official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
BECHTER Patrick
1982
AUT
2:17.61
13.01
2
KOBLAR Jernej
1971
SLO
+0.23
14.45
3
RAJALA Jukka
1982
FIN
+0.29
14.82
4
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+0.33
15.07
5
NILSEN Andreas
1980
NOR
+0.38
15.38
6
REITER Hannes
1981
AUT
+0.43
15.70
7
HARI Konrad
1978
SUI
+0.58
16.63
8
MOELGG Manfred
1982
ITA
+0.63
16.95
9
STREITBERGER Georg
1981
AUT
+0.78
17.88
10
RIEGLER Michael
1979
LIE
+0.84
18.26
11
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
+0.86
18.38
11
JAERBYN Patrik
1969
SWE
+0.86
18.38
13
HERBST Reinfried
1978
AUT
+0.94
18.88
14
VOGT Achim
1970
LIE
+0.96
19.01
15
STRUGER Peter
1982
AUT
+0.97
19.07
16
GOERGL Stephan
1978
AUT
+0.99
19.20
17
STRAND Stein Kristian
1979
NOR
+1.09
19.82
18
HOLMSTROEM Anders
1979
SWE
+1.15
20.20
19
HOLZKNECHT Norbert
1976
AUT
+1.18
20.38
20
FEINESTAM Alexander
1974
SWE
+1.22
20.63
21
KARBON Martin
1982
ITA
+1.45
22.07
22
VIIRRET Tommi
1978
FIN
+1.46
22.13
23
LANZINGER Matthias
1980
AUT
+1.49
22.32
24
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+1.59
22.95
25
FRIEDMAN Bryon
1980
USA
+1.63
23.20
26
BERTHOD Marc
1983
SUI
+1.78
24.13
27
CASANOVA Marco
1976
SUI
+1.81
24.32
28
MALUS Miha
1978
SLO
+1.89
24.82
29
JORIS Matteo
1980
ITA
+1.96
25.26
29
PAULSEN Lasse
1974
NOR
+1.96
25.26
31
ALSTER Christoph
1980
AUT
+2.00
25.51
32
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
+2.08
26.01
33
MATTI Bernhard
1981
SUI
+2.16
26.51
34
MYHRE Lars
1984
NOR
+2.19
26.70
35
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+2.35
27.70
36
BRAND Olivier
1980
SUI
+2.42
28.13
37
LANNING Thomas (t j)
1984
USA
+2.46
28.38
38
ZAHROBSKY Petr
1980
CZE
+2.57
29.07
39
BERGENDAHL Charlie
1977
SWE
+2.69
29.82
40
SCHILD Josef
1980
AUT
+2.78
30.38
41
THANEI Stefan
1981
ITA
+2.82
30.63
42
PICHOT Sebastien
1981
FRA
+3.04
32.01
43
RAJCAN Michal
1980
SVK
+3.21
33.07
43
TIEZZA Luca
1981
ITA
+3.21
33.07
45
THEAUX Adrien
1984
FRA
+3.26
33.38
46
POGACNIK Matej
1981
SLO
+3.56
35.26
47
OSLAK Ozbi
1977
SLO
+3.91
37.45
48
IMBODEN Urs
1975
SUI
+4.03
38.20
49
KOPRIVA Jan
1980
CZE
+5.44
47.01
50
RAMUS Matic
1982
SLO
+6.65
54.57
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
AULANKO Juuso
1979
FIN
FREY Thomas
1984
FRA
STRODL Peter
1982
GER
ROERING Petter
1982
NOR
OTTOBON Frederic
1980
FRA
KULBECK Ole Magnus
1983
NOR
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
LONGHI Omar
1980
ITA
TISSOT Antoine
1980
FRA
CLAREY Johan
1981
FRA
THALER Patrick
1978
ITA
GEISSER Thomas
1977
SUI
HOFER Beni
1978
SUI
DEFLORIAN Mirko
1980
ITA
Did not start 1st run