official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
1:40.93
0.00
2
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+0.28
1.69
3
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
+0.69
4.17
4
HIRSCHER Marcel
1989
AUT
+0.90
5.44
5
HERBST Reinfried
1978
AUT
+1.01
6.10
6
MYHRER Andre
1983
SWE
+1.14
6.89
7
HARGIN Mattias
1985
SWE
+1.30
7.86
8
MATT Mario
1979
AUT
+1.48
8.94
9
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+1.55
9.37
10
PRANGER Manfred
1978
AUT
+1.63
9.85
11
MOELGG Manfred
1982
ITA
+1.72
10.40
12
KASPER Nolan
1989
USA
+1.92
11.60
13
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
+1.95
11.79
14
SPENCE Brad
1984
CAN
+2.02
12.21
15
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+2.06
12.45
16
TISSOT Maxime
1986
FRA
+2.23
13.48
17
JANYK Michael
1982
CAN
+2.43
14.69
18
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+2.44
14.75
19
MYHRE Lars Elton
1984
NOR
+2.46
14.87
20
GINI Marc
1984
SUI
+2.47
14.93
21
BAECK Axel
1987
SWE
+2.56
15.47
22
BYGGMARK Jens
1985
SWE
+2.58
15.59
23
TREJBAL Filip
1985
CZE
+2.64
15.96
24
SASAKI Akira
1981
JPN
+3.01
18.19
25
STUTZ Paul
1983
CAN
+3.15
19.04
26
IMBODEN Urs
1975
MDA
+3.54
21.40
27
MURISIER Justin
1992
SUI
+10.54
63.70
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not qualify for 2nd run
BAUMANN Romed
1986
AUT
SCHMIDIGER Reto
1992
SUI
PINTURAULT Alexis
1991
FRA
ANKENY Michael
1991
USA
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
VOGEL Markus
1984
SUI
VRABLIK Martin
1982
CZE
ZAMPA Adam
1990
SVK
YUASA Naoki
1983
JPN
GRANSTROM Colby
1990
USA
PARIS Dominik
1989
ITA
PLACE Francois
1989
FRA
ZRNCIC-DIM Natko
1986
CRO
MUFFAT JEANDET Victor
1989
FRA
FORD Tommy
1989
USA
GISIN Marc
1988
SUI
JANKA Carlo
1986
SUI
KRYZL Krystof
1986
CZE
GROSS Stefano
1986
ITA
SKUBE Matic
1988
SLO
FEUZ Beat
1987
SUI
SIROKI Tin
1987
CRO
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
THALER Patrick
1978
ITA
FILL Peter
1982
ITA
INNERHOFER Christof
1984
ITA
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
LIZEROUX Julien
1979
FRA
MARSAGLIA Matteo
1985
ITA
BIGGS Patrick
1982
CAN
MERMILLOD BLONDIN Thomas
1984
FRA
BERTHOD Marc
1983
SUI
BAXTER Noel
1981
GBR
OLSSON Hans
1984
SWE
PALANDER Kalle
1977
FIN
THEAUX Adrien
1984
FRA
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
NEUREUTHER Felix
1984
GER
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
SEMPLE Ryan
1982
CAN
Did not finish 1st run
CHODOUNSKY David
1984
USA
KHOROSHILOV Alexander
1984
RUS
ALBRECHT Kilian
1973
BUL
DREIER Christoph
1981
AUT
SAXVALL Per
1989
SWE
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
BJORGVINSSON Bjorgvin
1980
ISL
DOPFER Fritz
1987
GER
BECHTER Patrick
1982
AUT
MALMSTROM Victor
1991
FIN
LIEBL Sebastian
1989
GER
BERNDT Ondrej
1988
CZE
PANGRAZZI Paolo
1988
ITA
ZUEV Stepan
1988
RUS
ABRAMASHVILI Iason
1988
GEO
BRANDENBURG Will
1987
USA
LIGETY Ted
1984
USA
KUERNER Miha
1987
SLO
BONOU Nikos
1986
GRE
MILLER Bode
1977
USA
MISSILLIER Steve
1984
FRA
ROOIJ VAN Joery
1986
NED
RAICH Benjamin
1978
AUT
WHITE Trevor
1984
CAN
SVINDAL Aksel Lund
1982
NOR
Disqualified 1st run