official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
SURINI Marco Luigi
2002
ITA
1:45.90
39.76
2
MOTTERLINI Pietro Giovanni
2004
ITA
+0.54
44.91
3
PEDRONCELLI Valerio
2002
ITA
+0.93
48.63
4
TANGHETTI Davide
2002
ITA
+1.25
51.68
5
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+1.54
54.45
6
SCURI Alessandro
1997
ITA
+1.56
54.64
7
COLLINI Filippo
2001
ITA
+1.74
56.35
8
MAZZOLENI Marco
2003
ITA
+1.96
58.45
9
CANTONI Albino
1997
ITA
+2.12
59.98
10
TODD-SAUNDERS Samuel
1996
GBR
+2.19
60.65
11
GATTI Manuel
2001
ITA
+2.31
61.79
12
BERTAGNOLLI Alessandro
2004
ITA
+2.48
63.41
13
MORETTO Nicolo
2001
ITA
+2.63
64.84
13
PAPOTTI Edoardo Franco
2001
ITA
+2.63
64.84
15
GOTTARDI Alessio
2001
ITA
+2.71
65.61
16
IORI Lorenzo
2001
ITA
+2.84
66.85
17
HERZ Fabio
2002
AUT
+3.38
72.00
18
VAVASSORI Enrico
2003
ITA
+3.44
72.57
19
ZANNI Mattia
2004
ITA
+3.56
73.71
20
ROSSI Vittorio
2002
ITA
+3.91
77.05
21
CHINCARINI Pietro-angelo
2004
ITA
+4.00
77.91
22
MARTINI Marco
2004
ITA
+4.34
81.15
23
LA GRASSA Francesco
2004
ITA
+4.38
81.53
24
POZZI Francesco
2003
ITA
+4.60
83.63
25
PRIORI Federico
2003
ITA
+4.90
86.49
26
PESAVENTO Pietro
2003
ITA
+4.96
87.07
27
PECCATI Francesco
2003
ITA
+5.02
87.64
28
BIANCHI Luca
2004
ITA
+5.07
88.11
29
TORNO Francescomaria Ugo
2000
ITA
+5.16
88.97
30
GOBBI TEDOLDI Lorenzo Maria
2003
ITA
+5.18
89.16
31
PEDRONCELLI Francesco
2002
ITA
+5.19
89.26
32
ROSSI Filippo
2002
ITA
+5.29
90.21
33
BRANCIAROLI Gianluca
1991
ITA
+5.42
91.45
34
HARTMANN Fabian
2003
SUI
+5.95
96.51
35
MAGONI Lorenzo
2004
ITA
+6.01
97.08
36
BOMBARDIERI Michele
2001
ITA
+6.03
97.27
37
BATTISTONI Tommaso
2004
ITA
+6.09
97.84
38
MAFFIOLINI Tommaso
2004
ITA
+6.30
99.84
39
BIASI Alessandro
2003
ITA
+6.40
100.80
40
PISONI Simone
2003
ITA
+6.45
101.28
41
FILLI Nino
2001
SUI
+6.67
103.37
42
MANZ Mattia
2002
SUI
+7.05
107.00
43
MANONI Mauro Antonio
2004
ITA
+7.06
107.09
44
RIIS Marcus Cristian
2002
DEN
+7.13
107.76
45
MONI Giovanni
2004
ITA
+7.28
109.19
46
PICCIONI Gabriele
2002
ITA
+7.83
114.44
47
UBERTAZZI Gianluca
2004
ITA
+8.03
116.34
48
SAVORGNANI Stefano
1999
ITA
+8.63
122.07
49
BEDOGNI Matteo
2001
ITA
+9.24
127.88
50
ROSSINI Michele
2003
ITA
+9.39
129.32
51
FRANCO Diego
2004
ITA
+9.79
133.13
52
DENIZ Serdar
1997
TUR
+9.96
134.75
