official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
DESSANDIER Lucas
2001
FRA
1:15.49
55.26
2
PIGUILLEM Sergi
1999
ESP
+0.33
58.45
3
SANCHEZ CABANAS Jonas
2004
ESP
+1.12
66.09
4
AUBERT SERRACANTA Aleix
2005
ESP
+1.32
68.02
5
CALVO SANTOS Alvar
2005
AND
+2.27
77.21
6
MARTINEZ Jon
1998
ESP
+2.30
77.50
7
AGUILA Pol
2000
ESP
+2.40
78.47
8
MEIRE Guillermo
2003
ESP
+3.34
87.56
9
HERVE Clement
2004
FRA
+3.36
87.75
10
ESPANA Ari
2002
ESP
+3.40
88.14
11
ESTRUGA SANS Pirmin
2005
AND
+3.60
90.07
12
EBRI MOLINA Eric
2005
AND
+3.90
92.97
13
PARIS LLONCH Alex
2003
ESP
+4.14
95.29
14
BOSCH Guillem
2001
ESP
+4.47
98.49
15
FERNANDEZ DE TROCONIZ Inaki
2003
ESP
+4.58
99.55
16
TORRES SANCHEZ Ferran
2005
AND
+4.86
102.26
17
PICCINO MUNITA Nicolas
2005
AND
+4.92
102.84
18
SANTIVERI SABATE Nil
2004
ESP
+5.08
104.38
19
MESTRES PLA Marcal
2005
ESP
+5.19
105.45
20
IZQUIERDO AGUINACO Javier
2004
ESP
+5.25
106.03
20
MINVIELLE Flavien
2003
FRA
+5.25
106.03
22
BEASCOECHEA Jordi
2001
ESP
+5.60
109.41
23
SAN JOSE ONCINA Sergio
2004
ESP
+6.18
115.02
24
MARCACCI Jacopo
2005
ITA
+6.23
115.51
25
FUENTES CAPORALI Enzo
2005
AND
+6.51
118.21
26
DOLIWA ANSORENA Eric
2005
ESP
+7.35
126.34
27
JANKOWIAK Anthony
1996
FRA
+7.36
126.43
28
SOLER KIERZKOWSKI Antoine
2001
ESP
+7.55
128.27
29
SALVAN Augustin
2004
FRA
+9.27
144.90
30
ARANDA GOMEZ Diego
2004
ESP
+10.45
156.31
31
TEXIER Robin
2004
FRA
+11.07
162.31
32
MULHERN LOPEZ OLIVA Carlos
2005
ESP
+12.45
175.65
33
STAFFORD Corto
2005
AUS
+14.05
191.13
34
SELGA COSTA Oleguer
2005
ESP
+14.40
194.51
35
ROCA Victor
2002
ESP
+15.08
201.09
36
CORNELLA GUITART Pere
2004
AND
+15.90
209.02
37
FLETA HOSPITAL Oscar
2004
ESP
+15.99
209.89
38
VAN OOTEGHEM Esteban
2004
FRA
+21.10
259.30
Did not finish 2nd run
FREYTET Yanis
2004
FRA
BALLESTEROS Daniel
2001
ESP
MALOT Leo-Paul
2005
FRA
PRATS MARTINEZ Adria
2005
AND
HERENCIA PADILLA Oihan
2004
ESP
IZQUIERDO AGUINACO Luis
2003
ESP
RELAT Lluis
2001
ESP
INDIANO Pau
2002
ESP
SOLSONA Robert
1995
AND
GONZALVEZ Daniel
2003
ESP
BESO Samuel
2002
ESP
GABRIEL GUTIERREZ Bartumeu
2000
AND
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
BARTHE Achille
2005
FRA
DEXEMPLE Theo
2004
FRA
SOLER RULLIER Carles
2002
AND
PARSOIRE Leandre
2004
AND
BASUAU William
2004
FRA
BOREN Pol
2002
ESP
ESCACH Tom
2005
FRA
PALAU Aleix
2003
ESP
CARLE Romain
2005
FRA
SISNIEGA Gonzalo
2001
ESP
DE CASTELLARNAU RABELLA Lluc
2005
ESP
CHAMAYOU Romain
2001
FRA
SOLER-DUFFO MARTINEZ Hugo
2003
ESP
GIL SIXTO Cerni
2004
AND
CARDENA VILA Arnau
2004
ESP
TORRES SANCHEZ Lluis
2003
AND
CADIOU Teilo
2003
FRA
ACOSTA Ty
2002
AND
TORRES CASAS Aniol
2004
ESP
Disqualified 1st run
Did not start 1st run