official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
KURUVILA Reuben
1979
USA
1:30.20
36.60
2
ROVIRA CAUS Alberto
1976
ESP
+1.50
46.25
3
KUDO Satoshi
1978
JPN
+3.30
57.82
4
HAYWOOD Todd
1977
NZL
+3.59
59.68
5
COCHRANE Sean
1980
CAN
+5.60
72.61
6
ENDICOTT-DAVIES Brent
1981
NZL
+5.79
73.83
7
MATSUBARA Ryousuke
1979
JPN
+6.65
79.36
8
KITAMURA Jou
1976
JPN
+7.31
83.60
9
TODA Yuya
1982
JPN
+7.85
87.08
10
JI Young Ha
1980
KOR
+8.13
88.88
11
ARTHUR Ben
1978
AUS
+9.44
97.30
12
SHEPHERD Mathew
1979
GBR
+9.49
97.62
13
POST Griffin
1983
USA
+10.26
102.57
14
OLIVEIRA Christopher
1981
GBR
+10.31
102.89
15
KIM Jae-Won
1982
KOR
+10.68
105.27
16
SAITO Hideyuki
1982
JPN
+12.77
118.71
17
ARAKI Junichi
1983
JPN
+13.70
124.69
18
LEE Dong Ho
1981
KOR
+13.86
125.72
19
MCLEOD Richard
1983
NZL
+13.91
126.04
20
BROWN Jay
1980
USA
+13.94
126.24
21
TAKAKUWA Haruhiko
1982
JPN
+14.90
132.41
22
MCNEAL William C
1983
USA
+16.01
139.55
23
COOK David
1980
GBR
+17.70
150.41
24
FOLEY Thomas
1979
IRL
+17.78
150.93
25
THOMAS William
1982
NZL
+18.60
156.20
26
GALICIA Joan I.
1983
ESP
+18.97
158.58
27
MURPHY Ashley
1983
NZL
+20.65
169.38
28
WHITE Duncan
1984
GBR
+21.51
174.91
29
SEAVEY Matthew
1984
USA
+24.29
192.79
30
CARTER Graeme
1984
NZL
+27.06
210.60
31
MAKONNEN Alexander
1984
GBR
+32.85
247.83
32
AHN Jea-Hyun
1982
KOR
+33.78
253.81
33
LAMBOURNE Jason
1981
NZL
+43.44
315.93
34
LEE Young Hun
1983
KOR
+1:00.36
424.72
Did not finish 2nd run
REARDON Gregory
1983
GBR
SAVAGE Charles
1983
GBR
SANFORD Peter
1978
NZL
BATLLO PEDRALS Didac
1982
ESP
RUDIGOZ Jean Christophe
1981
USA
SMYTH Philip
1984
NZL
THOMPSON Bob
1981
CAN
TOYOOKA Masaki
1982
JPN
NAKAMURA Hiroaki
1983
JPN
GANGE Scott
1980
AUS
EASON Alastair
1984
NZL
GRIGOR James
1982
NZL
KIHARA Shinichi
1983
JPN
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
FLEMING Neil
1977
GBR
HORROCKS Rupert
1979
NZL
KUDO Masami
1977
JPN
SWING Jesse
1979
USA
ASKINS Jason
1983
USA
TEAT Jesse
1979
NZL
TELLING Marc
1984
GBR
ARNOTT James
1982
NZL
JANTUNEN Thomas
1979
CAN
HOWDEN Angus
1981
NZL
WHITHAM Josh
1981
USA
YOU Byung Tak
1983
KOR
MOORE John
1981
GBR
FARMER Bevan
1983
GBR
SCHAEFER Jonathan C
1980
USA
LEE Jeong Ho
1984
KOR
BAYLEY Steve
1971
NZL
RYGG Eric
1980
USA
DUDER James
1981
NZL
BLOWERS John C
1981
USA
ROOS Tyler
1983
USA
HORROCKS Guy
1983
NZL
PRADO Mike
1979
USA
BUISSON Samaan
1983
NZL
PARKER John H
1982
USA
MITCHELL Forbes
1982
GBR
MOLLIN Bart
1981
BEL
Did not start 1st run