official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
TICHY Michael
1981
CAN
1:21.94
9.54
2
THORNE THOMSEN Drew
1977
USA
+0.74
14.78
3
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+0.87
15.70
4
SULLIVAN Marco
1980
USA
+1.43
19.66
4
HAYER Stanley
1973
CAN
+1.43
19.66
6
ISHIOKA Takuya
1971
JPN
+1.47
19.95
7
SHEPHERD Tyler
1979
USA
+1.59
20.79
8
SCHUETZE Jed
1979
USA
+1.69
21.50
8
TICHY Martin
1973
CAN
+1.69
21.50
10
HOGAN Brad
1979
USA
+1.82
22.42
11
LEROY Andy
1975
USA
+1.92
23.13
12
KAWAGUCHI Joji
1974
JPN
+2.89
30.00
13
LIGARE Todd
1982
USA
+4.11
38.63
14
SIPE Joey
1981
USA
+4.92
44.37
15
WHITHAM Josh
1981
USA
+5.09
45.57
16
KUDO Satoshi
1978
JPN
+5.21
46.42
17
NESSET Nathan
1982
USA
+5.37
47.55
18
ZORICIC Nick
1983
CAN
+5.83
50.81
19
RASMUSSEN Joachim
1977
NOR
+6.13
52.93
20
BELYEA Ben
1980
USA
+6.99
59.02
21
GUSHIKEN Robert K R
1979
USA
+7.30
61.21
22
KINZER Joshu H.
1975
USA
+8.13
67.09
23
BROWN Ben
1982
USA
+8.31
68.36
24
ERICKSON Chris
1981
USA
+8.79
71.76
25
RENNER Ahren
1983
USA
+8.83
72.04
26
STAHLECKER Derek
1983
USA
+8.89
72.47
27
GREENWOOD Dana
1980
USA
+10.18
81.60
28
SCHLEPER John
1982
USA
+10.24
82.02
29
KITAMURA Jou
1976
JPN
+10.72
85.42
30
MATSUBARA Ryousuke
1979
JPN
+10.75
85.63
31
PHILLIPS Peter Millar
1982
USA
+11.21
88.89
31
SANDE Michael
1982
USA
+11.21
88.89
33
HEINRICH-WALLACE Mark
1982
USA
+11.35
89.88
34
DARK Tom A
1982
USA
+12.02
94.62
35
DEHLIN Daniel
1980
USA
+12.18
95.75
36
BENNETT Clifford J
1981
USA
+12.52
98.16
37
HOLZ Nickolas
1981
USA
+12.78
100.00
38
CHARLSON Casey
1981
USA
+13.12
102.41
39
GREEN Mitchell
1981
USA
+13.30
103.68
40
CHRISTOPHER Jason
1983
USA
+13.32
103.82
41
ANDERSEN Ryan
1981
USA
+13.82
107.36
42
BRUGGEMANN Robert B
1981
USA
+13.98
108.50
43
PALIC Thomas
1982
USA
+14.13
109.56
44
GRANT Michael H
1981
USA
+14.82
114.44
45
FILSON Sean
1983
USA
+14.87
114.80
46
KOOP David
1982
USA
+15.03
115.93
47
SMITH Troy S
1982
USA
+15.80
121.38
48
ONEAL Daniel Y
1983
USA
+16.05
123.15
49
TASCHLER Andrew Lee
1982
USA
+16.48
126.19
50
HOWE Andrew
1983
CAN
+16.97
129.66
51
RAAUM Nicholas
1982
USA
+17.39
132.63
52
HERMAN David
1982
USA
+17.49
133.34
53
SANDS Tomas (tito)
1983
USA
+17.57
133.91
54
FRONTON Jedediah
1982
USA
+17.59
134.05
55
TESLOW Tripper
1981
USA
+18.44
140.06
56
ALFTON Issac T.
1983
USA
+18.70
141.91
57
WEINER Michael
1979
USA
+19.39
146.79
58
ANTILLA Mark
1983
CAN
+19.51
147.64
59
SPROCKHOFF Tyler
1982
USA
+19.55
147.92
60
KRUSE Donald
1983
CAN
+19.72
149.13
61
GRAND Eric
1981
USA
+19.83
149.90
62
MATTICE Matt
1980
USA
+19.95
150.75
63
ROBINSON Timothy C
1982
USA
+20.65
155.71
64
TREVISANUTTO Patrick
1983
CAN
+20.75
156.42
65
TROUSDALE John
1981
USA
+21.14
159.18
66
HILLINGER Jacob R
1982
USA
+21.20
159.60
67
HANNINEN Jeff
1975
CAN
+22.10
165.97
68
REDMAN Jonathan
1982
USA
+22.15
166.33
69
TOSKEY Benjamin
1983
USA
+22.44
168.38
70
SABO Joey
1982
USA
+22.66
169.94
71
BARAZSU Erik
1981
USA
+22.71
170.29
72
TOTCH Sean
1981
USA
+22.74
170.50
73
KALINA Steven
1981
USA
+23.25
174.11
74
AHRENS Jeff
1982
USA
+24.94
186.07
75
WEIDT Alexander D
1981
USA
+25.29
188.55
76
DOBSON Tony
1983
USA
+27.19
202.00
77
DUNLOP Ian G
1983
USA
+28.72
212.83
78
DELZER Derek
1983
USA
+29.61
219.13
79
SCHERER Eric B
1982
USA
+29.92
221.32
80
GOTHAM Matt
1983
USA
+32.71
241.07
81
POWELL Andika H
1982
USA
+35.03
257.49
82
CHENERY Gavin
1983
USA
+37.04
271.72
83
GILMAN Cal
1983
USA
+44.81
326.72
84
LINDEMER Jesse
1983
USA
+45.11
328.84
85
SCHWARTZ Matthew H
1983
USA
+50.21
364.94
86
MILLER Bode
1977
USA
+50.90
369.83
87
GABLE Matt
1983
USA
+1:06.68
481.52
Did not finish 2nd run
ABBE Patrick
1983
USA
AHRENS III Jack
1981
USA
BARRON Eric
1980
USA
CROCKETT Benjamin
1980
USA
GOODLUND Kevin T
1981
USA
GROS Sacha
1974
USA
HOSHINO Yoshihiro
1977
JPN
IRVING Graham
1983
USA
JANTUNEN Thomas
1979
CAN
KLABUNDE Dan
1975
USA
KUDO Masami
1977
JPN
LAWRENCE III Ron
1980
USA
LIEGL Jay F
1982
USA
MCLAUGHLIN Blair
1982
USA
NEUMANN Brad
1980
USA
REMIEN Chris
1982
USA
SAMPSON Brad
1981
USA
SCHLOPY Erik
1972
USA
SHORTER Ryan
1979
USA
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ACHER Charles
1981
USA
ANDERSEN Erik T
1983
USA
ATKINSON Michael
1983
USA
BROWN Richard C
1981
USA
GRAVEEN Jesse
1977
USA
HOVDE John
1979
USA
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
KLEIN Morgan
1978
USA
KURUVILA Reuben
1979
USA
LAWLOR Ryan
1980
USA
LEER Maxwell K
1983
USA
MAKI Kevin J
1978
USA
MURRAY Mike
1981
USA
NOLTING Jon
1972
USA
POLICH Steven
1979
USA
POLICH Tate J
1982
USA
SWING Jesse
1979
USA
TSCHABRUN Jim
1980
USA
VASSILOPOULOS Kyle S
1981
USA
WEST Jeremiah
1980
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run