official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
VON GRUENIGEN Michael
1969
SUI
2:23.80
-4.00
2
AAMODT Kjetil Andre
1971
NOR
+0.35
-1.98
3
COVILI Frederic
1975
FRA
+0.38
-1.81
4
MAIER Hermann
1972
AUT
+0.39
-1.75
5
BLARDONE Massimiliano
1979
ITA
+0.84
0.85
6
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
+0.95
1.48
7
KJUS Lasse
1971
NOR
+1.21
2.98
8
ACCOLA Paul
1967
SUI
+1.44
4.31
9
BUECHEL Marco
1971
LIE
+1.56
5.00
10
UOTILA Sami
1976
FIN
+1.62
5.35
11
CHENAL Joel
1973
FRA
+1.67
5.64
12
GRUBER Christoph
1976
AUT
+1.85
6.68
13
ROBERTO Alessandro
1977
ITA
+1.90
6.97
14
KAELIN Urs
1966
SUI
+2.62
11.12
15
KUNC Mitja
1971
SLO
+3.44
15.86
16
CUCHE Didier
1974
SUI
+3.86
18.28
16
PAULSEN Lasse
1974
NOR
+3.86
18.28
18
KOBLAR Jernej
1971
SLO
+3.92
18.63
19
RAHLVES Daron
1973
USA
+4.02
19.20
20
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
+4.05
19.38
21
PAVLOVCIC Uros
1972
SLO
+5.04
25.09
22
REBERSAK Jernej
1977
SLO
+5.97
30.46
23
PUCKETT P Casey
1972
USA
+8.64
45.87
24
BEAR AJ
1977
AUS
+9.17
48.93
25
HAYER Stanley
1973
CZE
+9.68
51.87
26
BANK Ondrej
1980
CZE
+9.70
51.99
27
ZAKOURIL Borek
1976
CZE
+10.76
58.11
28
BRANCH Craig
1977
AUS
+13.43
73.52
29
WALL Bradley
1979
AUS
+13.60
74.50
30
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
+13.62
74.61
31
PUMPALOV Angel
1978
BUL
+14.20
77.96
32
HUR Seung Wook
1972
KOR
+15.27
84.14
33
BYON Jong Moon
1976
KOR
+15.96
88.12
34
HAYWOOD Todd
1977
NZL
+17.19
95.22
35
HEATH Alexander
1978
RSA
+20.50
114.32
36
STRISIK Yri
1979
UKR
+23.24
130.14
37
SCHWARZACHER-JOYCE Paul Patrick
1972
IRL
+27.87
156.86
38
MAKHARASHVILI Robert
1981
GEO
+30.70
173.20
39
CHRISTODOULOU Theodoros
1977
CYP
+32.91
185.95
40
KOLOTILIN Aleksandr
1980
UZB
+35.26
199.52
41
FOLEY Thomas
1979
IRL
+36.48
206.56
42
HARUTYUNYAN Arsen
1968
ARM
+38.58
218.68
43
BORISOV Igor
1965
KGZ
+43.08
244.65
44
FRAITURE Luc
1979
LUX
+45.51
258.68
45
SPECK Gregory
1982
LUX
+45.94
261.16
46
AZZIMANI Samir
1977
MAR
+1:45.56
605.28
47
REGO F.Alfredo
1946
GUA
+1:48.23
620.69
Did not finish 2nd run
BECIRBEGOVIC Enis
1976
BIH
CHESTAKOV Pavel
1980
RUS
CIAGUNS Ivars
1977
LAT
DJORDJEVIC Marko
1978
JUG
ECKERT Florian
1979
GER
FILISCHKIN Andrej
1975
RUS
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
GRANDI Thomas
1972
CAN
HARUTYUNYAN Seiran
1972
ARM
HARUTYUNYAN Vigen
1981
ARM
PALANDER Kalle
1977
FIN
RAICH Benjamin
1978
AUT
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
SIVERTSEN Kenneth
1973
NOR
STARKAS Kostas
1976
GRE
VINCZE Peter
1975
HUN
ZAHROBSKY Petr
1980
CZE
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
ALBERTSEN Johnny
1977
DEN
BAKRADZE Tengiz
1980
GEO
BERGENDAHL Charlie
1977
SWE
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
DICKSON Michael
1975
AUS
DIMITRIADIS Vassilis
1978
GRE
GANAHL Markus
1975
LIE
GORCIC Amar
1977
BIH
HARALDSSON Johann F.
1979
ISL
HEIMSCHILD Ivan
1980
SVK
HOLZER Patrick
1970
ITA
HUDIK Maros
1982
SVK
KALIKIN Igor
1974
KGZ
LAMPERT Martin
1977
LIE
LAST Eyal
1983
ISR
MILLET Vincent
1973
FRA
MIROJEVIC Nedzad
1979
BIH
NEZIROVIC Mirza
1977
BIH
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
PANOVSKI Dejan
1980
MKD
PICCARD Jeff
1976
FRA
RAJCAN Michal
1980
SVK
SCHLOPY Erik
1972
USA
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
SKRIABIN Nikolay
1978
UKR
SOLBAKKEN Bjarne
1977
NOR
TRILEVSKI Alexander
1982
KGZ
URUMBAEV Kamil
1976
UZB
VOGT Achim
1970
LIE
VON HOHENLOHE Hubertus
1959
MEX
YESILOVA Erkan
1981
TUR
Disqualified 1st run