official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
GROSJEAN Matthew
1970
USA
1:30.49
2.80
2
ANCENAY Max
1970
FRA
+0.18
3.91
3
JOVAN Matej
1970
SLO
+0.25
4.35
4
HANSSON Martin
1975
SWE
+0.48
5.77
5
PAGE Kevin
1975
FRA
+0.51
5.96
6
CHENAL Joel
1973
FRA
+0.92
8.49
7
GRAVIER Richard
1974
FRA
+1.01
9.05
8
HELLMAN Tobias
1973
SWE
+1.18
10.10
9
MARILA Mika
1973
FIN
+1.45
11.77
10
VIOLON Pierre
1973
FRA
+1.47
11.90
11
HAYER Stanley
1973
CAN
+1.67
13.13
12
RAICH Benjamin
1978
AUT
+2.28
16.91
13
SEER Florian
1976
AUT
+2.28
16.91
14
KNIGHT Chip
1975
USA
+2.30
17.03
15
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
+2.41
17.71
16
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
+2.68
19.39
17
STAMPFER Ronald
1976
AUT
+2.85
20.44
18
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
+3.33
23.41
19
GUIGNIER Gregory
1974
FRA
+3.37
23.66
20
BRUGGE Jesper
1975
SWE
+3.38
23.72
21
FEINESTAM Alexander
1974
SWE
+3.51
24.52
22
LOEDLER Thomas
1973
CRO
+3.78
26.19
23
VICQUERY Simone
1975
ITA
+3.97
27.37
24
LINDNER Gustav
1978
SWE
+4.29
29.35
25
KLEINLERCHER Manfred
1971
AUT
+4.33
29.60
26
ROLLAND Eric
1975
FRA
+4.40
30.03
27
STUFFER Alan
1974
ITA
+4.70
31.89
28
ISHIOKA Takuya
1971
JPN
+4.92
33.25
29
KOLLE Arnt Georg
1974
NOR
+5.10
34.36
30
SCHANDENE Jerome
1977
FRA
+5.69
38.01
31
KIENER Bernhard
1976
SUI
+5.72
38.20
32
CASANOVA Marco
1976
SUI
+5.73
38.26
33
STANKALLA Stefan
1975
GER
+5.73
38.26
34
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+5.76
38.45
35
TURREL Yannick
1972
FRA
+6.16
40.92
36
VIDAL Jean-Pierre
1977
FRA
+6.58
43.52
37
GEISSER Thomas
1977
SUI
+6.61
43.71
38
IMBODEN Urs
1975
SUI
+7.08
46.61
39
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+7.44
48.84
40
DE COSTA David
1976
SLO
+7.56
49.59
41
LONCHAMP Sebastien
1976
FRA
+9.34
60.60
42
GOMEZ Victor
1974
AND
+11.39
73.29
43
JOSEPH Jeremy
1976
USA
+19.32
122.36
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
BJORNSSON Kristinn
1972
ISL
ROLANDO Riccardo
1975
ITA
GROS Sacha
1974
USA
COLLOMB-PATTON Mathias
1977
FRA
CASTELLANO Christian
1974
ITA
SIMON Aymeric
1976
FRA
SIMOND Francois
1969
FRA
LACAS Eric
1977
FRA
VOGL Alois
1972
GER
STIMPFL Elmar
1973
ITA
VILLIARD Eric
1970
CAN
ESCODA Gerard
1970
AND
GRUENENFELDER Tobias
1977
SUI
GRILC Gregor
1970
SLO
GUNNARSSON Arnor
1971
ISL
GILBERT Christophe
1976
FRA
JARVI Juha
1975
FIN
JEVARD Ronny
1975
NOR
GANDELLI Omar
1976
ITA
KIRCHNER Markus
1974
AUT
GANAHL Markus
1975
LIE
FOSSLAND Kai Are
1976
NOR
PUTZER Helmuth
1974
ITA
ERTL Andreas
1975
GER
ERICSSON Andreas
1973
SWE
MAZAGG Peter
1976
ITA
MISSILLIER Sebastien
1977
FRA
DEFAGO Didier
1977
SUI
PLASCHY Didier
1973
SUI
POOL Thomas
1974
SUI
PROSCH Alexander
1976
ITA
PUCKETT P Casey
1972
USA
Disqualified 1st run