72.08
47
MAZELLIER Etienne
2001
CAN
+9.50
75.44
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
UNDERHILL Bradshaw
2000
USA
QUENNEVILLE Raphael
1996
CAN
ARMSTRONG Carter
1997
CAN
PHILLIPS Jordan
1998
CAN
KINSELLA Kellen
2001
USA
CARRY Patrick
1995
CAN
VOELLO Gustav Rosberg
1999
NOR
MCCONVILLE Patrick
1994
CAN
BARWOOD Adam
1992
NZL
VINTER Zak
1998
GBR
NEF Tanguy
1996
SUI
RITCHIE Benjamin
2000
USA
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
DAIGNEAULT Maxime
2001
CAN
FAY Crosby
2000
USA
REICH Jack
2002
USA
SENECAL Marc-Eugene
2000
CAN
PROFITT John Daniel
2002
CAN
RYAN Matthew
2002
IRL
COUGHLIN Patrick
2001
USA
FLANAGAN Gray
2001
USA
PARYS Maxx
2002
USA
STRAUCH Tucker
2000
USA
O BRIEN Preston
2001
USA
RICHEDA Nicolas
2002
USA
BOWERS Jack
2000
USA
HOLSCHER Diego
2001
CHI
NGUYEN Louis
1999
USA
PALCHAK Cole
2000
USA
KELSEY Sky
1997
USA
FRISK David
1997
SWE
ALARIE Charles-Antoine
2000
CAN
WATSON Hunter
1999
CAN
SZWEBEL Florian
1996
USA
MONSEN Zack
1997
SWE
DUFF Sam
2000
CAN
SULLIVAN Aleck
1996
USA
RIEMENSCHNEIDER Noah
2001
USA
MILLER Andrew
1998
USA
KENNEY Patrick
1997
USA
ALKIER Justin
1998
CAN
SMITH Spencer
1998
USA
BRAYTON Hunter
1999
USA
JORDAN Asher
1999
CAN
CASSELMAN Jamie
2000
CAN
SEGER Riley
1997
CAN
DOMONOSKE David
1997
USA
GAVETT Tim
1998
USA
GUNLEIKSRUD Halvor Hilde
2000
NOR
WAGNER Kalle
1997
USA
JASICZEK Jedrzej
1997
POL
TAKKI Teddy
1996
FIN
MCCORMACK Declan
1999
CAN
WALLACE Liam
1999
CAN
ARVIDSSON Erik
1996
USA
LUNDBAECK Gustav
1993
SWE
KRAUSE Nicholas
1993
USA
MCLAUGHLIN Brian
1993
USA
DUPRATT Samuel
1993
USA
ROBERTS Hig
1991
USA
KOGLER Tobias
1996
AUT
ROEISLAND Max
1994
NOR
Disqualified 1st run
Did not start 1st run