official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
REITER Hannes
1981
AUT
2:01.21
6.61
2
MARINAC Martin
1979
AUT
+0.58
10.58
3
VONN Thomas
1975
USA
+0.80
12.09
4
GUFLER Michael
1979
ITA
+1.27
15.31
5
FILISCHKIN Andrej
1975
RUS
+1.39
16.13
6
SPENCER Dane
1977
USA
+1.40
16.20
7
ROTHROCK Tom
1978
USA
+1.58
17.43
8
ROBERTO Alessandro
1977
ITA
+1.69
18.18
9
ALSTER Christoph
1980
AUT
+1.73
18.46
10
GOERGL Stephan
1978
AUT
+1.75
18.59
11
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+1.77
18.73
12
GORZA Ales
1980
SLO
+1.80
18.94
13
SVINDAL Aksel-Lund
1982
NOR
+1.86
19.35
14
DE TESSIERES Gauthier
1981
FRA
+1.91
19.69
14
BERGENDAHL Charlie
1977
SWE
+1.91
19.69
16
LANZINGER Matthias
1980
AUT
+1.95
19.96
17
BURTIN Raphael
1977
FRA
+2.03
20.51
18
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+2.10
20.99
19
PAULSEN Lasse
1974
NOR
+2.11
21.06
20
PLONER Alexander
1978
ITA
+2.12
21.13
21
THALER Patrick
1978
ITA
+2.13
21.20
22
KNIGHT Chip
1975
USA
+2.17
21.47
23
GRUENENFELDER Tobias
1977
SUI
+2.24
21.95
24
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+2.36
22.77
25
ZAHROBSKY Petr
1980
CZE
+2.40
23.04
26
STRAND Stein Kristian
1979
NOR
+2.42
23.18
27
RECH Freddy
1980
FRA
+2.59
24.35
28
ANDERSON David
1979
CAN
+4.03
34.21
29
FANARA Thomas
1981
FRA
+4.30
36.05
30
ENGL Kurt
1979
AUT
+4.43
36.94
31
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
+4.58
37.97
32
STRUGER Peter
1982
AUT
+4.74
39.07
33
WALL Bradley
1979
AUS
+4.76
39.20
34
KJAEMPERUD Jarl Rune
1978
NOR
+5.27
42.70
34
LANNING Thomas (t j)
1984
USA
+5.27
42.70
36
POGACNIK Matej
1981
SLO
+5.36
43.31
37
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+5.67
45.44
38
WANNINGER Christian
1981
GER
+5.86
46.74
39
HARI Konrad
1978
SUI
+5.89
46.94
40
KAITALA Jouni
1983
FIN
+5.96
47.42
41
NILSEN Andreas
1980
NOR
+6.69
52.42
42
GREEN Ross
1978
GBR
+7.11
55.30
43
ANTOR Alex
1979
AND
+7.61
58.72
43
URAKI Kenta
1975
JPN
+7.61
58.72
45
OSLAK Ozbi
1977
SLO
+7.74
59.61
46
BOREL Alexandre
1980
FRA
+7.88
60.57
47
RAJALA Jukka
1982
FIN
+7.96
61.12
48
FRANCIS Kevin
1982
USA
+8.26
63.17
49
WIESER Andi
1980
SLO
+8.33
63.65
50
HUDEC Jan
1981
CAN
+8.69
66.12
51
PERREN Robi
1982
SUI
+8.72
66.32
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
PERREN Saemi
1980
SUI
HUME Jeff
1979
CAN
RAVOIRE Damien
1981
FRA
ELVRUM Einar-Marius
1981
NOR
DEFLORIAN Mirko
1980
ITA
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
CULBERT Cameron
1977
CAN
SCHILD Josef
1980
AUT
VOGT Achim
1970
LIE
LARSSON Markus
1979
SWE
GUAY Erik
1981
CAN
FOSSLAND Kai Are
1976
NOR
COGOLI Patrick
1976
ITA
RICHARD Cyprien
1979
FRA
BRIKER Mathias
1981
SUI
HOLZER Patrick
1970
ITA
FILL Peter
1982
ITA
SCHIEPPATI Alberto
1981
ITA
BUECHEL Marco
1971
LIE
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
Disqualified 1st run
Did not start 1st run