official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
GINNIS AJ
1994
USA
1:43.79
15.00
2
VIETZE Sandy
1993
USA
+1.62
26.39
3
BRUDEVOLL Bjoern
1997
NOR
+1.83
27.87
4
RITCHIE Benjamin
2000
USA
+1.84
27.94
5
JORDAN Asher
1999
CAN
+1.91
28.43
6
MARSHALL Tucker
1990
USA
+2.18
30.33
7
DRILLER Garret
1996
USA
+2.23
30.68
8
GILE Bridger
1999
USA
+2.30
31.18
9
LUITZ Stefan
1992
GER
+2.34
31.46
10
LINDSTOEL Joachim Jagge
1997
NOR
+2.50
32.58
11
YOUNG Joseph
1996
CAN
+2.70
33.99
12
KRUPKA Jimmy
1998
USA
+2.77
34.48
13
RADAMUS River
1998
USA
+2.85
35.05
14
MCCORMACK Declan
1999
CAN
+3.20
37.51
14
DILLING Jacob
1999
USA
+3.20
37.51
16
BIRKNER Alexander
1998
USA
+3.31
38.28
17
STEFFEY George
1997
USA
+3.43
39.12
18
SMITH Spencer
1998
USA
+3.53
39.83
19
MULLIGAN Sam
1997
CAN
+3.62
40.46
19
KUUS Karl
1995
CAN
+3.62
40.46
21
WAGNER Kalle
1997
USA
+3.72
41.16
22
MCCONVILLE Patrick
1994
CAN
+3.75
41.38
23
SALVADORES Xavier
1996
AND
+4.76
48.48
24
LIEN Joachim Bakken
1997
NOR
+5.20
51.57
25
JASICZEK Jedrzej
1997
POL
+5.60
54.39
26
RIEMENSCHNEIDER Noah
2001
USA
+6.70
62.12
27
MILLER Andrew
1998
USA
+7.17
65.43
28
SEYMOUR Jett
1998
USA
+7.28
66.20
29
FOREJTEK Filip
1997
CZE
+7.79
69.79
30
WORRELL Zane
2001
USA
+7.92
70.70
31
FORD Tommy
1989
USA
+8.22
72.81
32
DERWIN Colbey
1997
NZL
+8.51
74.85
33
YATES Dawson
2000
CAN
+8.60
75.49
34
LEEVER Alex
1995
USA
+8.70
76.19
35
BIRKNER DE MIGUEL Tomas
1997
ARG
+9.19
79.64
36
PALCHAK Cole
2000
USA
+10.29
87.37
37
PARAZETTE Oliver
2002
USA
+10.34
87.73
38
MILLER Max
2001
USA
+10.87
91.45
39
SNYDER Bennett
2001
USA
+11.14
93.35
40
SNYDER Will
1998
USA
+11.67
97.08
41
POULTER Jay
2003
USA
+11.80
97.99
42
SIMON Jordan
2003
USA
+13.52
110.09
43
HOLM Fletcher
2002
USA
+13.57
110.44
44
FRISK David
1997
SWE
+14.61
117.76
45
SMALLHOUSE Matthew
2001
USA
+18.70
146.53
46
SEYMOUR Trey
2000
USA
+19.99
155.60
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 1st run
PALMQUIST Camden
2003
USA
PUCKETT Cooper
2003
USA
BAIN Calder
2002
NZL
PENNINGTON Trent
2002
USA
EID Hunter
2001
USA
HARRISON J Bridger
2001
USA
SMITH Jack
2001
USA
O BRIEN Preston
2001
USA
MATHERS Jeremy
2001
USA
LANE Tristan
1998
USA
MCKIM Shamus
1999
USA
FUCIGNA Peter
1996
USA
HILL Dawson
1999
CAN
SANTANIELLO Nick
1995
USA
TAKKI Teddy
1996
FIN
CASSELMAN Jamie
2000
CAN
ALKIER Justin
1998
CAN
DUFFY Drew
1995
USA
PHILP Huston
1997
CAN
GAVETT Tim
1998
USA
SCHMID Alexander
1994
GER
TEFRE Mathias
1999
NOR
ARVIDSSON Erik
1996
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run