official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
HERBST Reinfried
1978
AUT
1:45.91
0.00
2
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
+0.56
3.17
3
PRANGER Manfred
1978
AUT
+0.82
4.65
4
RAICH Benjamin
1978
AUT
+0.91
5.16
5
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+1.76
9.97
6
MOELGG Manfred
1982
ITA
+1.97
11.16
7
LIZEROUX Julien
1979
FRA
+2.03
11.50
8
YUASA Naoki
1983
JPN
+2.28
12.92
9
SASAKI Akira
1981
JPN
+2.68
15.18
10
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+2.77
15.69
11
HIRSCHER Marcel
1989
AUT
+2.84
16.09
12
JANYK Michael
1982
CAN
+2.92
16.54
13
BAECK Axel
1987
SWE
+2.97
16.83
14
BERTHOD Marc
1983
SUI
+3.14
17.79
15
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
+3.15
17.85
16
HARGIN Mattias
1985
SWE
+3.22
18.24
17
BECHTER Patrick
1982
AUT
+3.36
19.04
18
IMBODEN Urs
1975
MDA
+3.40
19.26
19
LIGETY Ted
1984
USA
+3.47
19.66
20
COCHRAN Jimmy
1981
USA
+3.97
22.49
21
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+3.99
22.60
22
KRYZL Krystof
1986
CZE
+4.17
23.62
23
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+5.20
29.46
24
KASPER Nolan
1989
USA
+5.26
29.80
25
LARSSON Markus
1979
SWE
+6.33
35.86
26
MILLER Bode
1977
USA
+8.84
50.08
Did not finish 2nd run
Did not qualify for 2nd run
BANK Ondrej
1980
CZE
BAXTER Noel
1981
GBR
SEMPLE Ryan
1982
CAN
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
SPENCE Brad
1984
CAN
STUTZ Paul
1983
CAN
THALER Patrick
1978
ITA
TISSOT Stephane
1979
FRA
VAJDIC Bernard
1980
SLO
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
VRABLIK Martin
1982
CZE
WHITE Trevor
1984
CAN
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
ALBRECHT Kilian
1973
BUL
ZRNCIC-DIM Natko
1986
CRO
TISSOT Maxime
1986
FRA
LONGHI Jhonatan
1988
BRA
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
MATT Mario
1979
AUT
MERMILLOD BLONDIN Thomas
1984
FRA
CUCHE Dimitri
1985
SUI
MISSILLIER Steve
1984
FRA
BONER Sandro
1988
SUI
BYGGMARK Jens
1985
SWE
NOESIG Christoph
1985
AUT
OBERT Anthony
1985
FRA
GINI Marc
1984
SUI
OMMINGER Andreas
1983
AUT
MUFFAT JEANDET Victor
1989
FRA
HOROSHILOV Alexandr
1984
RUS
Did not finish 1st run
BARBU Alexandru
1987
ROU
SKUBE Matic
1988
SLO
GROSS Stefano
1986
ITA
SIGURGEIRSSON Stefan Jon
1989
ISL
RISHWORTH Mike
1987
AUS
ABRAMASHVILI Iason
1988
GEO
PLACE Francois
1989
FRA
TONETTI Riccardo
1989
ITA
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
ROOIJ VAN Joery
1986
NED
VALENCIC Mitja
1978
SLO
TSIMIKALIS Stephanos
1985
GRE
STEVENS Bryce
1984
AUS
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
ROUX Christophe
1983
MDA
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
DREIER Christoph
1981
AUT
DEVILLE Cristian
1981
ITA
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
BIGGS Patrick
1982
CAN
BABUSIAK Jaroslav
1984
SVK
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
Disqualified 1st run
Did not start 1st run