official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
ANDERSSON Kristina
1965
SWE
1:19.70
2.00
2
SALVENMOSER Ingrid
1967
AUT
+0.24
3.69
3
WOLF Stefanie
1979
GER
+0.38
4.67
4
EGGER Sabine
1977
AUT
+0.47
5.30
5
DOVZAN Alenka
1976
SLO
+0.90
8.32
6
FORSYTH Allison
1978
CAN
+1.10
9.73
7
PITKANEN Riitta
1977
FIN
+1.12
9.87
8
GERG Annemarie
1975
GER
+1.33
11.35
9
PASCAL-SAIONI Christel
1973
FRA
+1.34
11.42
10
BOKAL Natasa
1967
SLO
+1.53
12.75
11
OLAMO Petra
1974
FIN
+2.30
18.16
12
ROZSA Edith
1973
CAN
+2.57
20.06
13
REYMOND Sandra
1972
SUI
+2.58
20.13
14
MAIR Manuela
1977
ITA
+2.63
20.48
15
HIROI Noriyo
1976
JPN
+2.70
20.97
16
SCHLEPER Sarah
1979
USA
+2.81
21.74
17
CARRICK-ANDERSON Emma
1975
GBR
+3.07
23.57
18
BEHRINGER Simone
1976
GER
+3.41
25.96
19
LAMBRIGGER Karin
1972
SUI
+3.70
28.00
20
RIENDA CONTRERAS Maria Jose
1975
ESP
+4.04
30.39
21
ZENHAUSERN Ines
1978
SUI
+4.14
31.09
22
KREBS Alexandra
1977
USA
+4.29
32.14
23
SOURD Isabelle
1975
FRA
+4.33
32.42
24
BLASER Karin
1979
AUT
+4.86
36.15
25
DAEPP Claudia
1976
SUI
+4.93
36.64
26
GRUENENFELDER Corina
1975
SUI
+5.54
40.93
27
LOCHER Dorothee
1976
SUI
+5.60
41.35
28
HOSSMANN Corina
1976
SUI
+5.65
41.70
29
PILLOUD Dominique
1977
SUI
+6.00
44.16
30
ROHREGGER Eveline
1977
AUT
+6.23
45.77
31
HARGIN Janette
1977
SWE
+6.40
46.97
32
HOLZMANN Alexandra
1976
AUT
+6.42
47.11
33
CALISE Courtney
1980
USA
+6.48
47.53
34
GIUS Nicole
1980
ITA
+6.63
48.58
35
SIMARD Genevieve
1980
CAN
+6.83
49.99
36
JOSSI Katja
1978
SUI
+6.87
50.27
37
ALPIGER Linda
1977
SUI
+6.90
50.48
38
LAMOUR Sarah
1979
FRA
+7.41
54.07
39
RIENDA CONTRERAS Raquel
1976
ESP
+7.75
56.45
40
PAERSON Anja
1981
SWE
+7.77
56.59
41
HARGIN Christine
1980
SWE
+8.06
58.63
42
AGGELER Irene
1977
SUI
+8.07
58.70
43
BREZNIK Katarina
1977
SLO
+8.23
59.83
44
ZAKOURILOVA Petra
1978
CZE
+8.32
60.46
45
RICHARD Helene
1976
FRA
+8.46
61.44
46
ORMOND Sophie
1979
FRA
+8.62
62.57
47
MEIER Monica
1978
CAN
+9.89
71.49
Did not finish 2nd run
VIALLET Carole
1978
FRA
VIDAL Vanessa
1974
FRA
WAIDHOFER-DUMMER Carolina
1976
AUT
MARTIN Celine
1978
FRA
MILANI Barbara
1972
ITA
DOLE Celine
1976
FRA
MULKERN Aimee
1977
USA
GRAU Vicky
1975
AND
DEMEZ Leila
1974
ITA
HALTMAYR Petra
1975
GER
PARISIEN Julie M.j.
1971
USA
JONES Alice
1976
AUS
KASHIWAGI Kumiko
1978
JPN
Did not finish 1st run
ALPIGER Ella
1979
SUI
RAITA Henna
1975
FIN
REISENHOFER Kerstin
1979
AUT
ZIEGLER Pamela
1980
SUI
WIKSTROEM Linda
1975
SWE
SCHMID Carmen
1978
ITA
HUTTARY Karin
1977
SWE
AUFDENBLATTEN Fraenzi
1981
SUI
CERESA Annalisa
1978
ITA
CLEMENT-GUY Stephanie
1974
FRA
DOLVA Marte Kinn
1978
NOR
FOURNIER Carole
1979
SUI
GILJARHUS Bente
1978
NOR
HUBER Marina
1979
GER
POUTIAINEN Tanja
1980
FIN
KAEYHKOE Pia
1979
FIN
KJOERSTAD Marianne
1970
NOR
KRITZINGER Petra
1977
ITA
LARSEN Cecilie Hagen
1976
NOR
LOCHMATTER Sandra
1980
SUI
MUELLER Tamara
1977
SUI
MULKERN Shaina
1977
USA
PEQUEGNOT Laure
1975
FRA
PESONEN Anu
1980
FIN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run