official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
REICHELT Hannes
1980
AUT
2:01.72
14.23
2
REITER Hannes
1981
AUT
+0.02
14.37
3
CASANOVA Marco
1976
SUI
+0.05
14.58
4
RICHARD Cyprien
1979
FRA
+0.15
15.29
5
SEER Florian
1976
AUT
+0.19
15.57
6
STRUGER Peter
1982
AUT
+0.30
16.35
7
BECHTER Patrick
1982
AUT
+0.36
16.77
8
DEFLORIAN Mirko
1980
ITA
+0.39
16.99
9
SVINDAL Aksel Lund
1982
NOR
+0.53
17.97
10
HERBST Reinfried
1978
AUT
+0.59
18.40
11
HOLZKNECHT Norbert
1976
AUT
+0.61
18.54
12
PRANGER Manfred
1978
AUT
+0.67
18.96
13
ERTL Andreas
1975
GER
+0.77
19.67
14
DEFAGO Daniel
1980
SUI
+0.81
19.95
15
UOTILA Sami
1976
FIN
+0.85
20.24
16
SCHILD Josef
1980
AUT
+0.93
20.80
17
ALSTER Christoph
1980
AUT
+1.06
21.72
18
VIIRRET Tommi
1978
FIN
+1.33
23.63
19
TISSOT Antoine
1980
FRA
+1.36
23.84
20
KULBECK Ole Magnus
1983
NOR
+1.39
24.05
21
GEISSER Thomas
1977
SUI
+1.45
24.47
22
LEINO Jukka
1978
FIN
+1.47
24.62
23
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+1.56
25.25
24
BERGENDAHL Charlie
1977
SWE
+1.65
25.89
25
KJAEMPERUD Jarl Rune
1978
NOR
+1.66
25.96
25
LANZINGER Matthias
1980
AUT
+1.66
25.96
27
IMBODEN Urs
1975
SUI
+2.18
29.63
28
VOGT Achim
1970
LIE
+2.26
30.20
29
ZAHROBSKY Petr
1980
CZE
+2.51
31.96
30
AULANKO Juuso
1979
FIN
+2.62
32.74
31
KJOS Lars Ola
1978
NOR
+2.70
33.31
32
STRAND Stein Kristian
1979
NOR
+2.74
33.59
33
LONGHI Omar
1980
ITA
+2.80
34.01
34
SPORN Andrej
1981
SLO
+2.84
34.30
35
WANNINGER Christian
1981
GER
+2.88
34.58
36
SENONER Luca
1983
ITA
+2.89
34.65
37
HOLMSTROEM Anders
1979
SWE
+2.90
34.72
38
PAQUIN Pierre
1979
FRA
+3.08
35.99
39
MYHRE Lars Elton
1984
NOR
+3.09
36.06
40
BOLNER Nicholas
1982
ITA
+3.20
36.84
41
GANAHL Markus
1975
LIE
+3.30
37.55
42
MATTI Bernhard
1981
SUI
+3.34
37.83
43
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
+3.74
40.65
44
THANEI Stefan
1981
ITA
+4.45
45.67
45
CLAREY Johan
1981
FRA
+4.50
46.02
46
SPRECHER Claudio
1980
LIE
+4.80
48.14
47
STEINWALL Fredrik
1977
SWE
+4.81
48.21
48
MALUS Miha
1978
SLO
+4.86
48.57
49
VOGL Alois
1972
GER
+5.45
52.74
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not qualify for 2nd run
KALWA Michal
1978
POL
LAINE Rasmus
1983
FIN
LEONE Martino
1983
ITA
OLLIKKA Toni
1978
FIN
ROVIRA CAUS Albert
1976
ESP
KAJI Yusuke
1983
JPN
DOT CASELLAS Oriol
1979
ESP
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
HAERKOENEN Petri
1981
FIN
TRAYNER Gareth
1980
GBR
KOMAROV Sergeij
1983
RUS
GINI Marc
1984
SUI
BANK Ondrej
1980
CZE
VAJDIC Bernard
1980
SLO
TIEZZA Luca
1981
ITA
LAMPERT Martin
1977
LIE
RIEGLER Michael
1979
LIE
BRAND Olivier
1980
SUI
CHESTAKOV Pavel
1980
RUS
OTAKI Tetsuya
1978
JPN
Did not finish 1st run