official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
BERGAMELLI Sergio
1970
ITA
1:42.68
4.76
2
GRAVIER Richard
1974
FRA
+0.01
4.82
3
BAPTENDIER Jerome
1975
FRA
+0.47
7.41
4
VIOLON Pierre
1973
FRA
+0.66
8.49
5
THALER Patrick
1978
ITA
+1.28
11.99
6
PAGE Kevin
1975
FRA
+1.46
13.01
7
LARSSON Markus
1979
SWE
+1.68
14.25
8
LLORACH Gaetan
1974
FRA
+1.70
14.36
9
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+1.78
14.81
10
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+1.80
14.93
11
VICQUERY Simone
1975
ITA
+1.83
15.10
12
ENGL Kurt
1979
AUT
+1.90
15.49
13
BERGAMELLI Thomas
1973
ITA
+1.91
15.55
14
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
+2.09
16.57
15
ROLLAND Eric
1975
FRA
+2.12
16.74
16
IMBODEN Urs
1975
SUI
+2.24
17.41
17
BERGENDAHL Charlie
1977
SWE
+2.33
17.92
18
VALLA Romain
1976
FRA
+2.53
19.05
19
MATT Mario
1979
AUT
+2.61
19.50
20
KUOSMANEN Aleksi
1977
FIN
+2.76
20.35
21
LEROY Andy
1975
USA
+2.88
21.03
22
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+3.75
25.94
23
THORNE THOMSEN Drew
1977
USA
+3.89
26.73
24
SEER Florian
1976
AUT
+4.23
28.65
25
GIRARDI Walter
1976
ITA
+4.74
31.53
26
PROSCH Alexander
1976
ITA
+4.90
32.44
27
HERBST Reinfried
1978
AUT
+5.41
35.32
28
PERGHER Stefano
1974
ITA
+5.45
35.54
29
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
+5.48
35.71
30
WYSSEN Koebi
1974
SUI
+5.90
38.09
31
ECKERT Florian
1979
GER
+6.08
39.10
32
BENKERT Franz
1978
GER
+7.16
45.20
33
LOPEZ ANGLADA Camilo
1979
ESP
+8.50
52.77
Did not finish 2nd run
COVILI Frederic
1975
FRA
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
RIEDER Arnold
1976
ITA
SCHNITZENBAUMER Sven
1975
GER
SPEISER Gerhard
1975
GER
SAETER Aane
1975
NOR
EISENDLE Armin
1978
ITA
BELFROND Matteo
1967
ITA
SCHANDENE Jerome
1977
FRA
HAFSTEIN Johann Haukur
1979
ISL
KOLLE Arnt Georg
1974
NOR
KOHO-IIPPONEN Sampsa
1977
FIN
STAMPFER Ronald
1976
AUT
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
SJOEGREN Daniel
1978
SWE
SUGROBOV Alexei
1978
RUS
VIELE David
1975
USA
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
ZWEIFEL Roger
1978
SUI
POOL Thomas
1974
SUI
ARFINO Simone
1978
ITA
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
BRANDLHUBER Martin
1978
GER
CASTELLANO Christian
1974
ITA
COGOLI Patrick
1976
ITA
DEFAGO Didier
1977
SUI
EGGER Pierre
1978
AUT
FEINESTAM Alexander
1974
SWE
GONITIANER Niclas
1978
GER
HYVARINEN Kare
1977
FIN
KEDRIN Maxim
1982
RUS
MARTIN J andrew
1974
USA
NIEDERKOFLER Christian
1978
ITA
NIELSEN Rune
1976
NOR
PERATHONER Alan
1976
ITA
PIRSKANEN Tero
1979
FIN
PLONER Alexander
1978
ITA
ROVIRA CAUS Alberto
1976
ESP
Disqualified 1st run
Did not start 1st run