official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
RAICH Benjamin
1978
AUT
1:26.46
2.00
2
PLASCHY Didier
1973
SUI
+0.26
3.74
3
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+0.33
4.21
4
KJUS Lasse
1971
NOR
+0.65
6.36
4
SCHLOPY Erik
1972
USA
+0.65
6.36
6
AAMODT Kjetil Andre
1971
NOR
+0.68
6.56
7
BJORNSSON Kristinn
1972
ISL
+0.94
8.31
8
GRAVIER Richard
1974
FRA
+1.26
10.45
9
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
+1.33
10.92
10
FURUSETH Ole Christian
1967
NOR
+1.34
10.99
11
BAXTER Alain
1973
GBR
+1.37
11.19
12
VRHOVNIK Matjaz
1972
SLO
+1.39
11.32
13
ECKERT Florian
1979
GER
+1.42
11.53
14
ZINSLI Andrea
1972
SUI
+1.60
12.73
15
JAGGE Finn Chr.
1966
NOR
+1.62
12.87
16
CASANOVA Marco
1976
SUI
+1.67
13.20
17
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+1.82
14.21
18
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
+1.91
14.81
19
STIANSEN Tom
1970
NOR
+2.19
16.69
20
HANSSON Martin
1975
SWE
+2.28
17.29
21
ROTHROCK Tom
1978
USA
+2.29
17.36
22
TICHY Martin
1973
CAN
+2.40
18.10
23
GROS Sacha
1974
USA
+2.45
18.44
24
MACARTNEY Scott
1978
USA
+2.46
18.50
25
STRAND NILSEN Harald Chr.
1971
NOR
+2.64
19.71
26
LEROY Andy
1975
USA
+2.72
20.25
27
VIOLON Pierre
1973
FRA
+3.40
24.81
28
LARSSON Markus
1979
SWE
+3.61
26.22
29
IMBODEN Urs
1975
SUI
+3.72
26.95
30
WALCHHOFER Michael
1975
AUT
+4.01
28.90
31
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+4.12
29.64
32
KOLLE Arnt Georg
1974
NOR
+4.27
30.64
33
GANAHL Markus
1975
LIE
+4.29
30.78
34
KOBLAR Jernej
1971
SLO
+4.34
31.11
35
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
+4.77
34.00
36
KUOSMANEN Aleksi
1977
FIN
+5.21
36.95
37
KROISLEITNER Martin
1978
AUT
+5.25
37.22
38
STELL Kevin
1977
USA
+5.90
41.58
39
SULLIVAN Marco
1980
USA
+5.94
41.85
40
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+6.39
44.87
41
KALWA Michal
1978
POL
+6.41
45.00
42
RINFRET Thomas
1981
CAN
+7.52
52.45
43
BERGENDAHL Charlie
1977
SWE
+7.63
53.18
44
MARSHALL Jesse
1980
USA
+8.01
55.73
45
GUAY Kristian
1979
CAN
+8.05
56.00
46
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+8.53
59.22
47
LAMB David W
1981
USA
+12.74
87.46
48
TRANSUE Joshua
1980
USA
+14.80
101.28
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BAPTENDIER Jerome
1975
FRA
BERGLUND Teddy
1978
USA
BISIC Tahir
1981
BIH
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
ERDMAN Taylor
1980
USA
FISCHER Brett
1977
USA
GEISSER Thomas
1977
SUI
HEATH Alexander
1978
RSA
HOGAN Brad
1979
USA
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
LLORACH Gaetan
1974
FRA
MLEKUZ Rene
1975
SLO
OLLIKKA Toni
1978
FIN
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
PALANDER Kalle
1977
FIN
PODGORNY Wojciech
1980
POL
PROSCH Alexander
1976
ITA
REBERSAK Jernej
1977
SLO
REITER Mario
1970
AUT
SAETER Aane
1975
NOR
SCHUETZE Jed
1979
USA
SIMOND Francois
1969
FRA
STAMPFER Ronald
1976
AUT
THORNE THOMSEN Drew
1977
USA
TICHY Michael
1981
CAN
VAJDIC Bernard
1980
SLO
WHITHAM Josh
1981
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run