official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
1:51.45
2.00
2
STRAND NILSEN Harald Chr.
1971
NOR
+0.38
4.66
3
CURRA Stefan
1975
AUT
+0.68
6.76
4
PLASCHY Didier
1973
SUI
+0.70
6.90
5
SAIONI Christophe
1969
FRA
+0.74
7.18
6
GIRARDI Walter
1976
ITA
+0.80
7.60
7
EBERHARTER Stephan
1969
AUT
+0.84
7.88
8
CHENAL Joel
1973
FRA
+0.87
8.09
9
BORMOLINI Ivan
1972
ITA
+0.97
8.79
10
EBERLE Markus
1969
GER
+0.99
8.93
11
VOGL Alois
1972
GER
+1.01
9.07
12
RIEDER Arnold
1976
ITA
+1.23
10.61
13
UOTILA Sami
1976
FIN
+1.24
10.68
14
GRUBER Christoph
1976
AUT
+1.25
10.75
15
GREBER Christian
1972
AUT
+1.45
12.15
16
DEFAGO Didier
1977
SUI
+1.46
12.22
17
ROLANDO Riccardo
1975
ITA
+1.48
12.36
18
BRUGGE Jesper
1975
SWE
+1.50
12.50
19
ERTL Andreas
1975
GER
+1.51
12.57
20
FILISCHKIN Andrej
1975
RUS
+1.66
13.62
21
STANKALLA Stefan
1975
GER
+1.84
14.88
22
JOVAN Matej
1970
SLO
+1.93
15.51
23
GRUENENFELDER Tobias
1977
SUI
+1.96
15.72
24
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
+2.02
16.14
25
GRIGOLETTO Gianluca
1974
ITA
+2.04
16.28
26
BURTIN Raphael
1977
FRA
+2.06
16.42
27
JAERBYN Patrik
1969
SWE
+2.11
16.77
28
WALLNER Johan
1965
SWE
+2.14
16.98
29
PALANDER Kalle
1977
FIN
+2.31
18.17
30
PROSCH Alexander
1976
ITA
+2.34
18.38
31
SAETER Aane
1975
NOR
+2.53
19.71
32
EXARTIER Stephane
1969
POL
+2.63
20.41
33
OUGHTRED Ryan
1975
CAN
+2.68
20.76
34
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+2.69
20.83
35
ZINSLI Andrea
1972
SUI
+2.76
21.32
36
KUEHNI Marc
1976
SUI
+2.83
21.81
37
STUFFER Alan
1974
ITA
+2.87
22.09
38
GROS Sacha
1974
USA
+2.97
22.79
39
RAICH Benjamin
1978
AUT
+3.06
23.42
39
GUIGNIER Gregory
1974
FRA
+3.06
23.42
39
SCHILCHEGGER Horst
1975
AUT
+3.06
23.42
42
HANSSON Martin
1975
SWE
+3.15
24.05
43
RAUTER Miran
1972
SLO
+3.45
26.15
44
VIDAL Jean-Pierre
1977
FRA
+3.65
27.55
45
SPENCER Dane
1977
USA
+3.86
29.01
46
FOURNIER Sebastien
1976
FRA
+3.93
29.50
47
JEVARD Ronny
1975
NOR
+3.97
29.78
Did not qualify for 2nd run
PUENTENER Leo
1973
SUI
BOZIC Bostjan
1978
SLO
HAYER Stanley
1973
CAN
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
PIBER Ales
1974
SLO
DE COSTA David
1976
SLO
DITSCHEV Peter
1969
BUL
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
MATTIAS Dani
1977
SLO
TOFTHAGEN Kjetil
1975
NOR
HELLMAN Tobias
1973
SWE
SPAROVEC Gregor
1977
SLO
SPEISER Gerhard
1975
GER
STIANSEN Tom
1970
NOR
Did not finish 2nd run
BARNERSSOI Tobias
1969
GER
ROCCA Giorgio
1975
ITA
WIRTH Patrick
1971
AUT
STOLL Dave
1977
SUI
PRIHODCHENKO Dmitrij
1973
RUS
BERGAMELLI Thomas
1973
ITA
BUECHEL Marco
1971
LIE
COVILI Frederic
1975
FRA
ERICSSON Andreas
1973
SWE
FOSSLAND Kai Are
1976
NOR
KLEINLERCHER Manfred
1971
AUT
PAGE Kevin
1975
FRA
LOEDLER Thomas
1973
CRO
Did not finish 1st run
Did not start 1st run