official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
BAKKE Trine
1975
NOR
1:43.62
2.00
2
PASCAL-SAIONI Christel
1973
FRA
+0.95
7.32
3
VIDAL Vanessa
1974
FRA
+1.93
12.80
4
SHAFFER Alexandra
1976
USA
+2.75
17.39
5
CERESA Annalisa
1978
ITA
+2.80
17.67
6
GERG Annemarie
1975
GER
+2.84
17.90
7
HAELLDAHL Sandra
1977
SWE
+2.89
18.18
8
MILANI Barbara
1972
ITA
+2.92
18.34
9
PEQUEGNOT Laure
1975
FRA
+3.17
19.74
10
NOWEN Ylva
1970
SWE
+3.20
19.91
11
FORSYTH Allison
1978
CAN
+3.21
19.97
12
POUTIAINEN Tanja
1980
FIN
+3.28
20.36
13
OTTOSSON Anna
1976
SWE
+3.36
20.81
14
MARTIN Celine
1978
FRA
+3.51
21.65
15
CARRICK-ANDERSON Emma
1975
GBR
+3.83
23.44
16
BERGMANN Monika
1978
GER
+3.90
23.83
17
GRUENENFELDER Corina
1975
SUI
+4.01
24.45
18
JOSSI Katja
1978
SUI
+4.43
26.80
19
NELSON Tasha
1974
USA
+4.44
26.85
20
HUTTARY Karin
1977
SWE
+4.47
27.02
21
KARBON Denise
1980
ITA
+4.55
27.47
22
BEHRINGER Simone
1976
GER
+4.56
27.52
23
HIROI Noriyo
1976
JPN
+4.66
28.08
24
GIUS Nicole
1980
ITA
+4.83
29.04
25
WAIDHOFER-DUMMER Carolina
1976
AUT
+4.94
29.65
26
BIAVASCHI Elisabetta
1973
ITA
+5.05
30.27
27
LOCHMATTER Sandra
1980
SUI
+5.48
32.67
28
REISENHOFER Kerstin
1979
AUT
+5.55
33.07
29
MATTIG Michaela
1979
SUI
+5.85
34.74
30
MUELLER Tamara
1977
SUI
+6.13
36.31
31
FORTKORD Martina
1973
SWE
+6.15
36.42
32
PLANATSCHER Maddalena
1979
ITA
+6.33
37.43
33
BERGER Silvia
1980
AUT
+6.74
39.73
34
IKEDA Kazuko
1974
JPN
+6.87
40.45
35
ALBERTSSON Catarina
1980
SWE
+7.13
41.91
36
KOFLER Michaela
1977
AUT
+7.97
46.61
37
HUBER Isabelle
1981
GER
+8.20
47.90
38
HULTDIN Malin
1979
SWE
+8.28
48.35
39
EKMAN Susanne
1978
SWE
+8.90
51.82
40
SCHAEDLER Tamara
1977
LIE
+8.97
52.21
41
OLLIKKA Marika
1981
FIN
+9.02
52.49
42
BACHMANN Silke
1977
ITA
+9.46
54.95
43
HULTDIN Kristina
1981
SWE
+9.61
55.79
43
ERIKSSON Erica
1981
SWE
+9.61
55.79
Did not finish 2nd run
HANSSON Erika
1973
SWE
DOLVA Marte Kinn
1978
NOR
FJAELLRYD Jessica
1979
SWE
RICHARD Helene
1976
FRA
NIKOLUSSI Kathrin
1978
AUS
GRAU Vicky
1975
AND
ROHREGGER Eveline
1977
AUT
LUCKMAIER Stefanie
1977
GER
HARGIN Christine
1980
SWE
TRUPPE Karin
1978
AUT
LAMOUR Sarah
1979
FRA
HARGIN Janette
1977
SWE
JANTUNEN Katja
1977
FIN
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
WOLF Stefanie
1979
GER
CLEMENT-GUY Stephanie
1974
FRA
BYLUND Nina
1978
SWE
BENT Nike
1981
SWE
CORNU Valerie
1980
FRA
WALKNER Eva
1979
AUT
DE MARTIN TROPANIN Tiziana
1974
ITA
HUBER Marina
1979
GER
DUVILLARD Kristina
1975
FRA
GILJARHUS Bente
1978
NOR
OLAMO Petra
1974
FIN
GUENTER Maren
1976
GER
HAMMARBERG Aasa
1975
SWE
HANSSON Nina
1980
SWE
LENOIR Melanie
1978
FRA
KUMMER Lilian
1975
SUI
HOLZER Katrin
1978
AUT
HOSSMANN Corina
1976
SUI
JOHANSSON Lina
1979
SWE
Did not start 1st run