Obereggen (ITA)

European Cup
Men's Slalom

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
MYHRER Andre
1983
SWE
1:25.38
6.00
2
LIGETY Ted
1984
USA
+0.21
7.48
3
MARINAC Martin
1979
AUT
+0.93
12.54
4
ENGL Kurt
1979
AUT
+1.01
13.10
5
JANYK Michael
1982
CAN
+1.29
15.07
6
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
+1.34
15.42
7
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+1.35
15.49
8
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
+1.36
15.56
9
THALER Patrick
1978
ITA
+1.67
17.74
10
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+1.74
18.23
11
TISSOT Stephane
1979
FRA
+1.79
18.58
12
KUNC Mitja
1971
SLO
+1.92
19.49
13
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+1.96
19.77
14
SENONER Lucas
1983
ITA
+2.01
20.13
15
BECHTER Patrick
1982
AUT
+2.02
20.20
16
PERATHONER Alan
1976
ITA
+2.08
20.62
17
COCHRAN James
1981
USA
+2.10
20.76
18
KNIGHT Chip
1975
USA
+2.18
21.32
19
MORETTI Luca
1980
ITA
+2.33
22.37
20
KUENG Patrick
1984
SUI
+2.41
22.94
21
OKADA Rishu
1978
JPN
+2.43
23.08
22
MYHRE Lars
1984
NOR
+2.50
23.57
23
WEYERMANN Michael
1980
SUI
+2.85
26.03
24
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
+3.10
27.78
24
HARGIN Mattias
1985
SWE
+3.10
27.78
26
KOLL Alexander
1982
AUT
+3.27
28.98
27
HANSSON Martin
1975
SWE
+3.29
29.12
28
VERDECCHIA Marco
1983
ITA
+3.35
29.54
28
STUTZ Paul
1983
CAN
+3.35
29.54
30
BANK Ondrej
1980
CZE
+3.81
32.77
31
LIANES Torstein
1986
NOR
+4.41
36.99
32
BJOERGE Lars-Mikkel
1986
NOR
+4.70
39.03
33
HAPPACHER Alex
1979
ITA
+5.60
45.35
34
ZRNCIC-DIM Natko
1986
CRO
+6.07
48.66
35
FEUZ Beat
1987
SUI
+6.40
50.98
36
KANG Min Heuk
1981
KOR
+6.93
54.70
37
HANADA Masashi
1986
JPN
+7.07
55.68
38
VIDOSA Roger
1984
AND
+9.53
72.97
39
STRUGER Peter
1982
AUT
+11.96
90.05
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
SCHMID Philipp
1986
GER
ZAGORSKI Wojciech
1985
POL
TODOROV Dean
1983
BUL
STARKAS Kostas
1976
GRE
RAETZE Roman
1984
GER
POVINELLI Christopher
1984
ITA
HANADA Yuji
1985
JPN
VRABLIK Martin
1982
CZE
HAVER-MATHIESEN Hermann
1984
NOR
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
THEAUX Adrien
1984
FRA
HAERKOENEN Petri
1981
FIN
RAJALA Jukka
1982
FIN
VILETTA Sandro
1986
SUI
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
HOERL Wolfgang
1983
AUT
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
FODNESBERGENE Tor Henning
1984
NOR
OSKARSSON Kristjan Uni
1984
ISL
LEUZINGER James
1982
GBR
DIMITRIADIS Vassilis
1978
GRE
ZORICIC Nick
1983
CAN
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
POLIG Alexander
1980
ITA
HELL Wolfgang
1980
ITA
KAITALA Jouni
1983
FIN
GINI Marc
1984
SUI
TIEZZA Luca
1981
ITA
LAINE Rasmus
1983
FIN
PESCOLLDERUNGG Manuel
1981
ITA
BYGGMARK Jens
1985
SWE
MALUS Miha
1978
SLO
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
YOSHIOKA Daisuke
1980
JPN
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
NANA Matteo
1974
ITA
KROISLEITNER Martin
1978
AUT
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
LLORACH Gaetan
1974
FRA
SEMPLE Ryan
1982
CAN
FAESSLER Raphael
1985
SUI
MARSHALL Jesse
1980
USA
VALENCIC Mitja
1978
SLO
BAXTER Alain
1973
GBR
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
PAQUIN Pierre
1979
FRA
WAGNER Hannes
1986
GER
KOGLER Stefan
1981
GER
BRAUER Jonathon
1981
AUS
SPORN Andrej
1981
SLO
LIZEROUX Julien
1979
FRA
LARSSON Markus
1979
SWE
ROTHROCK Tom
1978
USA
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
FEINESTAM Alexander
1974
SWE
DEVILLE Cristian
1981
ITA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run