official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
STAMPFER Ronald
1976
AUT
2:05.14
14.12
2
ZINSLI Andrea
1972
SUI
+1.24
22.15
3
UZNIK Daniel
1977
AUT
+1.46
23.57
4
ALSTER Christoph
1980
AUT
+1.50
23.83
5
KOLLE Arnt Georg
1974
NOR
+1.99
27.00
6
ENGL Kurt
1979
AUT
+2.07
27.52
7
REITER Hannes
1981
AUT
+2.19
28.30
8
IMBODEN Urs
1975
SUI
+2.46
30.04
9
STAMPFER Marco
1981
AUT
+2.50
30.30
10
PRANGER Manfred
1978
AUT
+2.55
30.63
11
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+2.67
31.40
12
VIIRRET Tommi
1978
FIN
+2.70
31.60
13
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
+2.72
31.73
14
ERTL Andreas
1975
GER
+2.75
31.92
15
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
+2.84
32.50
16
GSTATTER Manfred
1979
AUT
+3.18
34.70
17
GRUBER Manfred
1980
AUT
+3.45
36.45
18
KOLL Alexander
1982
AUT
+3.73
38.26
19
ZAHROBSKY Petr
1980
CZE
+3.77
38.52
20
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
+3.93
39.56
21
FRANK Andreas
1982
AUT
+3.93
39.56
22
HAYER Stanley
1973
CZE
+4.40
42.60
23
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
+4.41
42.66
24
LOBNIG Guido
1978
AUT
+4.97
46.29
25
SCHEIBER Mario
1983
AUT
+5.41
49.14
26
FLASCHBERGER Christian
1983
AUT
+5.42
49.20
27
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+5.84
51.92
28
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
+5.92
52.44
29
CIAGUNS Ivars
1977
LAT
+6.69
57.42
30
HEREGGER Bjoern
1982
AUT
+7.45
62.34
31
PLATTNER Roland
1984
AUT
+7.51
62.73
32
WEIDINGER Christian
1982
AUT
+8.39
68.43
33
HOELLWARTH Daniel
1983
AUT
+8.45
68.81
34
BRANDAUER Anton
1982
AUT
+8.47
68.94
35
SCHWEIGER Dominik
1982
AUT
+8.60
69.79
36
BACHER Thomas
1983
AUT
+9.21
73.73
37
HOERL Wolfgang
1983
AUT
+9.30
74.32
38
FIEGL David
1982
AUT
+9.83
77.75
39
BUCHACHER Markus
1984
AUT
+9.85
77.88
40
GSTREIN Marco
1983
AUT
+10.11
79.56
41
PRETTERHOFER Peter
1983
AUT
+10.27
80.60
42
TROJER Thomas
1983
AUT
+10.57
82.54
43
GRAFINGER Thomas
1982
AUT
+11.55
88.88
44
WALCHHOFER Patrick
1984
AUT
+11.91
91.21
45
PICHLER Christian
1984
AUT
+12.41
94.45
46
KURIYAMA Hiroki
1980
JPN
+12.63
95.87
47
FRIEDBERGER Alexander
1984
AUT
+12.71
96.39
48
WEBER Roman
1977
CZE
+12.79
96.91
49
ZINK Patrick
1984
AUT
+12.99
98.20
50
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
+13.06
98.65
51
BRAEUER Alexander
1984
AUT
+13.23
99.75
52
ROHR Peter
1984
AUT
+14.09
105.32
53
PIRKER Manuel
1984
AUT
+14.21
106.10
54
ERSCHBAMER Andreas
1984
ITA
+14.76
109.66
55
MCCONATHY Will
1981
USA
+16.34
119.88
56
ZAMBELLI Giacomo
1984
AUT
+16.36
120.01
57
BRADAC Stanislav
1972
CZE
+17.19
125.39
58
LANSER Patrick
1984
NED
+18.93
136.65
Did not finish 2nd run
AUER Erich
1982
AUT
BRAUER Jonathon
1981
AUS
DREIER Christoph
1981
AUT
EGGER Pierre
1978
AUT
EGGER Simon
1982
AUT
FOSSLAND Kai Are
1976
NOR
FRASNELLI Markus
1981
ITA
FROEIS Alexander
1981
AUT
GONITIANER Niclas
1978
GER
HATA Yu
1983
JPN
HAYDER Thomas
1980
AUT
HOLZMEISTER Martin
1982
AUT
KONOPKA Jan
1981
CZE
LORENZIN Marcel
1982
AUT
MOSER Stefan
1981
AUT
NEUMAYER Gerhard
1980
AUT
POLSTER Daniel
1983
AUT
POOL Thomas
1974
SUI
PRANZL Lambert
1983
AUT
REYNOLDS Will
1981
AUS
WINDERLE Martin
1984
AUT
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BARCOCK James
1984
GBR
BECHTER Patrick
1982
AUT
BUIS Berry
1983
NED
FLAUTNER Peter
1981
AUT
HINTERBERGER Werner
1983
AUT
HOPFGARTNER Alfred
1983
AUT
KOERBLER Christian
1981
AUT
KOHLER Stefan Peter
1983
AUT
MARINAC Martin
1979
AUT
MOESER Franz
1983
AUT
NEULINGER Stephan
1984
AUT
OBERMOSER Andreas
1984
AUT
POPPERNITSCH Robert
1981
AUT
SCHMOELZ Markus
1981
AUT
SINZ Mathias
1983
AUT
SPIES Georg
1983
AUT
STEINER Guenther
1983
AUT
THALER Karl
1979
AUT
TORPE Are
1973
NOR
WAREMAN Hayo
1974
NED
WEISSENBACHER Richard
1984
AUT
ZANGERL Thomas
1983
AUT
ZWEIFEL Roger
1978
SUI
Disqualified 1st run
Did not start 1st run