53
MUCI Jacopo
2004
ITA
+9.99
135.04
54
RICHIEDEI Filippo
2004
ITA
+10.08
135.90
55
SEGATO Marco
2003
ITA
+10.15
136.56
56
KRETZ Jan
2004
SUI
+10.44
139.33
57
PAGNONI Alessandro
2003
ITA
+10.48
139.71
58
LINDFORS Nikolaj
2002
LUX
+10.64
141.24
59
GENTILINI Kevin
2004
ITA
+10.88
143.53
60
FANTI Matteo
2003
ITA
+11.45
148.96
61
PIERI Tommaso
2004
ITA
+11.59
150.30
62
BIZZOZERO Michele
2004
SUI
+11.62
150.58
63
RICHIEDEI Davide
2004
ITA
+11.74
151.73
64
GORELLI Enea
2004
ITA
+12.08
154.97
65
TAMAGNINI Alberto
2002
SMR
+12.35
157.55
66
POSRATSCHNIG Nico
2000
SUI
+12.47
158.69
67
LINDFORS William
1999
LUX
+14.06
173.85
68
SANTORO Alessio
2003
ITA
+14.61
179.10
69
FIACCADORI Mattia Cesare Franco
2002
ITA
+14.74
180.34
70
LELLI Riccardo
2002
ITA
+18.53
216.49
71
DORIA Bernardo
2004
ITA
+24.13
269.90
72
RIZZI Mattia
2000
ITA
+24.16
270.18
Did not finish 2nd run
RICHIEDEI Simone
2004
ITA
LOGIOTATOS PETRU Thomas
2004
ITA
PASSERI Marco
2001
ITA
COSTA Giacomo
2003
ITA
BEZ Mirko
2004
ITA
HAY Adam
2001
GBR
CIGOLINI Nicola
2002
ITA
CHIESA Leo
2004
ITA
TIEZZI Francesco
2002
ITA
ROSSONI Federico
2001
ITA
SLOMP Marco
2001
ITA
DE CARLI Federico
2000
ITA
BERTOLDINI Andrea
2003
ITA
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
TAGLIAFERRI Thomas
1997
ITA
SHRESTHA Saphal Ram
1998
NEP
RIVA Federico Edoardo
2003
ITA
RIGONI Edoardo
2004
ITA
COCCHI Edoardo
2003
ITA
SACCHI Umberto
2004
ITA
LAPIENIS Vakaris Jokubas
2003
LTU
TREVISAN Nicolo
2004
ITA
ALBERTI Matteo
2002
ITA
POBEGA Brando
2004
ITA
CARTA MANTIGLIA Lorenzo
2002
ITA
MENZI Andrin
2004
SUI
MICHELI Marco
2003
ITA
CLERICI Matteo
2002
ITA
PILATI Nicolo
2003
ITA
BERERA Matteo
2004
ITA
CUSINI Filippo
2003
ITA
ARNAUDO Filippo
2003
ITA
BENEDETTI Kevin
2003
ITA
JONGE DE Ties
2002
NED
BRESESTI Andrea
2002
ITA
CHRISTEN Mike
1999
SUI
RAINALDI Tommaso
2003
ITA
TEBALDI Guido Luciano
2003
ITA
ZANETTI Andrea
2003
ITA
IORDA Raffaele
2002
ITA
BATTAGLIA Riccardo
2003
ITA
BONESI Marco
2003
ITA
GIOVANNETTI Giulio
2002
ITA
ROMERI Riccardo
2001
ITA
FERRETTI Jacopo
2004
ITA
FACCI Marco
2003
ITA
PINTI Federico Maria
2002
ITA
MILANESI Alessandro Martino
2000
ITA
AINSLIE Rowen
2001
USA
NORIS Matteo
2001
ITA
ADAMS Jack
1998
NZL
LEGGETT Connor
2000
AUS
Disqualified 1st run
Did not start 1st run