official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
GRUBER Christoph
1976
AUT
2:45.31
4.16
2
BORMOLINI Ivan
1972
ITA
+1.57
11.85
3
SOLBAKKEN Bjarne
1977
NOR
+1.63
12.15
4
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+1.64
12.20
5
BERGENDAHL Charlie
1977
SWE
+1.71
12.54
6
FOURNIER Sebastien
1976
FRA
+2.35
15.67
7
PICCARD Jeff
1976
FRA
+2.45
16.16
8
KOENIGSRAINER Gerhard
1968
ITA
+2.67
17.24
9
SIMON Aymeric
1976
FRA
+2.79
17.83
10
ROLANDO Riccardo
1975
ITA
+2.97
18.71
11
STAMPFER Ronald
1976
AUT
+3.04
19.06
12
VIDAL Jean-Pierre
1977
FRA
+3.14
19.55
13
WALCHHOFER Michael
1975
AUT
+3.24
20.04
14
MATT Mario
1979
AUT
+3.30
20.33
15
VIK HANSEN Lars Birger
1975
NOR
+3.54
21.51
16
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+3.66
22.09
17
BAPTENDIER Jerome
1975
FRA
+3.68
22.19
18
ABERSTEN Paer
1974
SWE
+3.70
22.29
19
OUGHTRED Ryan
1975
CAN
+4.05
24.00
19
UZNIK Daniel
1977
AUT
+4.05
24.00
21
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
+4.06
24.05
22
DEFAGO Daniel
1980
SUI
+4.07
24.10
23
LLORACH Gaetan
1974
FRA
+4.13
24.40
24
ZINSLI Andrea
1972
SUI
+4.23
24.89
25
GEISSER Thomas
1977
SUI
+4.44
25.92
26
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+4.74
27.39
27
PICHLER Christian
1975
AUT
+4.91
28.22
28
FILISCHKIN Andrej
1975
RUS
+4.94
28.37
29
LARSSON Markus
1979
SWE
+5.15
29.39
30
LAVOIE Vincent
1977
CAN
+5.19
29.59
31
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+5.25
29.88
32
LICINIO Romuald
1970
FRA
+5.70
32.09
33
SAETER Aane
1975
NOR
+5.75
32.33
34
RECH Freddy
1980
FRA
+6.09
34.00
35
SCHIESTL Hermann
1970
AUT
+6.94
38.17
36
GROS Sacha
1974
USA
+7.00
38.46
37
KIENER Bernhard
1976
SUI
+7.42
40.52
38
COGOLI Patrick
1976
ITA
+7.56
41.20
39
ECKERT Florian
1979
GER
+7.83
42.53
40
PERATHONER Ulrich
1975
ITA
+7.95
43.11
41
CHESTAKOV Pavel
1980
RUS
+8.28
44.73
42
GUFLER Michael
1979
ITA
+8.60
46.30
43
SPEISER Gerhard
1975
GER
+8.70
46.79
44
KALWA Michal
1978
POL
+8.77
47.13
45
EGGER Pierre
1978
AUT
+9.34
49.92
46
PROSCH Alexander
1976
ITA
+9.51
50.76
47
DOT CASELLAS Oriol
1979
ESP
+10.33
54.78
48
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
+10.54
55.80
49
HAYER Stanley
1973
CAN
+13.12
68.45
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
TORPE Are
1973
NOR
BRAND Olivier
1980
SUI
RIEDER Wolfgang
1973
AUT
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
GONITIANER Niclas
1978
GER
GSTATTER Manfred
1979
AUT
URAKI Kenta
1975
JPN
RIENDA CONTRERAS Daniel
1980
ESP
IMBODEN Urs
1975
SUI
KOHO-IIPPONEN Sampsa
1977
FIN
KUOSMANEN Aleksi
1977
FIN
LINDNER Gustav
1978
SWE
SIVERTSEN Kenneth
1973
NOR
MCKINLAY Brent
1977
CAN
SEER Florian
1976
AUT
PODGORNY Wojciech
1980
POL
RAHLVES Daron
1973
USA
RHYNER Jakob
1965
SUI
RIEDER Arnold
1976
ITA
Did not start 1st run