official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
SCHLOPY Erik
1972
USA
2:21.86
12.92
2
KNIGHT Chip
1975
USA
+0.54
16.08
3
SPENCER Dane
1977
USA
+0.82
17.72
4
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+1.24
20.18
5
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+1.78
23.33
6
ROTHROCK Tom
1978
USA
+2.09
25.15
7
GUAY Erik
1981
CAN
+2.10
25.21
8
FISCHER Brett
1977
USA
+2.47
27.37
9
VIIRRET Tommi
1978
FIN
+2.66
28.48
10
HUME Jeff
1979
CAN
+2.90
29.89
11
HUDEC Jan
1981
CAN
+2.93
30.06
12
FIALA Jakub
1975
USA
+3.43
32.99
13
HOGAN Brad
1979
USA
+3.68
34.45
14
PUCKETT P Casey
1972
USA
+3.78
35.04
15
OUGHTRED Ryan
1975
CAN
+3.89
35.68
16
GREEN Ross
1978
GBR
+4.48
39.13
17
HARDY Greg
1983
USA
+4.49
39.19
18
SULLIVAN Marco
1980
USA
+4.58
39.72
19
CHEDEL Christian
1975
CAN
+4.91
41.65
20
TRANSUE Joshua
1980
USA
+4.94
41.82
21
BOURQUE Francois
1984
CAN
+4.97
42.00
22
EPSTEIN Paul
1982
USA
+5.33
44.10
23
RILEY IV Nelson S
1983
USA
+5.60
45.68
24
KROISLEITNER Martin
1978
AUT
+5.70
46.27
25
SCOTT Eric D
1980
USA
+6.44
50.60
26
HAYER Stanley
1973
CZE
+7.03
54.05
27
WOLK Chad
1976
USA
+7.23
55.22
28
MACARTNEY Scott
1978
USA
+7.72
58.09
29
CORIELL David
1983
USA
+8.03
59.90
30
CULBERT Cameron
1977
CAN
+8.06
60.08
31
PERRICONE Gaspar
1983
USA
+8.73
64.00
32
MACH Alex
1982
CAN
+8.94
65.23
33
BIGGS Patrick
1982
CAN
+8.97
65.40
34
ANDERSON Peter D
1982
USA
+9.13
66.34
35
BRUCE Trevor
1981
CAN
+9.68
69.56
36
BAXTER Noel
1981
GBR
+9.69
69.61
37
BOLDUC Aaron
1983
USA
+9.89
70.78
37
GILLHAM Jonathan
1984
CAN
+9.89
70.78
39
TELLER John
1983
USA
+10.68
75.41
40
COWIN Spencer
1985
USA
+10.71
75.58
41
JOHNSON Karl
1983
USA
+10.96
77.05
42
TRAYNER Gareth
1980
GBR
+10.97
77.10
43
O FLYNN Michael
1982
CAN
+11.18
78.33
44
KORPI Ethan
1982
USA
+11.68
81.26
45
FELIX Alex
1984
USA
+12.16
84.07
46
LIGARE Todd
1982
USA
+12.21
84.36
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
KUCERA John
1984
CAN
HOFRICHTER Ryan
1982
CAN
WEIBRECHT ANDREW
1986
USA
BAUER Robin
1976
CAN
ZORICIC Nick
1983
CAN
GRAY Parker K
1979
USA
FUERSTAUER Niki
1980
LIB
TUOMALA Jaakko
1980
FIN
BERGLUND Teddy
1978
USA
NIELSEN Rune
1976
NOR
RIEGLER Michael
1979
LIE
BISHOP Wade H
1980
USA
GROS Sacha
1974
USA
MELBY Sverre
1968
NOR
Did not start 1st run