official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
STRAND Simen
1999
NOR
1:37.27
31.26
2
LANG Charlie
2000
USA
+2.33
48.75
3
KUUS Karl
1995
CAN
+3.27
55.80
4
WOOD Mackenzie
2002
CAN
+3.36
56.48
5
GILLIS Daniel
2002
USA
+3.55
57.90
6
BIGATEL Justin
2003
USA
+3.60
58.28
7
COUGHLIN Patrick
2001
USA
+4.27
63.31
8
FLANAGAN Gray
2001
USA
+4.41
64.36
9
FERRI Paul
1999
USA
+4.59
65.71
10
BELLINO Max
2003
USA
+4.77
67.06
11
DIGANGI Harrison
2002
USA
+5.14
69.84
12
RIIBER Nikolai
2000
NOR
+5.16
69.99
13
NODDINGS Max
2000
USA
+5.73
74.26
14
WOOLSON Ian
1999
USA
+5.96
75.99
15
SHACKLETON Dominic
2004
GBR
+6.59
80.72
16
HORWITZ Manuel
2004
CHI
+6.89
82.97
17
HOLSCHER Pedro
2004
CHI
+6.91
83.12
18
KURSH Gerrit
2003
USA
+6.98
83.64
19
BIANCHI Ryan
2002
USA
+7.90
90.55
20
CALVO SANTOS Arnau
2003
AND
+8.00
91.30
21
THOMSON Ryan
2004
USA
+8.09
91.97
22
TAYLOR Carson
2001
USA
+8.20
92.80
23
JONES Lawton
2003
USA
+8.45
94.68
24
COOK Evan
2004
USA
+8.50
95.05
25
PREISLER Oscar
2004
DEN
+8.96
98.50
26
MAY Calvin
2003
USA
+9.33
101.28
27
GRAVES Tanner
2002
USA
+9.76
104.51
28
KALLMAN William
2004
USA
+10.35
108.94
29
MARC Antoine
2002
SUI
+10.53
110.29
30
GEIKIE Ian
2003
USA
+12.13
122.29
31
DAVIS Jonathan
2003
USA
+15.97
151.11
32
RACHWAL Reid
2004
USA
+16.11
152.16
33
HANGHOEJ Vitus
2004
DEN
+17.66
163.80
34
PATTON William
2004
USA
+17.80
164.85
35
KESSLER Nathan
2004
USA
+20.98
188.71
36
SEELERT Ian
2004
USA
+24.81
217.46
Did not finish 2nd run
SWEENEY Nolan
2004
USA
VILLAVICENCIO Mauricio
2003
CHI
KELLEHER John
2004
USA
HYNES Brennan
2003
USA
FLAHERTY Joseph
2004
USA
MARTIN Aaron
2004
USA
HABER Brett
2003
USA
KEATING Luke
2003
USA
GOLDEN Timothy
2003
USA
GATCLIFFE James
2003
CAN
CALCAGNI Nick
2003
USA
HOLTENMAN Johan
2002
USA
MCDERMOTT Samuel
2003
USA
CHUDZIK Alex
2003
USA
SHEA Jack
2000
USA
KIM Theodore
2003
USA
POSTAL Andrew
2002
USA
DEWEY Gavin
2003
USA
SELVAAG Nikolas
2001
NOR
HOLM Erik
2003
USA
LANGMUIR Calum
2002
GBR
PROFITT John Daniel
2002
CAN
BARATA Tomas
2003
ESP
RICHEDA Nicolas
2002
USA
BAILEY Axel
2001
USA
TEFRE Mathias
1999
NOR
HOFFMAN Thomas
2002
AUS
THROM Benjamin
1996
USA
MORGAN Oliver
2001
USA
HOLSCHER Diego
2001
CHI
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
HOLTENMAN Anders
2004
USA
POELMANN Hans
1997
USA
VILLAVICENCIO Nicolas
2004
CHI
HERRINGTON Everett
2003
USA
JACOBI Jake
2004
USA
TAKAI Yuto
2002
JPN
PUCHKOV Michael
2003
USA
BENNETT Aidan
2002
USA
MEYER Christian
2001
USA
KIDD Logan
2004
CAN
THOMAS Tripp
2001
USA
MUSIAL Jackson
2004
USA
NELLA Aidan
2003
CAN
CURRAN Cody
2004
USA
APPLE Morgan
2002
USA
TURNBULL Ryan
2003
CAN
DWYER Camden
2003
USA
STEVENISH Bobby
2002
USA
JACKSON Silas
2003
USA
SASTRE Conrad
2003
ESP
HONEYBONE Georgie
2003
GBR
VISNIC Drew
2003
USA
WASHBURN Marat
2002
USA
SEGRE Sebastian
2003
USA
PRICE Matthew
1999
USA
ABDOW Alex
2001
USA
KERVEN Christopher
2000
SWE
MORGAN Chauncey
1999
USA
MCCORMACK Declan
1999
CAN
TRUDEAU William
1999
USA
PALCHAK Cole
2000
USA
MENCACCINI Lorenzo
1998
ITA
Did not start 1st run