official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
BAXTER Alain
1973
GBR
1:27.23
11.19
2
OLLIKKA Toni
1978
FIN
+0.67
15.64
3
TICHY Martin
1973
CAN
+0.78
16.38
4
GROS Sacha
1974
USA
+0.81
16.58
5
MARILA Mika
1973
FIN
+0.91
17.24
6
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
+1.18
19.04
7
HUME Jeff
1979
CAN
+1.46
20.90
8
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+1.79
23.09
9
TICHY Michael
1981
CAN
+1.96
24.22
10
SHEPHERD Tyler
1979
USA
+1.98
24.36
11
KUOSMANEN Aleksi
1977
FIN
+2.09
25.09
12
LAMB David W
1981
USA
+2.24
26.08
13
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
+2.26
26.22
14
SCHUETZE Jed
1979
USA
+3.25
32.80
15
ANDERSON David
1979
CAN
+3.79
36.39
16
GUAY Kristian
1979
CAN
+4.14
38.72
16
KALWA Michal
1978
POL
+4.14
38.72
18
KROISLEITNER Martin
1978
AUT
+4.15
38.78
19
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
+4.37
40.25
20
WHITHAM Josh
1981
USA
+4.68
42.31
21
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+4.73
42.64
22
BERGLUND Teddy
1978
USA
+4.77
42.91
23
TRANSUE Joshua
1980
USA
+5.28
46.30
24
MCCONATHY Chad
1980
USA
+5.33
46.63
25
BISIC Tahir
1981
BIH
+5.68
48.96
26
ERDMAN Taylor
1980
USA
+6.64
55.34
27
FISCHER Brett
1977
USA
+6.71
55.81
28
PRADO Mike
1979
USA
+7.62
61.86
29
HAYER Stanley
1973
CZE
+7.95
64.05
30
BISHOP Wade H
1980
USA
+8.24
65.98
31
DEL BOSCO Christopher
1982
USA
+8.98
70.90
32
LANNING Thomas (t j)
1984
USA
+9.46
74.09
33
MAHAN Cain
1981
USA
+9.64
75.29
34
SCOTT Eric D
1980
USA
+10.00
77.68
35
RENNER Ahren
1983
USA
+11.36
86.72
36
PERRICONE Gaspar
1983
USA
+11.78
89.52
37
SCHLEPER John
1982
USA
+12.38
93.51
38
GRAY Parker K
1979
USA
+13.58
101.48
39
TOWNES Travis
1980
USA
+13.60
101.62
40
JENICK Cody
1984
USA
+13.88
103.48
41
ALLAN Brendan
1983
USA
+15.33
113.12
42
BENNETT Clifford J
1981
USA
+15.46
113.98
43
MCDONALD Will
1984
USA
+15.81
116.31
44
LUBING Sam
1983
USA
+16.28
119.44
45
PETRY Pete
1980
USA
+16.54
121.17
46
HOLGATE Mat
1983
USA
+19.41
140.25
47
CHODOUNSKY David
1984
USA
+20.13
145.04
48
MARSH Jeremy E
1982
USA
+21.15
151.82
48
MCCONATHY Andrew
1983
USA
+21.15
151.82
Did not finish 2nd run
ROTHROCK Tom
1978
USA
GARVIE Rob
1981
USA
ZEHNER Robby Lewis
1983
USA
GUAY Erik
1981
CAN
HANSEN Shayne
1980
USA
HOLMER Eric
1980
USA
HORTON Andre
1979
USA
FOSTER Jason
1981
USA
RINFRET Thomas
1981
CAN
PODGORNY Wojciech
1980
POL
DRUMMOND Benjamin
1981
USA
MADDEX Jesse
1980
USA
LAVOIE Vincent
1977
CAN
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
Disqualified 1st run
Did not start 1st run