official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
GINI Marc
1984
SUI
1:55.15
6.00
2
LARSSON Markus
1979
SWE
+0.38
8.01
3
HERBST Reinfried
1978
AUT
+0.52
8.75
4
PINTURAULT Alexis
1991
FRA
+1.02
11.40
5
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+1.06
11.62
6
BYGGMARK Jens
1985
SWE
+1.21
12.41
7
MYHRE Lars Elton
1984
NOR
+1.31
12.94
8
OBERT Anthony
1985
FRA
+1.34
13.10
9
VOGEL Markus
1984
SUI
+1.35
13.15
10
TREJBAL Filip
1985
CZE
+1.47
13.79
11
BONER Sandro
1988
SUI
+1.65
14.74
12
BAECK Axel
1987
SWE
+1.68
14.90
13
PLANK Andy
1989
ITA
+1.78
15.43
14
MYHRER Andre
1983
SWE
+2.00
16.59
15
SKUBE Matic
1988
SLO
+2.17
17.50
16
TISSOT Maxime
1986
FRA
+2.36
18.50
17
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
+2.61
19.83
18
BORSOTTI Giovanni
1990
ITA
+2.91
21.42
19
MURISIER Justin
1992
SUI
+2.97
21.73
20
MUFFAT JEANDET Victor
1989
FRA
+3.03
22.05
21
BAXTER Noel
1981
GBR
+3.47
24.38
22
KHOROSHILOV Alexander
1984
RUS
+3.52
24.65
23
SAXVALL Per
1989
SWE
+3.69
25.55
24
SCHMIDIGER Reto
1992
SUI
+3.93
26.82
24
BLANC Norman
1989
FRA
+3.93
26.82
26
LIEBL Sebastian
1989
GER
+4.32
28.88
27
BUDAL Martin
1989
NOR
+4.39
29.26
28
LINDGREN Tim
1989
SWE
+4.53
30.00
29
STEHLE Dominik
1986
GER
+4.65
30.63
30
PIETILAE HOLMNER Johan
1991
SWE
+4.89
31.90
31
TUMLER Marco
1988
SUI
+4.93
32.12
32
THOULE Nicolas
1990
FRA
+5.21
33.60
33
BALLERIN Andrea
1989
ITA
+6.06
38.10
34
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+6.09
38.26
35
SOLEVAAG Sebastian-Foss
1991
NOR
+6.83
42.18
36
OHKOSHI Ryunosuke
1988
JPN
+8.33
50.13
37
VIDOSA Roger
1984
AND
+9.09
54.15
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
BLANC Samy
1988
FRA
MATHIS Marcel
1991
AUT
STEDING Daniel
1992
SWE
FANTINO Antonio
1991
ITA
HEDMAN Bjoern
1992
SWE
LEITINGER Roland
1991
AUT
OESTER Carl-johan
1992
SWE
MAGNUSSON Anton
1989
SWE
DE ALIPRANDINI Luca
1990
ITA
PALONIEMI Santeri
1993
FIN
OESTER Carl-Filip
1989
SWE
STEFFENSEN Tobias
1987
SWE
RASANEN Joonas
1989
FIN
JAZBEC Patrick
1989
SLO
LUITZ Stefan
1992
GER
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
PANGRAZZI Paolo
1988
ITA
SCHWEIGER Patrick
1990
AUT
TORSTI Samu
1991
FIN
MATSUMOTO Isato
1987
JPN
PERAUDO Adam
1987
ITA
SINGER Thomas
1989
SUI
ZUEV Stepan
1988
RUS
VELECIC Tomaz
1987
SLO
CHRISTENSEN Simen Ramberg
1993
NOR
LUESCHER Tim
1990
SUI
FREY Thomas
1984
FRA
HIRSCHBUEHL Christian
1990
AUT
NANI Roberto
1988
ITA
RYDING David
1986
GBR
WIESER Manuel
1990
AUT
HAUG Kristian
1988
NOR
TIPPELREITHER Lukas
1991
AUT
MALMSTROM Victor
1991
FIN
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
PLACE Francois
1989
FRA
VRABLIK Martin
1982
CZE
OEHAGEN Johan
1987
SWE
FAIVRE Mathieu
1992
FRA
DIGRUBER Marc
1988
AUT
JOHANSEN Truls
1989
NOR
GRAF Bernhard
1988
AUT
HARGIN Mattias
1985
SWE
YUASA Naoki
1983
JPN
GROSS Stefano
1986
ITA
Disqualified 1st run