official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
PUCKETT P Casey
1972
USA
1:54.31
8.12
2
GROS Sacha
1974
USA
+0.39
10.06
3
KNIGHT Chip
1975
USA
+0.97
12.96
4
TRANSUE Joshua
1980
USA
+1.46
15.40
5
GRANDI Thomas
1972
CAN
+1.56
15.90
6
HOGAN Brad
1979
USA
+2.04
18.29
7
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
+2.06
18.39
8
TICHY Michael
1981
CAN
+2.51
20.64
9
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
+2.77
21.93
10
KROISLEITNER Martin
1978
AUT
+3.12
23.68
11
SEMPLE Ryan
1982
CAN
+3.34
24.77
12
LAMB David W
1981
USA
+3.50
25.57
13
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+3.58
25.97
14
ALLGAEUER Michael
1978
AUT
+3.66
26.37
15
TICHY Martin
1973
CAN
+3.83
27.22
16
DYKSTERHOUSE Brandon
1975
USA
+3.99
28.02
17
MINAHAN John
1978
USA
+4.25
29.31
18
TRAYNER Gareth
1980
GBR
+4.35
29.81
19
ANDERSON David
1979
CAN
+5.45
35.30
20
BROWN Roger P
1981
USA
+5.47
35.40
21
GUAY Erik
1981
CAN
+5.59
35.99
22
KENNISON Scott
1978
USA
+5.75
36.79
23
THORNE THOMSEN Drew
1977
USA
+5.82
37.14
24
WEISS Evan C
1984
USA
+5.86
37.34
25
AULANKO Juuso
1979
FIN
+6.43
40.18
26
JANYK Michael
1982
CAN
+6.72
41.63
26
COCHRAN James
1981
USA
+6.72
41.63
28
STUTZ Paul
1983
CAN
+6.88
42.43
29
HARALDSSON Johann F.
1979
ISL
+7.00
43.03
30
PRADO Mike
1979
USA
+7.03
43.17
31
SHEPHERD Tyler
1979
USA
+7.09
43.47
32
HUME Scott
1982
CAN
+7.10
43.52
33
BOOKER William L
1977
USA
+7.47
45.37
34
HUGHES Tyler B
1982
USA
+7.85
47.26
35
BISIC Tahir
1981
BIH
+8.02
48.11
36
BISHOP Wade H
1980
USA
+8.42
50.11
37
SCOTT Eric D
1980
USA
+8.77
51.85
38
LIGARE Todd
1982
USA
+8.86
52.30
39
ANDERSON Peter D
1982
USA
+8.93
52.65
40
BIGGS Patrick
1982
CAN
+8.99
52.95
41
THORNHILL Benjamin
1983
CAN
+9.06
53.30
41
VONN Thomas
1975
USA
+9.06
53.30
43
ZORICIC Nick
1983
CAN
+9.32
54.59
44
HOISINGTON Matt
1982
USA
+9.43
55.14
45
MC GUIRE John
1981
CAN
+9.56
55.79
46
GREEN Ross
1978
GBR
+9.73
56.64
47
DAVIDSON Johnny
1981
CAN
+10.86
62.27
48
BENNETT Brian
1980
CAN
+12.14
68.66
49
SAUNDERS Robert
1981
USA
+12.51
70.50
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
COUSINEAU Julien
1981
CAN
TRANSUE Jeremy
1983
USA
CIVITARESE Aaron
1981
CAN
GIANNELLI Mike
1977
CAN
ANDERSON Scott
1982
CAN
VIIRRET Tommi
1978
FIN
DOLEZEL Thomas
1981
CAN
HUTCHISON Thomas
1983
GBR
BERGLUND Teddy
1978
USA
RUSTEN John E
1980
USA
ROBERT David
1982
CAN
KALTSAS Hunter G
1980
USA
KNITTLE Matthew
1978
USA
PATTERSON Luke
1983
CAN
NIELSEN Rune
1976
NOR
BOURQUE Francois
1984
CAN
LANNING Thomas (t j)
1984
USA
LAW Adam
1983
CAN
MC BEATH Darin
1976
CAN
MARSHALL Jesse
1980
USA
MACLEAN Richard
1981
CAN
Did not start 1st run