official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
BELL Martin
1964
GBR
1:32.50
59.22
2
ORMOND James
1973
GBR
+0.11
59.90
3
PESSION Spencer
1972
GBR
+0.13
60.02
4
FAWKE Timothy
1976
GBR
+0.50
62.30
5
PILARSKI Michal
1977
GBR
+1.60
69.08
6
JAGERSBERGER Christian
1977
AUT
+2.05
71.85
6
HARNETT Paul
1976
GBR
+2.05
71.85
8
VICKERS Duncan
1976
GBR
+3.23
79.12
9
KURUVILA Reuben
1979
USA
+3.46
80.54
10
MCMILLAN Derek
1977
GBR
+5.29
91.82
11
REILLY Mark
1976
GBR
+5.35
92.19
12
GREEN Ross
1978
GBR
+7.19
103.53
13
CAIRNS Paul-Anthony
1979
GBR
+8.79
113.39
14
GARDINER Nigel
1977
NZL
+10.22
122.20
15
BURES Marek
1978
CZE
+11.58
130.58
16
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
+12.25
134.71
17
NELSON Daniel
1978
GBR
+12.38
135.51
18
BIERNACKI Jakub
1979
POL
+12.54
136.49
19
GILL James
1978
GBR
+12.66
137.23
20
MEDARY Henry
1978
NZL
+13.00
139.33
21
DURGAN David
1977
GBR
+13.47
142.22
22
WASILENCZYK Bartlomiej
1979
POL
+14.48
148.45
23
HAWES Gregg
1979
GBR
+15.18
152.76
24
WRIGHT Gordon
1977
GBR
+15.76
156.34
25
SADEE Cedric
1978
NED
+15.93
157.38
26
ALCOTT Rufus
1978
GBR
+15.96
157.57
27
LUCAS Edward
1978
GBR
+16.13
158.62
28
ENNION Paul John
1977
GBR
+16.78
162.62
29
FLEMING Neil
1977
GBR
+17.38
166.32
30
CRAWFORD Andrew
1979
GBR
+20.75
187.08
31
SHEPHERD Mathew
1979
GBR
+22.50
197.87
32
MOON Ben
1979
GBR
+22.80
199.72
32
REARDON Frank
1977
GBR
+22.80
199.72
34
SHNAPS David
1978
GBR
+23.69
205.20
35
LEWIS Michael
1978
GBR
+26.69
223.69
36
MCALLISTER Tony
1979
GBR
+28.01
231.82
37
BEATTIE Mark
GBR
+28.52
234.96
38
CHAMBERS Tim
1978
GBR
+28.65
235.77
39
FARISH Neil
1979
GBR
+28.77
236.51
40
FERRARI Andrew
1979
GBR
+32.58
259.98
41
ANDERSON David
1979
GBR
+35.08
275.39
42
DAVIDSON Niall
1979
GBR
+35.36
277.11
43
DODGSON James
GBR
+35.43
277.55
44
KHAN Ricky
1979
GBR
+36.28
282.78
45
BIRNIE John
1979
GBR
+36.64
285.00
46
HELME Matthew
1978
GBR
+36.72
285.49
47
MCCOOL Andrew
1979
GBR
+40.53
308.97
48
GARDINER Euan
1979
GBR
+50.00
367.33
49
BATES Simon
GBR
+1:13.45
511.83
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
BARTON Giles
1976
GBR
HOWDEN Euan
1978
NZL
WESTMACOTT Guy
1977
GBR
ARKLEY Ben
1979
GBR
ROBINSON Jonathon
1976
GBR
BERKELEY Michael
1978
GBR
SANFORD Peter
1978
NZL
TEAT Jesse
1979
NZL
SHEDDEN Angus
1976
GBR
BAXTER Ross
1978
GBR
CHERRY John
GBR
BAXTER Alain
1973
GBR
STEWART Moray
GBR
COCKAYNE Timothy N
GBR
HEAD Edward
1979
GBR
HOPPER Jonathan
1977
GBR
HUNT Geoff
1976
NZL
LEWIS Martyn
1978
GBR
FRESHWATER Jonathan
GBR
DELL Christopher
1979
GBR
HALL Oliver
1976
GBR
DAVIES Alexander
1977
GBR
DAVIS Simon
1979
GBR
Disqualified 1st run
Did not start 1st run
THOMAS Sam
1977
AUS
ZAMORA Josep Manel
1978
AND
ANTOR Alex
1979
AND
REBRO Michal
1979
SVK
GUTIERREZ Marc
1977
AND
GORDON Christopher
GBR
KMET Tomas
1979
SVK
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
GOETZ Friedrich
1976
AUS
SANCHEZ Francesc
1977
AND
NEURURER Florian
1977
AUT
SOLTYS Ivan
1979
SVK
SKYVARA Jan
1976
CZE
SKYVARA Jakub
1978
CZE
MARIN Xavier
1978
AND
MCMILLAN Ross
1976
GBR
MORELL Francesc
1979
AND