official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
PLASCHY Didier
1973
SUI
1:24.69
-4.00
2
STANGASSINGER Thomas
1965
AUT
+0.99
2.78
3
AAMODT Kjetil Andre
1971
NOR
+1.10
3.53
3
NANA Matteo
1974
ITA
+1.10
3.53
5
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
+1.42
5.72
6
MARILA Mika
1973
FIN
+1.51
6.34
7
EBERLE Markus
1969
GER
+1.58
6.82
8
AMIEZ Sebastien
1972
FRA
+1.79
8.26
9
BJORNSSON Kristinn
1972
ISL
+1.87
8.81
10
VRHOVNIK Matjaz
1972
SLO
+1.89
8.94
11
MAYER Christian
1972
AUT
+1.90
9.01
11
PALANDER Kalle
1977
FIN
+1.90
9.01
13
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+1.92
9.15
14
ACCOLA Paul
1967
SUI
+1.99
9.63
15
WALCHHOFER Michael
1975
AUT
+2.06
10.11
16
KOSIR Jure
1972
SLO
+2.11
10.45
17
CHENAL Joel
1973
FRA
+2.15
10.72
18
STIANSEN Tom
1970
NOR
+2.21
11.14
19
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+2.22
11.20
20
JAGGE Finn Chr.
1966
NOR
+2.25
11.41
21
MIKLAVC Andrej
1970
SLO
+2.35
12.09
22
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
+2.41
12.50
23
CASANOVA Marco
1976
SUI
+2.55
13.46
24
GRAVIER Richard
1974
FRA
+2.64
14.08
25
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+2.65
14.15
26
IMBODEN Urs
1975
SUI
+2.75
14.83
27
VON GRUENIGEN Michael
1969
SUI
+3.48
19.83
Did not qualify for 2nd run
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
ZINSLI Andrea
1972
SUI
THORNE THOMSEN Drew
1977
USA
PAGE Kevin
1975
FRA
STRAND NILSEN Harald Chr.
1971
NOR
PROSCH Alexander
1976
ITA
SAETER Aane
1975
NOR
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
VIOLON Pierre
1973
FRA
SCHLOPY Erik
1972
USA
SEER Florian
1976
AUT
VOGL Alois
1972
GER
LEROY Andy
1975
USA
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
BAXTER Alain
1973
GBR
BERGAMELLI Sergio
1970
ITA
COVILI Frederic
1975
FRA
FURUSETH Ole Christian
1967
NOR
GEISSER Thomas
1977
SUI
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
HUME Jeff
1979
CAN
KALWA Michal
1978
POL
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
KJUS Lasse
1971
NOR
KOLLE Arnt Georg
1974
NOR
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
GROS Sacha
1974
USA
LLORACH Gaetan
1974
FRA
WEISS Angelo
1969
ITA
BAPTENDIER Jerome
1975
FRA
MILLER Bode
1977
USA
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
LARSSON Markus
1979
SWE
GANAHL Markus
1975
LIE
KUNC Mitja
1971
SLO
REITER Mario
1970
AUT
HANSSON Martin
1975
SWE
STAMPFER Ronald
1976
AUT
SIMOND Francois
1969
FRA
PAVLOVCIC Uros
1972
SLO
ISHIOKA Takuya
1971
JPN
KNIGHT Chip
1975
USA
ROCCA Giorgio
1975
ITA
Did not start 1st run