official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
FLEMMEN Andrine
1974
NOR
2:04.80
9.57
2
KNOR Petra
1980
AUT
+1.59
20.14
3
JANYK Britt
1980
CAN
+1.60
20.21
4
KOFLER Michaela
1977
AUT
+1.63
20.41
5
EKMAN Susanne
1978
SWE
+2.01
22.94
6
RIESCH Maria
1984
GER
+2.05
23.20
7
HOSP Nicole
1983
AUT
+2.13
23.74
8
LECHNER Martina
1978
AUT
+2.38
25.40
9
DICHT Erika
1981
SUI
+2.45
25.86
10
KASHIWAGI Kumiko
1978
JPN
+2.70
27.53
11
FELBER Andrea
1981
AUT
+2.83
28.39
12
WILHELM Kathrin
1981
AUT
+2.90
28.86
13
KURFUERSTOVA Eva
1977
CZE
+2.96
29.26
14
GINI Sandra
1982
SUI
+3.06
29.92
15
PELTIER Audrey
1981
FRA
+3.11
30.25
16
JOSSI Katja
1978
SUI
+3.29
31.45
17
BAUER Christiane
1983
GER
+3.30
31.52
18
BORGEN Pia
1981
NOR
+3.57
33.31
19
HIROI Noriyo
1976
JPN
+3.67
33.98
20
HEGGELUND Kristine
1976
NOR
+3.78
34.71
21
BLASER Karin
1979
AUT
+3.85
35.17
22
VIERTHALER Astrid
1982
AUT
+3.87
35.31
23
GOERGL Elisabeth
1981
AUT
+3.94
35.77
24
GALINDO SANTOLARIA Ana
1973
ESP
+4.25
37.84
25
RUMPFHUBER Ingrid
1981
AUT
+4.28
38.03
26
COLOMBAN Emmanuelle
1981
FRA
+4.86
41.89
27
COLETTI Alexandra
1983
ITA
+5.06
43.22
28
KIRCHGASSER Michaela
1985
AUT
+5.44
45.75
29
RAYNE Delphine
1978
FRA
+5.48
46.02
30
MUELLER Anne Marie
1980
NOR
+5.71
47.55
31
DREV Ana
1985
SLO
+5.79
48.08
32
LAZIER Laurence
1981
FRA
+5.80
48.14
33
SIMARI BIRKNER Maria Belen
1982
ARG
+6.02
49.61
34
ZEISER Daniela
1983
AUT
+6.03
49.67
35
WIRTH Katja
1980
AUT
+6.27
51.27
36
CERESA Annalisa
1978
ITA
+6.54
53.07
37
SILVESTRE Manuella
1979
FRA
+6.73
54.33
38
THANNER Veronika
1977
AUT
+6.74
54.40
39
KNAPP Monika
1981
ITA
+6.86
55.19
40
KRZYZYNSKA Dagmara
1981
POL
+6.96
55.86
41
MCCLOY Hilary A
1982
USA
+7.22
57.59
42
ANSNES Tone Jersin
1985
NOR
+7.64
60.38
43
LOLOVIC Jelena
1981
JUG
+7.74
61.05
44
RATAJ Mojca
1979
SLO
+7.90
62.11
45
CALISE Courtney
1980
USA
+8.04
63.04
46
STAEDLER Cornelia
1982
SUI
+9.54
73.02
Did not qualify for 2nd run
REDIH Irina
1981
RUS
FARIC Sasa
1984
SLO
BERTRAND Marion
1984
FRA
RISLER Christina
1983
CAN
SIMARI BIRKNER Macarena
1984
ARG
LINDELL-VIKARBY Jessica
1984
SWE
STEMMER Steffi
1981
GER
DUVILLARD Julie
1978
FRA
ZIEGLER Pamela
1980
SUI
VANDERBEEK Kelly
1983
CAN
LUDLOW Libby
1981
USA
KELLEY Jessica C
1982
USA
MITTERWALLNER Christiane
1974
AUT
Did not finish 2nd run
ALIEVA Olesja
1977
RUS
GELI ESPANA Ana
1978
ESP
SUITNER Manuela
1982
AUT
HULTDIN Kristina
1981
SWE
FLEISS Nika
1984
CRO
FJAELLRYD Jessica
1979
SWE
GSCHNITZER Miriam
1982
ITA
TRUPPE Karin
1978
AUT
HULTDIN Malin
1979
SWE
SCHILD Marlies
1981
AUT
MUELLER Tamara
1977
SUI
BREMSETH Lisa
1979
NOR
PRCHAL Anna
1979
CAN
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
GRAU Vicky
1975
AND
LAWRENCE Sherry
1984
CAN
BORSSEN Therese
1984
SWE
PATTILLO Maggie
1983
CAN
BLIENINGER Anja
1981
GER
PESONEN Anu
1980
FIN
ROUJAS Florence
1982
FRA
HARGIN Christine
1980
SWE
KOLIER Alexandra
1981
GER
BERTONCELJ Spela
1983
SLO
MORANDINI Claudia
1982
ITA
HOLAUS Maria
1983
AUT
SHAFFER Alexandra
1976
USA
HOELZL Kathrin
1984
GER
Disqualified 1st run
Did not start 1st run